Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał włoski inwestuje w dolnośląskich strefach

Redakcja
Kapitał włoski inwestuje w dolnośląskich strefach
Kapitał włoski inwestuje w dolnośląskich strefach Dariusz Gdesz
Włochy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych, gospodarczych i biznesowych Polski. W naszym kraju działa ponad 1,3 tysiąca włoskich firm, a wartość ich inwestycji przekroczyła 38 miliardów złotych. Przedsiębiorstwa te zatrudniają około 90 tysięcy pracowników.W roku 2013 Włochy były siódmą co do wielkości gospodarką na świecie i czwartą pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Wartość ich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosła niemal 600 miliardów dolarów, które włoscy przedsiębiorcy zainwestowali przede wszystkim w Holandii, Niemczech, Hiszpanii oraz Austrii.

 

Włoski kapitał w Polsce
Wg danych z 2013 roku Włochy były też szóstym największym inwestorem bezpośrednim w Polsce, którego nakłady stanowiły 6 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju. Najwięcej pieniędzy Włosi ulokowali w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym. W 2013 roku była to suma ponad 24 miliardów złotych.
Wzrost zainteresowania Włochów polskim rynkiem nastąpił po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wartość bezpośrednich inwestycji włoskich wzrosła od tego czasu trzykrotnie, z 12 miliardów złotych zanotowanych w roku 2004, do 38 miliardów w 2013. Pomimo tego wyniku Polska stanowiła zaledwie 2 proc. wszystkich włoskich inwestycji bezpośrednich za granicą.
Liczba firm z włoskim kapitałem w Polsce wciąż rośnie. W latach 2007-2013 zwiększała się ona średnio w tempie 5 proc. rocznie, z czego większość stanowiły jednak mikrofirmy, zatrudniające maksymalnie dziewięciu pracowników.
 

Polskie firmy we Włoszech
Zainteresowanie Włochów naszym rynkiem nie przekłada się na znaczącą liczbę polskich inwestycji w ich kraju. Polacy w ogóle niewiele inwestują za granicą. W 2013 roku łączna wartość naszych inwestycji wyniosła blisko 86 mld złotych, z czego zaledwie 135 milionów stanowiły inwestycje we Włoszech.
Jedną z najprężniej działających polskich firm na tamtejszym rynku jest InPost, który w roku 2014 podpisał z TNT umowę na obsługę logistyczną swoich paczkomatów we Włoszech.
W 2008 roku polska firma inżynieryjno-budowlana, Polimex Mostostal, przejęła rumuńsko-włoską grupę kapitałową COiFER, a wraz z nią włoską spółkę Grande Meccanica, zajmującą się produkcją części ze stali.
Od dziesięciu lat na włoskim rynku działa także polska firma Drutex, która posiada tam obecnie rozbudowaną sieć dystrybucji, tworzoną przez kilkuset partnerów handlowych.
Największy do tej pory polski projekt inwestycyjny we Włoszech zrealizowała natomiast firma Bioton, zajmująca się biotechnologią, która za kwotę 17 mln euro przejęła dwie włoskie spółki – Pharma-tex Italia i Fisiopharma.
Warto wspomnieć także o polskim producencie stolarki otworowej, firmie Okno-plast, która stała się drugim najchętniej wybieranym dostawcą okien PCV we Włoszech. Od 2012 r. przedsiębiorstwo pełni także rolę sponsora popularnego klubu piłkarskiego, Interu Mediolan.
 

Włosi na Dolnym Śląsku
W naszym regionie znajduje się kilka dużych firm finansowanych przez Włochów. CM 3 to przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i konstruowaniem pojemników metalowych, specjalnych i standardowych.
Jest też producent zapałek Euromatch, zajmująca się szeroko rozumianą techniką grzewczą firma Riello Palniki oraz producent komponentów i złączy elektrycznych do urządzeń przemysłowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego, PatelecElpena.
W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej funkcjonują dwie firmy z włoskim kapitałem. Industrial Brush Manufacturers Sp. z o.o., zajmująca się produkcją szczoteczek służących do mechanicznego oczyszczania różnego rodzaju powierzchni, zainwestowała na terenie LSSE 12,8 milionów złotych i zatrudniła 55 pracowników.
Adeo Screen Sp. z o. o., producent wysokiej jakości ekranów projekcyjnych, do tej pory zainwestował 17,8 mln zł i zatrudnił 31 osób.
LSSE spodziewa się w tym roku także trzeciego włoskiego inwestora.
– Otrzymaliśmy już list intencyjny od firmy w tej sprawie, obecnie trwają wstępne uzgodnienia. Po ich zakończeniu uruchomiona zostanie procedura zmierzająca do udzielenia zezwolenia na prowadzenie działalności w naszej strefie – mówi Wiesław Sowiński, dyrektor Departamentu Rozwoju Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Znacznie więcej, bo aż 18 firm z kapitałem włoskim zainwestowało w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (w tym 16 na terenie Dolnego Śląska). Są to przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora AGD i obróbki metali, które łącznie zainwestowały ponad miliard złotych i zatrudniają 2,5 tysiąca osób.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska