Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w Krzyżowej (ZDJĘCIA, FILM)

Małgorzata Moczulska
W Krzyżowej otwarta została wystawa „Odwaga i pojednanie” przygotowana z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego. W uroczystości wzięły udział m.in. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Dziś w Krzyżowej spotykamy się jako sąsiedzi, partnerzy i przyjaciele. Osiągnęliśmy już wiele, ale wciąż musimy dbać o to, by nikt nie fałszował historii, pokazywać, jak trudną drogę musieliśmy przejść – powiedziała podczas otwarcia wystawy „Odwaga i Pojednanie” w Krzyżowej premier Ewa Kopacz.

- Polacy doznali wiele krzywdy z rąk Niemców i my jesteśmy świadomi tych okrucieństw i odpowiedzialności za nie. Nasze pojednanie, to miejsce, ta wystawa to sygnał, że potrafiliśmy wyciągnąć z historii wnioski – dodała kanclerz Angela Merkel.

Premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel przyjechały do Krzyżowej, by otworzyć wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie”. Ekspozycja został przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Ma ona nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić Polaków i Niemców do rozmowy o swojej własnej i o wspólnej historii.

- To, że doświadczamy pojednania, że przezwyciężyliśmy przeszłość to cud. To część mojego testamentu, a przynajmniej jego duża część. Wiem co mówię. Występuje tu w roli świadka wydarzeń i sędziego – podkreślał profesor Władysław Bartoszewski. Przypomniał, że jest więźniem obozu koncentracyjnego, że do pojednania była potrzebna ogromna odwaga. - Z tego, że potrafimy patrzeć ku przyszłości, a nie ku przeszłości mam satysfakcję – dodawał.

A. Merkel: Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby go, gdyby nie zbrodnie nazistowskich Niemiec

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,bcbaf934-f91a-56c8-ef94-9543219c6603,embed.html

(film: TVN24/x-news)

Z Krzyżowej obie panie pojechały do Świdnicy, gdzie wezmą udział w prywatnym nabożeństwie ekumenicznym w Kościele Pokoju. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że gospodarze świątyni wręczyli panią nigdzie dotąd niepublikowany dokument datowany na 1653 rok który opisuje jak ewangeliccy protestanci zwracali się z książąt o pomoc w budowie Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Tym samym historia zatoczyła koło. 25-lat temu, w listopadzie 1989 roku na dziedzińcu w Krzyżowej odbyła się Msza Pojednania z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza RFN Helmuta Kohla. Przekazany sobie symbolicznie znak pokoju zinterpretowano jako nowy początek w relacjach polsko - niemieckich. Wizyta zakończyła się podpisaniem wspólnej deklaracji o przyjaźni. Obaj politycy tego samego dnia zwiedzili też Kościół Pokoju w Świdnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska