Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w połowie marca koronawirus sparaliżował 30 proc. firm. Teraz jest jeszcze gorzej, a kolejne trzy miesiące przetrwają nieliczni

AIP
Drastyczny spadek zamówień wynikający z paraliżu gospodarki, administracyjny zakaz realizacji określonych usług. W warunkach siejącego lęk wirusa, na razie pracuje bez zmian co czwarta firma.
Drastyczny spadek zamówień wynikający z paraliżu gospodarki, administracyjny zakaz realizacji określonych usług. W warunkach siejącego lęk wirusa, na razie pracuje bez zmian co czwarta firma. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
W jednym niemal wszyscy przedsiębiorcy są zgodni: prawdziwym dla nich ratunkiem jest zwolnienie na czas pandemii, a więc przynajmniej do wakacji ze wszelkich danin publicznych - w tym przejęcie przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby pracownika. Preferencyjne kredyty a nawet zawieszenie spłat kredytów - dla większości ma znaczenie drugorzędne.

Specustawy określane mianem Pakietu Antykryzysowego zostały błyskawicznie -uchwalone. Ostatecznie Sejm wczoraj, 31 marca ekspresowo odrzucił wszystkie poprawki Senatu zmieniające treść pakietu pomocowego, prezydent od razu ustawy podpisał i jeszcze przed północą w Dzienniku Ustaw z dnia 31 marca 2020 r, zostały one opublikowane. Kluczowa - pod poz. 568.
Niestety, nawet w przypadku mikrofirm a więc najmniejszych podmiotów zatrudniających do dziewięciu osób - w odniesieniu, do których pomoc jest jak najdalej idąca, także w zakresie częściowego zwolnienia z danin publicznych - to pomoc niewystarczająca. A im większa firma, tym jedyną szansą na przetrwanie pozostaje restrukturyzacja. Jej pierwszy punkt - cięcie kosztów. Najszybciej i najłatwiej - błyskawiczne zwolnienia jak największej części pracowników i osób na umowach cywilnych.

Badanie przeprowadzone w połowie marca gdy znane już były główne założenia Tarczy Antykryzysowej potwierdza to w całej rozciągłości.

Koronawirus całkowicie sparaliżował działanie 30 proc. firm, ożywił 3 proc.

Blisko połowa firm, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, utrzyma stabilność finansową najwyżej 2-3 miesiące. Co siódma firma, jest w stanie wytrwać do 4 tygodni, a część już nie daje rady. Przytłoczeni sytuacją przedsiębiorcy oczekują pomocy Państwa, przede wszystkim chcieliby anulowania i odroczenia składek ZUS, przejęcia płatności zasiłków chorobowych od 1 dnia oraz preferencyjnych kredytów na 0 proc.
To główne wnioski z badań przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przez Research&Grow.

Biznes skażony koronawirusem

Statystyki pokazują, że biznes został skażony koronawirusem znacznie bardziej niż ludzie. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, pandemia z dnia na dzień unieruchomiła niemal jedną trzecią mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Te firmy znalazły się w najgorszej sytuacji. Połowie firm pandemia ograniczyła produkcję i obsługę klientów. Powodów nie brakuje, drastyczny spadek zamówień wynikający z paraliżu gospodarki, administracyjny zakaz realizacji określonych usług oraz niedostępność pracowników. W warunkach siejącego lęk wirusa, na razie pracuje bez zmian co czwarta firma. Są też biznesy, które zyskały, ale jest ich niewiele. Tylko trzy firmy na 100 przyznają, że właśnie przeżywają boom.

Zostały tylko koszty

- Paraliż gospodarki wywołany pandemią z dnia na dzień odebrał wielu firmom dochody, pozostawiając jednak koszty. Oszczędności? To przede wszystkim zwolnienia, a tego nikt dziś nie chce, ani biznes, któremu zależy na zachowaniu pracowników, bo gdy sytuacja się uspokoi trudno będzie bez ludzi szybko rozpocząć działalność, ani Państwo, a tym bardziej pracownicy. Stąd oczekiwanie szybkiego i kompleksowego wsparcia ze strony Państwa, w tym głównie zniesienia konieczności płacenia składek ZUS. Firmy są w różnej kondycji i jak widać w naszym badaniu, co czwartej wystarczyłoby przełożenie na później płatności ZUS-u, ale zdecydowana większość aby przetrwać kryzys i czas po kryzysie potrzebuje ich zniesienia – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zwolnienie, zwolnienie, zwolnienie

Przedsiębiorcy rozpaczliwe wypatrują pomocy. Na pytanie, jakie trzy rozwiązania byłyby najbardziej pomocne w przetrwaniu kryzysu dla Twojej firmy? Większość mikro, małych i średnich wskazuje anulowanie składek na ZUS przez kilka miesięcy. Potrzebuje tego dwie trzecie badanych (67 proc.). Dla nieco mniej niż połowy przedsiębiorstw (44 proc.) bardzo ważne są też dopłaty do wynagrodzeń. Około jednej czwartej wskazań zyskało przejęcie przez ZUS zasiłku chorobowego już od 1. dnia choroby pracownika oraz odroczenie wymagalności składek ZUS-u. Dla jednej piątej firm istotnym wsparciem będzie odroczenie spłaty kredytów. W podobny stopniu pożądane byłyby również preferencyjne nieoprocentowane kredyty.

Już w połowie marca koronawirus sparaliżował 30 proc. firm. Teraz jest jeszcze gorzej, a kolejne  trzy miesiące przetrwają nieliczni

Źródło: BIG InfoMonitor

- Powszechne oczekiwanie szeroko zakrojonej pomocy ze strony Państwa łatwiej zrozumieć, gdy spojrzy się na przewidywania przedsiębiorców, ile potrwa paraliż gospodarczy spowodowany pandemią. Większość ankietowanych firm spodziewa się, że sytuacja kryzysowa związana z koronawirusem przeciągnie się co najmniej do początku lipca. A co trzecie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo obawia się, że może to trwać jeszcze dłużej – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Już w połowie marca koronawirus sparaliżował 30 proc. firm. Teraz jest jeszcze gorzej, a kolejne  trzy miesiące przetrwają nieliczni

Źródło: BIG InfoMonitor

Najwyżej trzy miesiące, a potem koniec

Tymczasem już 7 proc. przedstawicieli firm twierdzi, że ich biznes stracił stabilność finansową, 14 proc. mówi, że jest w stanie przetrwać co najwyżej miesiąc, 19 proc. daje sobie dwa miesiące, a 27 proc. trzy miesiące. 8 proc. nie potrafi przewidzieć jak będzie. Nieco więcej komfortu ma 16 proc. ankietowanych uważają, że zachowają stabilność finansową do pół roku, a niektórzy dłużej. 10 proc. deklaruje, że w kryzysowej sytuacji ich stabilność nie jest zagrożona.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej błyskawicznie uchwalone i podpisane przez prezydenta już obowiązują. Zawierają też ułatwienia podatkowe - od odroczenia zaliczek na podatek po wstrzymanie kontroli podatkowych a nawet egzekucji zobowiązań. Od pojedynczych podatników po wielkie firmy. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Co radzą sobie nawzajem przedsiębiorcy w tak niespodziewanej sytuacji? Przede wszystkim by zachować spokój i wykazać się cierpliwością. Przedsiębiorcy są też zdania, że należy się dostosować i kontynuować działalność, korzystać z pomocy Państwa i troszczyć o zdrowie pracowników.

Badanie przeprowadzone przez Research&Grow techniką CATI na próbie małych i średnich firm – do 250 pracowników, N=251, 16-18 marca 2020 r.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska