Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100. rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Kolejne uroczystości w dolnośląskich miastach i nie tylko

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Związek Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym funkcjonował we Wrocławiu. Niewielu zna jego historię.
Związek Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym funkcjonował we Wrocławiu. Niewielu zna jego historię. Paweł Relikowski
Sejm podjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Jubileuszowy rok trwa. Za nami kilka uroczystości, a przed nami także kolejne obchody.

Za uchwałą głosowało 442 posłów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. W uchwale przypomniano setną rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech.

- Zbliżamy się do dwóch dat związanych z tą rocznicą. 27 sierpnia 1922 to moment, kiedy złożono dokumentację rejestracyjną i związek wykuwał się w praktyce. A potem 3 grudnia 1922 - oficjalna rejestracja, gdy Związek Polaków w Niemczech rusza do swojej 17-letniej działalności w okresie międzywojennym - opowiada Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła Wrocław.

Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się już w Zakrzewie, Wrocławiu, Raciborzu, Opolu, Pszczewie, Międzyrzeczu, Sztumie i Biskupcu.

- W okresie powakacyjnym ruszą kolejne upamiętnienia z udziałem młodych ludzi. Od września do grudnia będziemy spotykać się w Świdnicy, Legnicy, Szczecinie, Olsztynie i Kędzierzynie-Koźlu. To kolejne inicjatywy, spotkania, wystąpienia, wykłady, prezentacje. We Wrocławiu 6 listopada plan planujemy obchodzić 90. rocznicę powstania znaku Rodła. Potem 3 grudnia w stolicy Dolnego Śląska podsumujemy rok jubileuszowy - wymienia T. Szczyrbak.

Podkreśla, że budzą się osoby, których dziadkowie i pradziadkowie działali w Związku Polaków w Niemczech. Cieszy go, że uroczystości nie ograniczają się tylko do form tradycyjnych, jak apele wojskowe i msze święte, ale organizowane są również inicjatywy dla młodzieży, wydawnictwa, oddolne wydarzenia.

Dlaczego Sejm wyróżnił okolicznościową uchwałą Związek Polaków w Niemczech?

- Była to największa w historii i najważniejsza organizacja polska działająca poza Polską. Dynamiczna, prężna. Skupiająca Polaków, którzy przez los, wyroki historii znaleźli się poza granicami ojczyzny. Jednocześnie warto przypomnieć, że Polacy w Niemczech byli najbardziej prześladowaną grupą. Tysiące ludzie w obozach koncentracyjnych, prześladowani, mordowani. Żadna grupa Polaków z diaspory nie przeżyła takich prześladowań, a jednocześnie nie wykazała się takim przywiązaniem do Polski, taką dumą z pochodzenia. Oni są dla nas wspaniałym wzorem, szczególnie dzisiaj, kiedy tożsamość jest rozmywana i podważana. Przypomnijmy tych dzielnych ludzi, którzy Polski się nie wstydzili i nie wyrzekali - podsumowuje poseł na Sejm Jacek Świat.

Utworzenie Związku 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie było odpowiedzią na antypolską politykę ówczesnych władz Niemiec i odpowiadało potrzebom milionów Polaków mieszkających w granicach państwa niemieckiego. Zjednoczono organizacje polskie, prowadzono działalność kulturalną, oświatową, wspierano także działalność gospodarczą Polaków, w tym spółdzielczość.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska