Julian Gozdowski - król na Polanie

  Julian Gozdowski - król na Polanie

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marzec 2009. Julian Gozdowski wręcza nagrodę zwycięzcy biegu głównego. A był nim Czech Stanislav Rezac

  Marzec 2009. Julian Gozdowski wręcza nagrodę zwycięzcy biegu głównego. A był nim Czech Stanislav Rezac ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Najsłynniejsi ludzie śniegu? Yeti i Julian Gozdowski. Z jednym wszelako zastrzeżeniem, że o yeti wszyscyśmy tylko słyszeli, a nikt go nie widział. Pana Juliana natomiast poznały miliony. Naturalne środowisko występowania? Polana Jakuszycka - Wojciech Koerber pisze o legendarnym komandorze słynnego Biegu Piastów
  Marzec 2009. Julian Gozdowski wręcza nagrodę zwycięzcy biegu głównego. A był nim Czech Stanislav Rezac

  Marzec 2009. Julian Gozdowski wręcza nagrodę zwycięzcy biegu głównego. A był nim Czech Stanislav Rezac ©Fot. Marcin Oliva Soto

  Dwaj są na świecie tak znani ludzie śniegu: yeti i Julian Gozdowski. Różnica jednak w tym, że o yeti słyszeli wszyscy, lecz nikt go nie widział (podobno występuje w Himalajach). Juliana Gozdowskiego natomiast widziały miliony. Tak, tak, miliony.

  Naturalne środowisko występowania? Polana Jakuszycka koło Szklarskiej Poręby, choć często komandor Gozdowski zapuszcza się też do Wrocławia, by powalczyć z urzędnikami o poszerzenie tras czy remont strzelnicy. O yeti świat po raz pierwszy usłyszał w 1832 roku. A kiedy o niezniszczalnym i niezatapialnym szefie Biegu Piastów?
  - Ja jestem człowiekiem przedwojennym. Urodziłem się w 1935 roku w Czortkowie, w dawnym województwie tarnopolskim. Zatem kilkadziesiąt lat temu byłem juniorem - przypomina Julian Gozdowski, na którego twarzy widać szyderczy uśmiech, w oczach za to bystrość umysłu wymieszaną z ironią.

  Czasem udaje, że nie rozumie
  - Bo ja czasem patrzę na siebie w sposób niepoważny. Tacy się na ogół jako tako trzymają. Ale wie pan, co jest w tym wszystkim najtrudniejsze? To udawanie, że się nie rozumie różnych upokorzeń. Żeby to wszystko ze spokojem znosić. Gdybym był inny, już pewnie 120 razy rzuciłbym wszystko w diabły - zaznacza komandor, od zawsze walczący o rozwój Polany Jakuszyckiej i Biegu Piastów.

  Wróćmy jednak do Czortkowa. - Była tam taka Góra Jurczyńskiego. Ogromna, gdy miałem 7 lat. A gdy wróciłem odwiedzić tereny po wojnie, to dużo mniejsza już była. W każdym razie za dzieciaka chodziłem tam z kolegą, Jurkiem Maziarskim. I jak Niemcy się wycofywali spod Stalingradu, znaleźliśmy po nich narty, takie ładne, z zielonym paskiem. I myśmy się tymi nartami podzielili. Ja jeździłem na jednej, a Jurek na drugiej - opowiada nasz bohater. Wbrew pozorom nie były to jednak początki snowboardu, lecz Biegu Piastów niejako. Bo to właśnie na Górze Jurczyńskiego wymarzył sobie Julek ośrodek narciarski.

  - Ojciec pracował w starostwie powiatowym, mama zajmowała się domem, a ja byłem, niestety, jedynakiem. W 1945 roku stanęliśmy przed wyborem - przyjmujemy obywatelstwo Związku Radzieckiego albo przesiedlenie. Cała rodzina głosowała, łącznie ze mną, i jednogłośnie wybraliśmy to drugie - opowiada komandor.

  W wagonie towarowym jechały cztery rodziny. Każda wzięła tyle, ile mogła. Gozdowscy, zamiast swoich, zabrali meble sąsiadki z tej samej ulicy, pani Kowalskiej, którą wywieziono na Sybir. Na przechowanie, dziadkowie stwierdzili bowiem, że ona na pewno z tej Syberii wróci. Wróciła, może nawet pomogły jej paczki wysyłane przez Gozdowskich. W 1947 roku pani Kowalska stanęła w progu ich domu w Sobieszowie.

  - Do dzisiaj nie widziałem takiej radości u człowieka, jak wtedy, kiedy jej te meble przekazaliśmy. Byle jakie były, ale jej własne. Pamiętam, jak mówiła, że na plecach do Legnicy je poniesie. I powiem jeszcze, że wysyłaliśmy tej pani na Sybir przesyłki z masłem, miodem czy smalcem. A ona później potwierdziła, że dość dużo tych przesyłek do niej trafiło. Bardzo dziękowała - wspomina komandor.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo