"Jeszcze rok i przez ASF skończy się produkcja świń!". Ceny żywca wieprzowego pod koniec 2019 roku

s
pixabay.com
Udostępnij:
Nadal czarne chmury nad rynkiem trzody chlewnej - afrykański pomór świń sieje spustoszenie, Białoruś wprowadza ograniczenia importowe. Ile aktualnie oferuje się polskim producentom żywca wieprzowego?

Pisząc o sytuacji w polskich chlewniach, nie można pominąć wątku afrykańskiego pomoru świń - katastrofy wielu gospodarstw. Dodajmy, że w powiecie wolsztyńskim odnotowano już dziesięć przypadków choroby, a Białoruś wprowadziła czasowe ograniczenia wwozu pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego z województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują restrykcje dotyczące wwozu z terytorium całej Polski żywych świń, podatnych na ASF zwierząt.

- ASF niszczy rolników. Jeśli ten problem będzie bagatelizowany, jeszcze z rok i polska produkcja świn przejdzie do historii - komentuje Marcin Wańczyk, producent żywca wieprzowego ze Śląska. Jak podkreśla, nawet największy rygor w gospodarstwach nie pomoże, gdy mięso i krew dzików są rozwleczane przez samochody, zwierzęta czy spacerowiczów. - Rolnik nie jest odpowiedzialny za wszystko - wskazuje.

Przypomiamy: Główny Lekarz Weterynarii o ASF: "jest i dobrze, i źle". Ustawa ma pomóc w odstrzale dzików

Jeśli chodzi o specustawę ministra Ardanowskiego (nowe przepisy zapowiadają m.in odstrzał sanitarny przez żołnierzy i policjantów, kary więzienia za blokowanie polowań, strzelanie bez tłumiku), pan Marcin kwituje, że zmiany przychodzą stanowczo zbyt późno, a ASF to efekt wieloletnich zaniedbań: - Kolejna kwestia, kary dla ekologów przeszkadzających w polowaniach są zbyt niskie. Myśliwi z kolei, za nieodstrzelenie dzika powinni złożyć broń, zostać pozbawieni prawa do polowań.

Sprawdźmy ceny skupu trzody chlewnej z końca 2019 roku.

Ceny świń

  • Firmy skupujące tuczniki oferują za kg od 4,90 do 6,90 zł (średnia 5,85 zł).
  • W przypadku macior aktualne stawki oscylują w przedziale od 3 do 4,90 zł za kg (średnia 4,19 zł).

Ceny skupu żywca wieprzowego w Kujawsko-Pomorskiem według danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przeciętna cena skupu tuczników kl. 1 wynosi 5,67 zł/kg, tuczników kl. 2 - 5,36 zł/kg. Średnia stawka za maciory to 4,35 zł/kg.

Sprawdź również: Pogłowie trzody chlewnej pod koniec 2019 r. Mniej świń w polskich chlewniach?

Dodajmy, że samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Ardanowskiego z wnioskiem, by dziki odławiane na terenach miast były usypiane i utylizowane, nie zaś wywożone poza obszar miejski.

Źródła: cenyrolnicze.pl, KPODR, KRIR, Główny Lekarz Weterynarii

Więcej informacji o afrykańskim pomorze świń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: "Jeszcze rok i przez ASF skończy się produkcja świń!". Ceny żywca wieprzowego pod koniec 2019 roku - Gazeta Pomorska

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2 stycznia, 19:43, Gość:

Od kiedy to zwierzęta się produkuje??? Zwierzęta rodzą ich matki. Okropne uprzedmiotowianie żywych stworzeń... Super sprawa jeżeli upadłyby te wszystkie fabryki śmierci.

Masz na myśli szpitale położnicze?

G
Gość

"... strzelanie bez tłumiku."

Nowe przepisy przewidują właśnie strzelanie z tłumikiem.

G
Gość

Od kiedy to zwierzęta się produkuje??? Zwierzęta rodzą ich matki. Okropne uprzedmiotowianie żywych stworzeń... Super sprawa jeżeli upadłyby te wszystkie fabryki śmierci.

D
Di

I bardzo dobrze że się skońzy PRODUKCJA!

Może czas odnowić HODOWLĘ zwierząt w godziwych warunkach.

Mniej a bardziej "po ludzku"...

J
Jacek a
30 grudnia, 19:00, Gość:

Czyli cel zostanie osiągnięty. Wtedy Niemcy ruszą całą parą z eksportem holenderskich i belgijskich świń do Chin, no bo sami chodowlą paprać się przecież nie będą.

30 grudnia, 23:05, Gość:

Chyba hodowlą paprać się nie będą. Unikajmy, szczególnie na forum, hodowli "byków", to zapewne łatwiejsze niż zapobieganie chorobie " wściekłych krów" ??.

31 grudnia, 15:36, Lornetka:

Nie o błędy tu chodzi tylko o mięso przygłupie to nie dyktando

Mądrej głównie dość po słowie

L
Lornetka
30 grudnia, 19:00, Gość:

Czyli cel zostanie osiągnięty. Wtedy Niemcy ruszą całą parą z eksportem holenderskich i belgijskich świń do Chin, no bo sami chodowlą paprać się przecież nie będą.

30 grudnia, 23:05, Gość:

Chyba hodowlą paprać się nie będą. Unikajmy, szczególnie na forum, hodowli "byków", to zapewne łatwiejsze niż zapobieganie chorobie " wściekłych krów" ??.

Nie o błędy tu chodzi tylko o mięso przygłupie to nie dyktando

G
Gość
30 grudnia, 19:00, Gość:

Czyli cel zostanie osiągnięty. Wtedy Niemcy ruszą całą parą z eksportem holenderskich i belgijskich świń do Chin, no bo sami chodowlą paprać się przecież nie będą.

Chyba hodowlą paprać się nie będą. Unikajmy, szczególnie na forum, hodowli "byków", to zapewne łatwiejsze niż zapobieganie chorobie " wściekłych krów" ??.

H
Hodowca

Póki jesteśmy w UNII będą skutecznie kastrować nasza gospodarkę.

G
Gość

Ciekawe jest, że akurat pod Sławą gdzie są wielkie hodowle znaleziono 5 zainfekowanych dzików. W tym jednego na drzewie...

G
Gość
30 grudnia, 18:45, Gość:

jak czytam ze dziki sa temu winne to krew mnie zalewa.dlaczego nikt nie chce glosno powiedziec ze to wina ludzka.talk ludzka. bo jak swinie padaja to rolnik nie zglasza ja do utylizacji tylko jedzie w las i ja tam zakopuje.jesli sluzby weterynaryjne rzeczywiscie zaczely sprawdzac stan sanitarny hodowli swin nie mowiac o duzych bo sa one monitorowane to nie bylo by przypadu ASF ale oni maja w dupie to bo powiedza ze nie ma srodkow.taka jest rzeczywistosc w polsce

Od wielu lat powadzone są rejestry więc jeśli świnia padnie to trzeba mieć dokument z utylizacji.

G
Gość

A co tam przecież mamy hodowle dzików

G
Gość
30 grudnia, 19:04, HalinaPS:

Przestańcie pisać takie klamstwa ,że jeszcze rok i nie będzie mięsa wieprzowego , przez ASF. Czy wy ,Polacy ,hedescie tacy durniem ?! Nie chcę w to wierzyć !! Pomyslcie chociaż przez chwilę !! Ten wirus żyje tylko 7 dni. A tu ciągle w jakimś miejscu Polski ,gdzie jego nie było okazuje się że jest !! Jestem pewna na milion procent ,że jest to celowe rozsiewanie wirusa ASF ,przez ukraińskich ludzi ,którzy przyjeżdżają do Polski. Oczywiście ,nie wszystkich . Są to wybrane osoby ,przez banderowców i ounowcow na Ukrainie. Dostają ten wirus ,jeżdżą w różne części Polski i tam go rozpylają. Taka jest prawda ,żeby zniszczyć gospodarkę Polska . Dlaczego u nich nie ma wirusa ASF ,czy na Białorusi ?; A przecież on może być przenoszony prze zwierzęta ,czy też ludzi. Jest to celowe działanie o czym wie rząd żydowski w Polsce ,nic nie mówią ,gdyż wiedzą co by było ,gdyby tak powiedzieli ,Polacy by ich rozszarpali !! Do Chin też nie dotarł niewiadomo jak ,Chińczycy złapali tego ,ktoryual duża ilość wirusa ASF !! To tak samo jak było z ptasia grypa czy chorobą wściekłych krów !!! W Niemczech ,w laboratorium pod Hamburgiem ,Niemcy i nie tylko niemieccy uczeni ,tam pracujący produkują wszystko ,łącznie z wirusami . Nikt nie sprawdza tych bandersynow ukraińskich ,gdy przyjeżdżają do Polski ,są wpyszani jakby wjeżdżali do siebie. Rządzący Żydzi w Polsce ,tolerują to ,bo im nie zależy na niczym ,a są zainteresowani tym ,żeby zniszczyć cała Polska gospodarkę ,podejrzewam że są to osoby ,które mają w garści wszystkich polityków z wszystkich opcji politycznych ,zamieszanych bardzo mocno w aferę podkarpacka . SEX z nieletnimi dziećmi sprowadzanymi z Ukrainy ,dla rozbuchanych pedofili w Polsce ,!! Mają taśmy z udziałem tych polityków. Sami z pewnością ,zauważyliście ,że sprawa ucichła po śmierci tego boksera Kosteckiego ?! To było ewidentne morderstwo . Polacy ,pilnujcie się ,chcą nas wymordować bandersyny sprowadzani przez rządzących a Gowin ,ten smiec ,zdrajca ,jak.powiedzial : że on zrobi wszystko ,żeby jak najwięcej sprowadzić do Polski ukraińskich ludzi ,żeby zrobić z nich polskie ELITY !! Nue do pracy ,oni mają być we władzach i rządzić nami Polakami !! Tak to sobie wyobraża Gowin ,śmieć nad śmieci !!;

Ten cały ASF to jest odpowiednik palenia ubezpieczonych wysypisk śmieci z odpadami z zagranicy.

G
Gość

A co z rolnikami, którzy pobrali dofinansowania na hodowlę świń z modernizacji i mają parametry w umowach z agencją takie, że przez ASF nie będą mieli możliwości ich spełnić? Komornicy już się mogą zacząć ślinić, czy może jakaś bariera ochronna zostanie stworzona?

H
HalinaPS

Przestańcie pisać takie klamstwa ,że jeszcze rok i nie będzie mięsa wieprzowego , przez ASF. Czy wy ,Polacy ,hedescie tacy durniem ?! Nie chcę w to wierzyć !! Pomyslcie chociaż przez chwilę !! Ten wirus żyje tylko 7 dni. A tu ciągle w jakimś miejscu Polski ,gdzie jego nie było okazuje się że jest !! Jestem pewna na milion procent ,że jest to celowe rozsiewanie wirusa ASF ,przez ukraińskich ludzi ,którzy przyjeżdżają do Polski. Oczywiście ,nie wszystkich . Są to wybrane osoby ,przez banderowców i ounowcow na Ukrainie. Dostają ten wirus ,jeżdżą w różne części Polski i tam go rozpylają. Taka jest prawda ,żeby zniszczyć gospodarkę Polska . Dlaczego u nich nie ma wirusa ASF ,czy na Białorusi ?; A przecież on może być przenoszony prze zwierzęta ,czy też ludzi. Jest to celowe działanie o czym wie rząd żydowski w Polsce ,nic nie mówią ,gdyż wiedzą co by było ,gdyby tak powiedzieli ,Polacy by ich rozszarpali !! Do Chin też nie dotarł niewiadomo jak ,Chińczycy złapali tego ,ktoryual duża ilość wirusa ASF !! To tak samo jak było z ptasia grypa czy chorobą wściekłych krów !!! W Niemczech ,w laboratorium pod Hamburgiem ,Niemcy i nie tylko niemieccy uczeni ,tam pracujący produkują wszystko ,łącznie z wirusami . Nikt nie sprawdza tych bandersynow ukraińskich ,gdy przyjeżdżają do Polski ,są wpyszani jakby wjeżdżali do siebie. Rządzący Żydzi w Polsce ,tolerują to ,bo im nie zależy na niczym ,a są zainteresowani tym ,żeby zniszczyć cała Polska gospodarkę ,podejrzewam że są to osoby ,które mają w garści wszystkich polityków z wszystkich opcji politycznych ,zamieszanych bardzo mocno w aferę podkarpacka . SEX z nieletnimi dziećmi sprowadzanymi z Ukrainy ,dla rozbuchanych pedofili w Polsce ,!! Mają taśmy z udziałem tych polityków. Sami z pewnością ,zauważyliście ,że sprawa ucichła po śmierci tego boksera Kosteckiego ?! To było ewidentne morderstwo . Polacy ,pilnujcie się ,chcą nas wymordować bandersyny sprowadzani przez rządzących a Gowin ,ten smiec ,zdrajca ,jak.powiedzial : że on zrobi wszystko ,żeby jak najwięcej sprowadzić do Polski ukraińskich ludzi ,żeby zrobić z nich polskie ELITY !! Nue do pracy ,oni mają być we władzach i rządzić nami Polakami !! Tak to sobie wyobraża Gowin ,śmieć nad śmieci !!;

G
Gość

Czyli cel zostanie osiągnięty. Wtedy Niemcy ruszą całą parą z eksportem holenderskich i belgijskich świń do Chin, no bo sami chodowlą paprać się przecież nie będą.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie