Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro "Godzina dla Ziemi". Wrocław zgasi światła i iluminacje

Marcin Walków
Marcin Walków
W "Godzinę dla Ziemi" zgaśnie m.in. gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego
W "Godzinę dla Ziemi" zgaśnie m.in. gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego Polska Press Grupa
W sobotę, 19 marca, przypada "Godzina dla Ziemi". To ogólnoświatowa akcja ekologiczna, zachęcająca do tego, by na godzinę wyłączyć zbędne światło.

We Wrocławiu o godz. 20.30 zgaśnie iluminacja ratusza w Rynku, budynku magistratu przy pl. Nowy Targ, budynku Ossolineum, gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Oświetlenie wyłączą też na moście Uniwersyteckim, Stadionie Wrocław, Teatru Muzycznym Capitol, budynku Zarządu Zasobu Komunalnego przy ul. św. Elżbiety 3. Na godzinę zgaśnie też iluminacja Alei Bielany i centrum Factory.

Godzina dla Ziemi - czy to ma sens?
Opinie na temat akcji są podzielone. - To niewiele pomoże Ziemi. Dziś korzystamy z energooszczędnych żarówek, więc nawet gdyby pół Wrocławia zgasiło na godzinę światło, jakakolwiek oszczędność energii i zasobów naturalnych będzie niewielka. Palenie kiepskiej jakości węglem w piecach, wrzucanie do nich śmieci lub mazutu, to są problemy energetyki, a nie gaszenie na godzinę światła - mówi nam ekspert jednej ze spółek energetycznych. Nie chce się wypowiadać pod nazwiskiem i nazwą koncernu. - To drażliwe kwestie - uzasadnia.

Nie boją się blackoutu
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uspokajają, że "Godzina dla Ziemi" nie zagraża systemowi energetycznemu w Polsce. Nie grozi nam więc tzw. blackout. - Ani masowa przerwa w pracy oświetlenia, ani nagłe włączenie świateł po upływie tej godziny w całym kraju nie zagrozi stabilności systemu. Jesteśmy przygotowani do tego typu wahań - mówi Beata Jarosz, rzeczniczka PSE.

Nie powinniśmy się też obawiać, że włączając światło, zużyjemy więcej energii, niż mogliśmy zaoszczędzić przez godzinę.
- Nawet jeśli świetlówki zużywają podczas "rozruchu" więcej energii niż podczas pracy, to nie jest to tyle, ile zużyłyby w ciągu godziny - uspokaja dr inż. Krzysztof Billewicz z Zespołu Sieci i Systemów Elektroenergetycznych na Politechnice Wrocławskiej. - W skali kraju ta oszczędność energii przez godzinę będzie niezauważalna - dodaje.

Chodzi o zwrócenie uwagi
Sami ekolodzy z WWF zwracają uwagę, że w trakcie tej godziny nie chodzi o oszczędność energii, ale o zwrócenie uwagi na problem i kształtowanie przyjaznych środowisku nawyków, jak np. wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pokoju, albo telewizora z trybu czuwania, gdy wychodzimy z domu na cały dzień. Z okazji Godziny dla Ziemi w Polsce WWF zwraca uwagę na wilki i potrzebę ochrony tych zwierząt.

ZOBACZ: W centrum Wrocławia zawyli dla wilków (ZDJĘCIA, FILM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska