Kamienna Góra: Grad kamieni zasypał Ogorzelec

Rafał Święcki
14 samochodów zniszczyły kamienie po strzelaniu w kopalni w Ogorzelcu
14 samochodów zniszczyły kamienie po strzelaniu w kopalni w Ogorzelcu Fot. Marcin Oliva Soto
Udostępnij:
Mieszkańcy Ogorzelca koło Kamiennej Góry nie chcą kopalni kruszywa w sąsiedztwie. Boją się o życie

- To cud, że nikt nie zginął - mówią mieszkańcy Ogorzelca, niewielkiej górskiej wsi w powiecie kamiennogórskim. W czwartek na ich miejscowość spadł grad kamieni z pobliskiej kopalni kruszywa.

Przyczyną była detonacja skał w wyrobisku. Głazy, choć nie powinny, przeleciały kilkaset metrów, przebijały dachy domów, wybijały okna, niszczyły ściany budynków i samochody. W sumie ucierpiało 7 domów i 14 aut.

- Gdyby były wakacje, mogłyby zginąć dzieci. Na tym podwórku zawsze bawi się kilkoro. Na szczęście zaczęła się już szkoła - mówi Jadwiga Skowrońska, jedna z mieszkanek domu w sąsiedztwie kopalni. Sama uniknęła śmierci, gdy wyszła z psem na spacer.

- Usłyszałam huk i dziwny szum. Nie wiedziałam, co się dzieje, więc cofnęłam się do klatki schodowej. Gdybym wyszła na zewnątrz, nie byłoby szansy ucieczki - tłumaczy.

Spadających kamieni było tak wiele, że dachy domów po bombardowaniu przypominają durszlaki.
- Dopiero co położony dach w całości nadaje się do wymiany, kopalnia zniszczyła też nową elewację. Nie wiem, ile będzie kosztowała naprawa, ale na remont wydałem 50 tys. zł - mówi Maciej Furtak.

Jego sąsiadowi kamienie uszkodziły trzy zaparkowane pod domem auta. Powybijały szyby, podziurawiły blachę karoserii. Zniszczyły też dach budynku. Rafał Wójcik doliczył się w nim 34 otworów.

-Kamienie leciały z siłą armatniego pocisku. Jeden wpadł przez okno do kuchni, uderzył w drzwi łazienki i wylądował w umywalce - opowiada Rafał Wójcik.

Mieszkańcy Ogorzelca od dawna narzekali na sąsiedztwo kopalni kruszywa. Ziemia często się trzęsła, przeszkadzał im też hałas, bo strzelania są prowadzone zwykle dwa razy w tygodniu. Ponadto w suche dni znad kopalni unoszą się drobinki pyłu, który pokrywa domostwa. Kłopotliwe są też wielkie ciężarówki wyjeżdżające z kruszywem.

Zdarzało się już, że na podwórka spadały pojedyncze kamienie. Jednak nigdy wcześniej ludzie nie przeżyli bombardowania na taką skalę.

- Uważam, że ta kopalnia powinna zostać zamknięta, bo zagraża naszemu życiu. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że to się nie powtórzy - mówi Maciej Furtak.

Przyczyny ostatniego zdarzenia bada Okręgowy Urząd Górniczy. Postępowanie wkrótce zacznie też kamiennogórska Prokuratura Rejonowa.

- Sprawdzimy, czy nie ma przesłanek, by uznać, że doszło do zagrożenia życia mieszkańców - mówi prokurator Małgorzata Kopczyńska.

Według specjalistów mogą być trzy przyczyny niekontrolowanego wybuchu: błąd człowieka, wada materiału wybuchowego lub zaburzenie w budowie geologicznej złoża, np. duża szczelina.

Jacek Berkowski, prezes kopalni, czasowo wstrzymał wydobycie w tym miejscu. - Robotami wiertniczo-strzałowymi zajmuje się specjalistyczna firma, która została przez nas wynajęta. To na niej spoczywa odpowiedzialność za naprawienie szkód - tłumaczy prezes.

Mieszkańcy otrzymają rekompensatę finansową lub ich domy zostaną naprawione. Komisja oceniająca szkody już pracuje w Ogorzelcu. Kopalnia nie wstrzyma wydobycia. Zamierza jedynie przenieść się na górę Pliszkę, która znajduje się w większej odległości od wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KONRAD
OGOREZLCA DWORCA NAPRWA TOROW PKP KRYSZWA TUNLIE KAMENNA GURA DWORCA TOROW PKP LUBAWKA DWORCA TOROW PKP KRESZOW DWORCA NAPRWA TOROW PKP WALBRSZYCH MASTIO DWORCA PIRESCA PODZMNEGIO REMOTY TOROW PKP WALBRSZYCH GLOWNY DWORCA PIRESCA PODZMNEGIO REMOTY TOROW PKP WYSLI MNINSRTWO FNASTRUKTURY PKPSA PLK
K
KONRAD
ogorezlca dworca naprwa torow pkp kryszywa pkp kamenna gura dworca naprwa torow pkp lubawka dworca torow kreszow dworca naPRWA TOROW PKP WALBRSZYCH MASTIO DWORCA PIRESCA PODZMNEGIO REMOTY TOROW PKP WALBRSZYCH GLOWNY DWORCA PIRESCA PODZMNEGIO REMOTY TOROW PKP WYSLI MNINSRTWO FNASTRUKTURY PKPSA PLK
E
Exel
Kopalnia planuje przenieść się bliżej wioski. Autor artykułu chyba jest niedoinformowany. Niech spojży na mapę.
a
astro
Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze zwraca się z prośbą do osób, które w dniu 2 września 2010r w miejscowości Ogorzelec były świadkami zdarzenia polegającego na wyrzuceniu masy kamiennej poza obręb Kopalni Ogorzelec, o kontakt telefoniczny z KPP w Kamiennej Górze na poniższe numery telefonów (alarmowe) 112 , 997 lub: 75-7448-214, 75-7448-205

Więcej o zdarzeniu w informacji: Kamienny deszcz
v
ventilation devil
Takie pytanie do autora artykułu proszę mi wyjaśnić jak można osiągnąć zamierzony cel podany w tytule (detonacja skał), takich rzeczy to jeszcze nie słyszałem. Rozumiem, że można zdetonować materiał wybuchowy, ale skały ? Proszę o wyjaśnienie bo może na studiach opuściłem wykład, na którym ta nowoczesna technologia była omawiana.
d
daniel
góra pliszka znajduje się nad drugą częścią Ogorzelca i to jest ściema że coś to zmieni bo kamienie będą spadać na inne domy niż teraz
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie