Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica na Wyspie Słodowej zamieni się w centrum designu? Takie są plany

Adriana Boruszewska
Tak mogłaby wyglądać kamienica na Wyspie Słodowej
Tak mogłaby wyglądać kamienica na Wyspie Słodowej Concordia Design
Tak może w przyszłości wyglądać Wyspa Słodowa - najpierw centrum designu z barką, która reklamowałaby na całym świecie polską sztukę. A w dalszej perspektywie remont otaczających ją obiektów, w tym młynu Maria.

W poniedziałek Rafał Dutkiewicz oświadczył, że miasto chce sprzedać kamienicę na Wyspie Słodowej 7.
Pisaliśmy o tym tutaj: Dutkiewicz sprzedaje kamienicę na Słodowej. Aktywiści: "To kłamca!"

Przetarg nie został jeszcze ogłoszony, ale już pojawił się pierwszy chętny na kupno kamienicy. Firma z Poznania Concordia Design deklaruje, że chce wyremontować budynek i utworzyć w nim centrum designu (związane ze sztuką użytkową, projektowaniem i grafiką) otwarte dla wszystkich mieszkańców.

- Concordia Design jest zainteresowana wzięciem udziału w przetargu na użytkowanie wieczyste, rewitalizację i zagospodarowanie kamienicy Wyspa Słodowa 7 we Wrocławiu - deklaruje Ewa Voelkel-Krokowicz z Concordii Design, poznańskiego centrum, które w stolicy Wielkopolski prowadzi warsztaty, spotkania, a także centrum konferencyjne dotyczące sztuki, grafiki i wzornictwa.

- W kamienicy chcemy stworzyć I-City Wrocław - centrum designu, innowacji i biznesu podobne do istniejącego od 5 lat w Poznaniu. Chcemy stworzyć centrum, które nie będzie dofinansowane z urzędu miasta i podatków mieszkańców - mówi Voelkel-Krokowicz.

Concordia Design proponuje, by część pomieszczeń w kamienicy przeznaczyć pod wynajem przestrzeni na potrzeby konferencji i warsztatów. W budynku pojawiłaby się również restauracja.

Przestrzenie komercyjne "zarabiałyby" na część kamienicy przeznaczoną pod cele społeczne. W I-City Wrocław odbywałyby się wydarzenia promujących design czy nowe technologie. Mieszkańcy mogliby korzystać również z wystaw, wykładów otwartych, festiwali i koncertów.

- Nie interesuje nas projektowanie ekskluzywnych przedmiotów przeznaczonych dla snobistycznej grupy konsumentów, ale raczej szukanie sposobu na to np.: jak zrewitalizować dzielnicę miasta, która straciła swoją dawną świetność. Interesuje nas jak zaprojektować mebel, przy którym osoby starsze i dzieci mogą razem realizować swoje pasje ponad pokoleniami - tłumaczy Voelkel-Krokowicz.

W dalszej perspektywie Concordia Design chciałaby również zainwestować w barkę, która pływałaby z Wrocławia do innych miast Europy i tak promowałaby polską sztukę i wzornictwo. - Wyobrażamy sobie, że oprócz budynku na Wyspie Słodowej 7, możemy wykorzystać sieć kanałów Wrocławia, by stworzyć pływające centrum designu. Byłby to rodzaj barki, która mogłaby służyć jako mobilny obiekt, jakim docieramy do połączonych wodnymi kanałami krajów Europy - przewidują w Concordii Design.

Barka miałaby charakter pływającego hotelu z salą dostosowaną do pracy warsztatowej, z której mogliby korzystać studenci czy artyści. Dodatkowo na barce mogłyby odbywać się imprezy dla firm czy organizacji społecznych. Barka miałaby promować polską sztukę użytkową. W kolejnym etapie planowany jest remont zabytkowych młynów przyległych do Wyspy Słodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska