Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamery na dwóch przejazdach kolejowych we Wrocławiu. Skontrolują kierowców na czerwonym świetle

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Kamery rejestrujące przejazd pojazdów na czerwonym świetle lub z opuszczonymi zaporami pojawią się na dwóch ulicach Wrocławia
Kamery rejestrujące przejazd pojazdów na czerwonym świetle lub z opuszczonymi zaporami pojawią się na dwóch ulicach Wrocławia Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o systemie wykrywania kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Jest on montowany na zjeździe z estakady Gądowianka w stronę ulic: Bystrzyckiej i Na Ostatnim Groszu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje również o nowych kamerach na dwóch przejazdach kolejowych we Wrocławiu. Gdzie dokładnie?

Kamery "złapią" kierowców na przejeździe kolejowym

Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdził montaż kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowania kolejowo-drogowe. System detekcji będzie uruchomiony na przełomie marca i kwietnia w dwóch miejscach Wrocławia.

- Te lokalizacje zostały wytypowane we współpracy z Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych i PKP PLK oraz w oparciu o analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego przez Instytut Transportu Drogowego. Są one potencjalnie narażone na powstawanie niebezpiecznych zdarzeń drogowych, stąd decyzja o montażu kamer - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.

Systemy detekcji pojawią się tutaj:

  • ulica Szczecińska (Kuźniki),
  • ulica średzka (Leśnica).

Kamery są wynikiem niecierpliwości kierowców

Powodem wprowadzenia systemu wykrywania wjazdu na czerwonym świetle jest lekceważenie przepisów przez kierowców.

- Dość powszechnym zjawiskiem jest ignorowanie przez kierowców sygnalizacji świetlnej. Na niektórych skrzyżowaniach kolejowych dochodzi również do przejazdów przez zamknięte zapory. Nie są to odosobnione przypadki, ponieważ na monitoringu regularnie obserwujemy, jak niecierpliwi kierowcy decydują się na popełnienie wykroczenia. Dlatego też sięgnęliśmy po opinię podmiotów, które najlepiej znają swoją infrastrukturę - dodaje Monika Niżniak.

Montaż kamer jest możliwy dzięki rozbudowie i modernizacji CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Urządzenia dokumentujące niestosowanie się kierowców do sygnalizacji świetlnej zostaną zamontowane docelowo na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych. Na razie jednak "w boju" zostaną sprawdzone dwa.

Jaki system kamer będzie działał na Średzkiej i Szczecińskiej?

Urządzenia wykryją i zarejestrują wykroczenie oraz rozpoznają pojazd, jego markę, numery rejestracyjne, a także zapiszą miejsce i czas zdarzenia. Co ważne, system zmierzy też czas trwania czerwonego światła do momentu wjazdu samochodu na skrzyżowanie kolejowo-drogowe.

Są to analogiczne urządzenia, które pracują już na 20 skrzyżowaniach w Polsce. System polega na pracy kilku kamer wysokiej rozdzielczości w trzech krokach:

  • Krok 1. Kamera poglądowa rozpoznaje pozycję świateł sygnalizatora.
  • Krok 2. Kamera pomiarowa dokonuje detekcji pojazdu na linii zatrzymania oraz jego identyfikacji.
  • Krok 3. Kamera poglądowa rejestruje zdarzenie, śledząc pojazd w kadrze (tzw. car tracking).

Montaż kamer na wrocławskich przejazdach kolejowych odbędzie się bez utrudnień w ruchu.

- Dużą zaletą owego systemu jest brak konieczności rozkopywania przejazdu. Kamery są montowane bezkolizyjnie, w odległości kilku metrów od skrzyżowania - dodaje pani Niżniak.

Nawet 2000 złotych za wykroczenie na przejeździe kolejowym

W 2023 roku minimalna wysokość mandatu za niektóre wykroczenia drogowe jest stosunkowo wysoka. Na skrzyżowaniu kolejowo-drogowym można otrzymać 2000 złotych grzywny za:

  • objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym,
  • wjeżdżanie na przejazd, gdy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone,
  • wjechanie na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych,
  • wjechanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Recydywa w tym przypadku zakłada mandat w wysokości do 4000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska