Jutro w konkursie Create Your Impact wyłoniony zostanie najlepszy projekt młodych naukowców

opr. BMK
Który projekt zdobędzie uznanie
Który projekt zdobędzie uznanie 123RF
Już jutro poznamy laureata konkursu 3Mind - Create Your Impact, który powstał z myślą o studentach, pracujących w kołach naukowych nad innowacyjnymi i kształtującymi przyszłość projektami. Główna nagroda to 10 tysięcy złotych na rozwój projektu. Startujący w konkursie musieli nagrać krótki materiał filmowy i wypełnić aplikację. 10 najlepszych projektów zakwalifikowanych zostało do głosowania onilne, w ramach którego wyłoniono pięciu finalistów. Finaliści wezmą udział w gali "Create Your Impact", podczas której wyłoniona zostanie zwycięska drużyna.

Konkurs organizowany jest przez firmę 3M oraz Fundację Rozwoju Politechniki Wrocławskiej.

Koła Naukowe wyłonione w konkursie 3Mind 2018:

AGH Solar Boat Team

To inicjatywa studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez ostatnie dwa lata celem grupy było zbudowanie łodzi całkowicie zasilanej energią słoneczną, wykonanej z pełni z wytrzymałych i lekkich kompozytów węglowych na międzynarodowe zawody Monaco Solar&Electric Boat Challenge. Łodź jest wykonana w 100 procentach przez członków zespołu. Projekt, geometrie, rozwiązania, następnie oraz faza wykonawcza. Efektem pracy jest łódź, która nazwana została Baśką. W lipcu 2017 roku Koło zdobyło piątą lokatę na prestiżowych zawodach łodzi solarnych w Monako, a w tym roku wystartuje również w Holandii.
Więcej http://www.solarboat.agh.edu.pl/

PWR Racing Team

To zespół studentów z Politechniki Wrocławskiej, których od 2009 roku łączy wspólny cel – budowa bolidu wyścigowego i start w międzynarodowych zawodach młodych inżynierów i managerów Formuła Student. Po 8 latach doświadczeń w zmaganiach na torze PWR Racing Team jako pierwszy polski zespół zwyciężył zawody Formula Student Italy i aktualnie jest 5.
Zespołem w Europie na ponad 500 sklasyfikowanych. Każdego roku zespół bierze udział i organizuje ponad 50 krajowych i międzynarodowych wydarzeń, takich jak na przykład premiera bolidu wyścigowego.
Więcej http://racing.pwr.wroc.pl/

Lodz Solar Team

Zespół działa przy Politechnice Łódzkiej i skupia się na ekotechnologiach oraz innowacyjnych rozwiązaniach. Koło jako pierwsze w Polsce zaprojektowało i zbudowało dwa pojazdy elektryczne zasilane energią słoneczną. Od roku 2015 pojazd wziął udział już w 3 konkursach samochodów napędzanych energią słoneczną - w Republice Południowej Afryki oraz dwukrotnie w Australii. Zmagania zespołu przyniosły szereg sukcesów, między innymi 1. miejsce wśród debiutantów w 2015 roku, 5. miejsce w klasyfikacji generalnej rok później oraz nagrody za osiągnięcia takie jak najbezpieczniejszy pojazd wśród ponad 40 startujących, najbardziej efektywny PR oraz wysoki poziom praktyczności bolidu.
Więcej http://lodzsolarteam.p.lodz.pl/

Studenckie Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej

Koło działa przy Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a projekt nosi nazwę ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere). Jego założeniem jest wysłanie balonem stratosferycznym na wysokość ok. 30 km
nad powierzchnię Ziemi wrażliwych na radiację ludzkich komórek skóry – prawidłowych keratynocytów oraz czerniaka.
W ten sposób próbki dostaną się do stratosfery, gdzie warunki środowiskowe są tożsame do tych panujących obecnie na powierzchni Marsa. Umożliwi to sprawdzenie wpływu warunków subkosmicznych (przede wszystkim wysokich dawek radiacji) na funkcjonowanie komórek człowieka. W ramach badań zostanie podjęta próba opracowania biologicznego sensora radiacji w oparciu o komórki skóry oraz sprawdzenia wpływu wybranych substancji pochodzenia naturalnego w zakresie ich wykorzystania w farmakologicznej ochronie przed groźnymi dla komórek zmianami powodowanymi działaniem promieniowania elektromagnetycznego.
Więcej http://www.stn.umed.wroc.pl/k178/

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych

Lekki Elektryczny Motocykl (LEM) to jeden ważniejszych projektów Koła, działającego przy Politechnice Wrocławskiej.
LEM jest corocznie realizowanym projektem studenckim w ramach konkursu SMC Barcelona. W filmie zaprezentowana została praca nad motocyklem LEM Falcon, który ukończony został w 2017 r. Koło jest obecnie w końcowej fazie wykonywania motocykla LEM Thunder, który prototypem motocykla elektrycznego przystosowanego do długodystansowych rajdów terenowych.
Posiada on silnik o mocy 30 kW oraz baterię o pojemności 4,6 kWh, która pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości wynoszącej 120 km/h oraz przejechaniu około 100 km. Od 2013 roku motocykle zespołu zawsze plasowały się na podium międzynarodowych zawodów. Po zakończeniu projektu LEM Thunder i wystartowaniu w "SMC", Koło ma w planach również starty w rajdach długodystansowych takich jak: Enduro Rally 24, rajd Maroka czy Dakar.
Więcej http://pirm.pwr.wroc.pl/

Koło Naukowe OFF-ROAD

Mobilna platforma badawcza Scorpio to projekt realizowany przez koło od 2009 r. Zespół działa przy Politechnice Wrocławskiej. Prezentowany na filmie Scorpio X to szósta tego typu konstrukcja. Robot dostosowywany jest do wymagań międzynarodowych zawodów z serii Rover Challenge. Wymuszają one na nas ciągłą pracę nad budowanymi robotami, zwłaszcza w kierunku rozwijania autonomii działania Scorpio.
Aby sprostać stawianym przed wymaganiom, nad Scorpio X Koło pracuje już drugi rok w interdyscyplinarnym gronie ponad 20 osób - konstruktorów, elektroników, programistów, naukowców i specjalistów od PR-u. Dzięki temu Scorpio jest innowacyjnym robotem, w którym znajduje się wiele autorskich rozwiązań.
Więcej http://www.scorpio.pwr.edu.pl/language/pl/o-nas/

Studenckie Koło Naukowe Płomień

Studenckie Koło Naukowe Płomień działa przy Politechnice Wrocławskiej i zrzesza studentów, którzy chcą realizować swoje zainteresowania w dziedzinie energetyki. Wśród sztandarowych projektów realizowanych przez tę grupę wyróżnić można: ergometr wioślarski, mikroturbinę gazową, analizę właściwości konopi siewnej, wysokosprawną elektrolizę PEM, bezstykowy przesył energii, czy eksperymentalny reaktor kriogeniczny do symultanicznej separacji wielu gazów.
Więcej

www.sknplomien.pwr.edu.pl

Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”

Koło działa przy Politechnice Wrocławskiej, a prezentowany projekt nosi nazwę Robotic Chessboard. Projekt składa się ze zautomatyzowanej i sterowanej głosowo konstrukcji umożliwiającej bezdotykowe rozgrywanie partii szachowej z żywym przeciwnikiem oraz sztuczną inteligencją. Szachownicę można kontrolować za pomocą interfejsu graficznego oraz głosowo. Interfejs graficzny zawiera podgląd planszy szachowej i pozwala na wykonywanie ruchów za pomocą myszki lub ekranu dotykowego. Gdy sterujemy głosowo, komendy podajemy za pomocą alfabetu fonetycznego – np. “Echo Two, Echo four” (komenda powoduje ruch figury znajdującej się na polu E2 na pole E4). Konstrukcja zdobyła złoty medal podczas zawodów robotycznych w Pekinie (08.2017) oraz w USA (04.2018).
Więcej http://konar.usermd.net/

Koło Naukowe KIWON

Zespół Działa przy Politechnice Wrocławskiej. Projekt “Energia Przyszłości” ma na celu opracowanie katalizatorów procesu suchego reformingu metanu. Wykorzystanie w procesie odpadowego dwutlenku węgla oraz metanu, wpisuje się w idee zielonej chemii oraz dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie emisji CO2 do atmosfery.
Opracowane przez zespół katalizatory charakteryzuje wysoka odporność na odkładanie depozytu węglowego – kluczowy czynnik limitujący przeniesienie procesu do skali przemysłowej. Obniżenie temperatury procesu dzięki stosowaniu naszych katalizatorów pozwoliłoby zaoszczędzić pieniądze, jak również wytwarzać cenny surowiec do syntez chemicznych – gaz syntezowy (mogący również stanowić samodzielne źródło czystej energii).
Więcej https://www.facebook.com/knkiwonpwr/

Akademicki Klub Lotniczy

Prezentowanym projektem Koła działającego przy Politechnice Wrocławskiej jest Bezzałogowy System Powietrzny do transportu medycznego. Projekt polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu bezzałogowego systemu latającego przeznaczonego do transportu krwi oraz szczepionek do miejsc niedostępnych lub słabo dostępnych komunikacyjnie. System bierze udział w Międzynarodowych zawodach UAV Challange – Medical Express w Australii, gdzie musi wykonać misję o charakterze medycznym. Samolot wykonywany jest z materiałów kompozytowych, jest również przyzbrojony w system pionowego startu i lądowania (VTOL).
Na pokładzie znajduje się rozbudowany system sieci neuronowych odpowiedzialny za analizę obrazu w czasie rzeczywistym.
Więcej http://akl.pwr.edu.pl/

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie