Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat na konsultanta ginekologii: Wrocław potrzebuje kolejnej porodówki

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Dr Jarosław Pająk pracuje w szpitalu przy ul. Kamieńskiego.
Dr Jarosław Pająk pracuje w szpitalu przy ul. Kamieńskiego. Fot. archiwum prywatne
Dr Jarosław Pająk ginekolog pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego to nowy kandydat na dolnośląskiego konsultanta ginekologii. Jego zdaniem Wrocław pilnie potrzebuje nowej porodówki.

Paweł Hreniak przedstawił kandydaturę dr Pająka po tym, jak prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy położnictwa i ginekologii nie zaakceptował kandydatury prof. Mariana Gabrysia. CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Gabryś nie będzie konsultantem ginekologii na Dolnym Śląsku

- Dr Pająk to wybitny fachowiec. Mówię to bez cienia wątpliwości. Jestem jak najbardziej za tą kandydaturą. Znam i cenię dr Pająka. Swojego czasu pracowaliśmy razem na w szpitalu przy ul. Dyrekcyjnej - mówi o nowym kandydacie prof. Marian Gabryś.

Nowy kandydat o swojej osobie wypowiada się skromnie. - Jestem zapracowanym laparoskopistą – stwierdza, ale przyznaje, że wrocławska ginekologia potrzebuje zmian.

Wrocław potrzebuje wzorcowej porodówki

- Od lat mówi się, że we Wrocławiu brakuje jeszcze jednej porodówki. W okresie wakacyjnym porodówki we Wrocławiu są czasowo zamykane, a pacjentki leżą stłoczone na salach poporodowych – bez wahania mówi dr Pająk.

Obecnie we Wrocławiu działają cztery publiczne porodówki i jedna prywatna: w szpitalu przy Chałubińskiego (77 łóżek), w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (95 łóżek), w szpitalu przy ul. Kamieńskiego (72 łóżka), w szpitalu na Brochowie (118 łóżek) i w prywatnej klinice MedFemina przy ul. Borowskiej (gdzie w zeszłym roku przyjęto 300 pacjentek). Co roku jedna lub dwie placówki zamykają czasowo oddziały ginekologiczno-położniczne na wakacje – z powodu remontów.

Dr Jarosław Pająk mówi, że taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca, a warunki rodzących muszą się poprawić.

- We Wrocławiu powinno się stworzyć wzorcową porodówkę, czyli taką jak np. w Nowej Zelandii, gdzie jedna położna zajmuje się tylko jedną pacjentką, a nie pięcioma. Trzeba pokazać rodzącym kobietom, że poród naturalny może odbywać się w godnych warunkach i nie trzeba się go bać. Moim zdaniem tylko tym sposobem jesteśmy w stanie przekonać pacjentki, że bezpiecznie można rodzić także naturalnie, a nie poprzez cesarskie cięcie – deklaruje stanowczo ginekolog.

Według Fundacji Rodzic Po Ludzku na Dolnym Śląsku co druga pacjentka rodzi przez cesarskie cięcie. W 2015 roku. więcej „cesarek” wykonano w szpitalu przy ul. Borowskiej i przy ul. Chałubińskiego.

Nowy kandydat na konsultanta ginekologii twierdzi również, że we Wrocławiu w dalszym ciągu zbyt mało chorych operowanych jest laparoskopowo. - We Wrocławiu obecnie stanowczo zbyt mało operacji wykonywanych jest w sposób mało inwazyjny, także w zakresie ginekologii onkologicznej. Dla porównania – w Poznaniu takich ośrodków jest kilka – podkreśla.

Dodatkowo dr Pająk zwraca uwagę na sytuację kobiet, które cierpią na „wstydliwe” dolegliwości. - W mieście brakuje placówki, która kompleksowo zajmowałaby się kobietami, które borykają się z zaburzeniami statyki miednicy i nietrzymaniem moczu.

Teraz kandydatura dr Pająka czeka na akceptację Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Później opinię musi wydać również krajowy konsultant – prof. Stanisław Radowicki.

Kompetencje konsultanta wojewódzkiego:
- opiniowanie wniosków jednostek ubiegających się o wpisanie na prowadzoną przez ministra zdrowia listę jednostek organizacyjnych uprawnionych do prowadzenia specjalizacji lekarzy
- występowanie z wnioskiem do okręgowych rad właściwych samorządów zawodowych o przeprowadzenie kontroli jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące dany zawód medyczny
- wydawanie, na wniosek wojewody, opinii o spełnianiu przez podmiot leczniczy warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny
- wydawanie, na podstawie przeprowadzonej kontroli, opinii o spełnianiu przez jednostkę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów warunków do prowadzenia stażu podyplomowego lekarzy.

Zobacz też: Nowe wyceny procedur ginekologicznych i położniczych. "Zagrożenie dla życia dzieci i pacjentek"

Źródło: TVN24/X-News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska