18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jurkowlaniec pozwał Dutkiewicza. Marszałek: Nie wolno robić z gęby cholewy

Magdalena Kozioł
fot. Paweł Relikowski
Spór o niespełna 50 milionów na budowę wschodniej obwodnicy Wrocławia dziś skończył się w sądzie. Marszałek Rafał Jurkowlaniec pozwał dziś do sądu prezydenta Rafała Dutkiewicza. Przypomnijmy, że zdaniem marszałka miasto miało dołożyć 50 milionów do budowy ważnej drogi, magistrat jest innego zdania. Nie udało się osiągnąć kompromisu i dziś do akcji wkroczył... Zbigniew Ćwiąkalski. Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny pojawił się na konferencji we Wrocławiu jako szef kancelarii SPCG Zbigniew Ćwiąkalski. To właśnie ona będzie do końca 2014 roku reprezentowała interesy marszałka przed sądem.

Rafał Jurkowlaniec stwierdził, że umów trzeba dotrzymywać. - Nie wolno robić z gęby cholewy - stwierdził wprost. Jeszcze dziś w sądzie okręgowym we Wrocławiu zostanie złożony pozew.

- To precedensowa sprawa - twierdzi Zbigniew Ćwiąkalski. - Nie znam podobnego przypadku, żeby województwo pozwało gminę i dochodziło swoich racji przed sądem. Mam nadzieję, że sąd przychyli się do naszej argumentacji, a wyrok będzie przestrogą dla innych, że umów trzeba dotrzymywać - dodaje.

Co na to miasto? - Marszałek udowodnił, że nie chodzi o budowę drogi, ale o atak na miasto Wrocław i prezydenta Rafała Dutkiewicza - mówi Magdalena Okulowska, szefowa biura prasowego we wrocławskim magistracie. - Odpowiedzialność finansową za inwestycje ponosi marszałek. Dzięki podpisaniu listu intencyjnego, budowa mogła w ogóle się rozpocząć. Przeprowadzone przez marszałka przetargi pokazały, że pierwszy odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia jest tańszy o ok. ćwierć mln zł. Mimo to Wrocław nadal deklarował pomoc samorządowi województwa i 27 mln zł na budowę nowego odcinka. Odmowa marszałka przyjęcia tej pomocy świadczy o tym, że nie jest zainteresowany realizowaniem kolejnych odcinków tej trasy.

Przypomnijmy, że marszałek województwa odwołuje się do porozumienia, które podpisał z miastem w kwietniu 2009 roku. Zgodnie z nim gmina miała przelać dokładnie 48 310 757 36 zł w dwóch transzach na budowę obwodnicy wschodniej.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 88

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wieszcz

"niech się lepiej Jurkowlaniec zajmie np. wydatkowaniem środków unijnych z RPO, bo licho to wygląda..." Słusznie, tylko wpierw potrzebuje żeby Dutkiewicz mu oddał bo nie ma na udział własny, a ten oddaje jak Solorz jemu.

w
wieszcz

Na sklerozę podobno dobre jest Vita Buerlecithin, skoro już nie pamięta Pan ileż to razy Pański idol legionista Dutkiewicz pokazywał jakich to ma kumpli, Huskowskiego oraz Zdrojewskiego właśnie. O graniu w pimponga w kieszeniach w obecności minister Muchy na stadionie nie wspominając. Podobnie, jak bał się, że nie zostanie zauważony podczas wizyty premiera Tuska na stadionie, że aż w pomarańczową kamizelkę się wpił.

v
vb

Wystarczy tylko, że Waltz przestanie szefować w Warszawie i już nie będzie żadnych oporów przed wpisaniem do rozporządzenia, że długi spółek wchodzą w skład ogólnego długu- i wtedy Donaldinio będzie mógł przejechać walcem po takich różnych pseudosamorządach i powołać tylu komisarzy ile zechce. To takie proste- tylko brakuje odwagi, tak samo jak brakuje odwagi, żeby zlikwidować połowę powiatów i województw.

D
Dolnoślązak

Czy osoba, która w każdej sprawie musi posiłkować się obecnym lub byłym ministrem jest dobrym ewentualnym kandydatem na prezydenta Wrocławia? Przecież p. Jurkowlaniec za każdym razem pokazuje jak słabym osobowo jest samorządowcem. W żadnej sprawie nie potrafi prowadzić sprawy sam. Albo p. Schetyna, albo p. Zdrojewski, albo p. Mucha. A teraz p. Ćwiąkalski. Słaby ten p. Jurkowlaniec... :(

s
szpieg

no, ale jak Jurki robi skok na stanowiska i w wydziale wdrażania rpo umwd zatrudnia na stanowisku dyrektorskim własną rodzinę (pewna pani o nazwisku rodowym Bralińska - wcześniej biuro euro2012 we Wrocławiu, urząd miasta w-wia, urząd wojewódzki, teraz umwd - wszędzie razem z Jurkowlańcem), to co zrobić
gzie oni dwoje, tam wszystko spierd....., atmosferę i klimat pracy zepsują, ludzi szczują i traktują z buta
oby niedługo odeszli w niepamięć

I
IR

niech się lepiej Jurkowlaniec zajmie np. wydatkowaniem środków unijnych z RPO, bo licho to wygląda a jest połowa 2013 r.

płatności urzędasów z umwd (z RPO) na rzecz beneficjentów to tylko 55% alokacji środków na cały program

certyfikacja wydatków do Komisji Europejskiej (to bardzo ważny wskaźnik i nim się tak naprawdę mierzy sprawność i szybkość rozliczania wydatków przez urzędy) to tylko 59% alokacji programu

wskaźniki rezultatu (mierzące efektywność realizacji programu) osiągnięte w RPO na poziomie ledwo 39,3% (liczba utworzonych nowych miejsc pracy)

ostatnie raporty z kontroli NIK z 2012 r. też niezbyt przychylne w RPO dla Jurkowlańca, a ponadto ten pan sam przyznaje, że w RPO w 2012 r. nie podejmowano żadnych działań mających na celu poprawę realizacji RPO WD

to są faktyczne problemy do załatwienia

s
skarbnik

Ale nikt nie mówi, że porozumienie intencyjne nie jest ważne, jak sugeruje gość XYZ. Z formalno-prawnego punktu widzenia jest ważne (jako zgodne oświadczenie woli obu stron porozumienia), tylko nie wynika z niego, że wyłącznie na jego podstawie jakieś pieniądze biednemu marszałkowi się należą od naszego miasta.

A co do znaczenia kontrasygnaty skarbnika, to wystarczy zapoznać się w tym zakresie z ustawą o finansach publicznych i ustawą o samorządzie gminnym/powiatowym/województwa (co polecam p. XYZ a także p. mecenasowi Ćwiąkalskiemu – no cóż nie ma to jak specjalista od prawa karnego i były aparatczyk PZPR bierze się za prawo samorządowe, widać w PO nie ma fachowców od prawa samorządowego i cywilnego), żeby wiedzieć, że:

- skarbnik dokonując kontrasygnaty potwierdza wyłącznie rzetelność formalną i kompletność dokumentu, legalność i prawidłowość dokumentowania operacji gospodarczej oraz to, że operacja ta została ujęta w budżecie i są środki finansowe na jej przyszłe zrealizowanie

- złożona przez skarbnika kontrasygnata oznacza, że nie zgłasza on zastrzeżeń do prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem, nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów, dotyczących tej operacji, że zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki

- kontrasygnaty skarbnika, tj. dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym, a także dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych

- kontrasygnata skarbnika jest formalnym warunkiem skuteczności prawidłowo złożonego oświadczenia woli jednostki samorządu terytorialnego mogącego spowodować powstanie przyszłych zobowiązań pieniężnych i oznacza akceptację legalności tych czynności.

Czyli nie wynika z tego automatycznie, że ktoś komuś ma coś wypłacić, tylko, że – jeśli zajdą odpowiednie okoliczności warunki (w tym prawne) zobowiązanie finansowe może być zaciągnięte.

Zapoznałbym się także z paragrafem 4 ust. 1 porozumienia intencyjnego między prezydentem miastem a Jurkowlańcem – to spełnienia zobowiązania (czyli przekazania 50 mln) przez miasto potrzebna była ODRĘBNA UMOWA, a tej jak wiemy, nigdy nie zawarto, więc roszczenia nie ma. Dodatkowo wymagane były zmiany w WPI miasta i podjęcie uchwał przez radę miejską W-wia (paragraf 2 ust. 3 porozumienia) - czy te czynności i okoliczności zaszły????

Ż
Żądna

Niech supermen (-prezydent) przywdzieje strój sportowy I wyjdzie z loży prezydenckiej w
towarzystwie prawników i agentów. Studentki z jego fundacji niech niosą wszystkie zdobyte
przez niego statuetki i tytuły (dyplomy) ! Niech przyjaciel w interesach prezydenta-pretendenta do tytułu, Solorz-Żak, zapewni transmisje przy użyciu 10 kamer, niech staną do walki Jurkowlaniec, Janicki i wszyscy inni, czujący się oszukani przez pretendenta…. z uwagi na przewidywaną dużą ilość zgłoszeń wylosowane zostaną cztery osoby!

K
Kibic

niech wyjdzie z szatni w srebrnej podomce przy muzyce "you lose good day sir", bierzemy na siebie organizacje iomprezy ! Wynajmujemy stadion na 7 dni, bilety od 15 lipca !

A
Ale ale ale

To naprawdę zaczyna być żenujące. Ciekawe, że jak pisała gazeta, porozumienie podpisał niejaki ówczesny G.Roman - zasiadający w Zarządzie. Dlaczego Jurki i reszta nie dochodzą przed sądem, że GR (i ówczesny zarząd) naraził w takim razie województwo na straty. Jak ekspert od wszystkiego mógł podpisać takie porozumienie. Wychodziłoby, że zostało ono zawarte jako deklaracja miasta do przekazania środków w przypadku jeżeli byłoby to konieczne, a taka konieczność nie powstała - ale ciekawe co na to sąd.
Może brakuje 50 mln dr-owi Tutti Frutti na sudeckie wspomaganie - bo on też chce mieć swoje 5 min, no i może będzie miał jakiś swój "pomnik", coś w rodzaju via romany (której autorstwo i powstanie przypisuje sobie G.R., a który zapomniał, że nie jest to nic innego jak skorygowana wersja planów przedwojennych).
A Jurki może by zapędził swój urzędowy aparat pomocniczy do roboty, a nie udawał, że coś robi (czytaj-walczy o mamonę). Co ....... wybory się zbliżają?
A oficjalne wyrażenie się, że "Nie wolno robić z gęby cholewy", stanowi o niskich lotach intelektualnych, braku kultury i nie przystoi osobom na tak wysokich stanowiskach. Takie wyrażenia można sobie wypowiadać w prywatnych rozmowach, a nie jak niby się reprezentuje organ administracji, czy też inny podmiot. Zarówno w administracji rządowej, jak i samorządowej obowiązują Kodeksy Etyki - czyżby Jurki ich nie znał i nie stosował (jako były wojewoda i obecny marszałek).
Za nie dostosowanie się do obowiązków wynikających z tych kodeksów przewidziane są sankcje - może warto wziąć to pod uwagę względem Jurkiego?
W biznesie też są kodeksy etyki - a przecież to też był obszar doświadczenia Jurkiego.

z
z

to mniej więcej tak jak z twoim intelektem

x
xyz

skarbnika na dokumencie jeśli jest przeważy szalę - to jest umowa wiążąca

w
wro

Błazen przegra to z kretesem i będzie to cena jaką płaci się za robienie z mordy cholewy, z kpienia z własnoręcznie podpisanych dokumentów, szydzenia z dokumentów.

Patrzę na poniższe głosy szczekaczy na pasku Ratusza i oczom nie wierzę. Jesli nie taki dokument to jaki ma znaczenie? Wasz boss, pryncypał i superprezydent tak was zmanipulował ciemne osły?

d
drugi esteta

a szetyna sie cieszy, że pachoł za niego pracuje!

a
antyPO

Jurkowlaniec nie ma szans, gest rozpaczy z jego strony.:)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3