Już wkrótce będziesz mógł rozliczyć PIT online

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
fot. Jacek Smarz / Polska Press
Udostępnij:
15 lutego 2021 roku rusza tegoroczny program Twój e-PIT. To już trzeci rok z rzędu, gdy podatnicy mogą skorzystać z rozliczenia podatkowego online.

Ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej mija 30 kwietnia 2021 roku. Nie warto więc zwlekać. Po zalogowaniu na platformę na stronie e-Urzędu Skarbowego, podatnicy otrzymają dostęp do usług Twój e-PIT. Z rozliczenia mogą skorzystać osoby uzyskujące dochód na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Formularz PIT-37 jest przeznaczony dla osób zatrudnionych na etacie, bądź wykonujących pracę na umowie na zlecenie.

Jeżeli chodzi o dochody z innych źródeł – podatnik powinien rozliczyć się na podstawie formularzu PIT-36. Chodzi tutaj o pozarolniczą działalność gospodarczą oraz specjalne działy produkcji rolnej, przychody z najmu i dochody niepełnoletnich dzieci.

Osoby opodatkowane podatkiem liniowym powinny być rozliczane na podstawie PIT-36L.
PIT-38 dotyczy osób uzyskujących dochody z obrotu papierami wartościowymi.
Uzyskane przychody ze sprzedaży nieruchomości rozliczamy za pomocą formularza PIT-39.
PIT-28 odnosi się do osób, które osiągały przychody z tytuły umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, jeżeli te umowy nie są zawierane w ramach działalności pozarolniczej.

e-PIT-28, e-PIT-36, e-PIT 36L nie dla przedsiębiorców

Niestety, podobnie jak w ubiegłych latach, przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, będą musieli samodzielnie wypełnić swoje deklaracje PIT za rok 2020. Deklaracje zostaną udostępnione w usłudze online, jednak nie będą zawierały kompletu danych niezbędnych do wypełnienia PIT. Tyczą się one m.in. braku wyszczególnienia dochodów, od których przedsiębiorca sam odprowadzał zaliczki w 2020 roku.

Kiedy nastąpi zwrot podatku?

Przepisy mówią o terminie 45 dni od daty złożenia zeznania podatkowego. W wypadku rozliczenia drogą papierową, Urząd Skarbowy ma czas do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji. Wynika z tego, że im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku.

Na stronę e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej albo przez podanie danych podatnika (PESEL lub NIP i dane kwoty przychodu z lat wcześniejszych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie