Jesteśmy w Strefie Kultury Wrocław. Więcej dla kultury

Małgorzata Matuszewska
Strefa Kultury Wrocław
Strefa Kultury Wrocław Marcin Jędrzejczak/Strefa Kultury Wrocław
Udostępnij:
Chciałoby się powiedzieć „witajcie w naszej bajce”. Bajce znanej, ale odświeżonej, pachnącej nowościami, stojącej przed nowymi wyzwaniami. Od dziś (17 stycznia) dawna instytucja odpowiedzialna za organizację Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zyskała nową nazwę: Strefa Kultury Wrocław.

Biuro Festiwalowe Impart 2016 powstało w 2012 roku z połączenia dwóch instytucji: Wrocław 2016 – biura odpowiedzialnego za kandydaturę Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oraz Centrum Sztuki Impart – organizacji współtworzącej krajobraz kulturalny miasta od kilkudziesięciu lat. Biuro w nowym kształcie stało się osią organizacyjną roku ESK: zrealizowało setki projektów, przy wielu kolejnych współpracowało z ponad 350 partnerami i tysiącami wrocławian.

– Od samego początku wiedzieliśmy, że instytucja odpowiedzialna za organizację ESK pozostanie po 2016 roku otwarta dla wrocławian, a wraz z nią kontynuowane będą najważniejsze projekty zapoczątkowane w roku obchodów – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Przygotowany przez Komisję Europejską raport ewaluacyjny wrocławskiej ESK tę decyzję ocenił niezwykle wysoko – dodaje.

Dziś w Barbarze, centrum Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i siedzibie SKW, Rafał Dutkiewicz oraz Krzysztof Maj, dyrektor Strefy wraz z Dominiką Kawalerowicz, zastępcą dyrektora, podsumowali zeszły rok, w którym (choć ESK już się skończyła), nie brakowało kulturalnych wydarzeń i przedstawili bogate plany na najbliższy czas.

– Kultura stała się bardziej społeczna – twierdzi prezydent Wrocławia. – Żyjemy w czasach trudnych, pełnych politycznych napięć, złej retoryki populistycznej. Tym większe jest znaczenie przedsięwzięcia pokazującego, jak powinniśmy i możemy razem żyć – uśmiecha się.

Europejska Stolica Kultury widziana z Brukseli

Dostaliśmy już raport ewaluacyjny po ESK z Brukseli. – Bardzo dobrze oceniono, że ESK oparła się na mieszkańcach, jako współtwórcach kultury – twierdzi Krzysztof Maj, dyrektor ESK Wrocław 2016 i dyrektor Strefy. – Wkrótce raport znajdzie się na naszej stronie (www.strefakultury.pl) – dodaje.

Biuro w nowej odsłonie to trzy obszary filary: miejsca, festiwale i programy. Tych miejsc jest aż osiem:

  • Barbara przy ul. Świdnickiej, gdzie jest kawiarnia Etno Cafe, infopunkt, czytelnia,
  • Domek Miedziorytnika w Rynku, w którym organizowane są wystawy, a na co dzień młodzi artyści uczą się sztuki,
  • trzy mieszkania dla rezydentów
  • Galeria Dworcowa, mająca ponad tysiąc metrów kwadratowych wystawiennicza przestrzeń na Dworcu Głównym PKP,
  • Pracownia Komuny Paryskiej 45, gdzie są prowadzone spotkania, warsztaty
  • Impart przy ul. Mazowieckiej, który jest miejscem koncertów, spektakli, festiwali
  • Recepcja, która zostanie otwarta w tym roku w podwórku Ruska 46
  • Dom Kultury Nowe Żerniki, który dopiero powstanie, będzie czynny od wiosny 2019 roku

.

– Podwórko przy Ruskiej 46, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, potrzebuje opiekuna – zauważa Dominika Kawalerowicz. – Recepcja będzie się mieścić w dawnych Neonach, ruszy w drugiej połowie roku – dodaje.

Strefa Kultury Wrocław festiwalowa

Strefa prowadzi własne festiwale. 54. Jazz nad Odrą potrwa od 26 do 30 kwietnia. 9 czerwca planowana jest Europejska Noc Literatury, impreza mająca festiwalową formułę. W tym roku odbędzie się na Przedmieściu Oławskim. Program nadchodzącej edycji stworzy Michał Nogaś – nowy kurator ENL, który do współpracy zaprosi twórcę związanego z wrocławskim środowiskiem. W tym roku planowana jest jubileuszowa, XXV edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta, w którym muzyce organowej towarzyszą inne formy sztuki muzycznej. Kolejną okazją do świętowania będą dziesiąte urodziny WROsound Festival. Powodzeniem cieszy się jesienny Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada. Ponieważ odbywa się w trybie biennale, więc dopiero w 2019 roku będziemy mogli obejrzeć przedstawienia 10 już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

Świetnie ma się program Mikrogranty, w którym można dostać pieniądze i wsparcie organizacji kulturalnych imprez, jeśli chce się je dobrze zorganizować i wygra konkurs. W zeszłym roku Mikrogranty gościły na 27 osiedlach, a dzięki nowemu programowi, pod nazwą Sąsiadujemy, zorganizowano 58 imprez plenerowych. Do Ołbina, Brochowa i Przedmieścia Oławskiego dołączy w 2018 roku Kleczków.

Strefa prowadzi też powierzony jej Wrocławski Program Wydawniczy, wspierający publikację pism i książek związanych z Wrocławiem. W ramach wizyt studyjnych i wymiany międzynarodowej AIR WRO, będziemy gościć m.in. artystów z Koszyc, Drezna, a nasi twórcy pojadą do Valetty. Umiemy organizować imprezy, więc będziemy uczyć tego innych, m.in. lwowskich menedżerów kultury. Od 17 do 19 października trwać będzie konferencja Miasto i Kultura. – Dowiemy się, co nowego w kulturalnych trendach – podkreśla Dominika Kawalerowicz. Strefa Kultury Wrocław dalej będzie działać także w ramach Koalicji Miast, która w najbliższych latach realizowana będzie jako wspólna inicjatywa miast-koalicjantów. Bardzo interesująco zapowiada się program Praktycy Kultury, mający przygotować kreatorów kultury do reagowania na potrzeby odbiorców, współtworzenia miejsc kultury, a także rozwijać sieci współpracy na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.

Strefa Kultury niezbędna

Co miesiąc ukazuje się „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”, z kalendarium z zapowiedziami kilkudziesięciu wydarzeń, które organizowane są przez wrocławskie instytucje, stowarzyszenia i organizacje oraz wywiadami, poradnikami, przewodnikami po mieście. Jest bezpłatny i ukazuje się w wersji polsko-angielskiej, ma też specjalny dodatek skierowany do wrocławian pochodzących z Ukrainy.

Od 17 stycznia działa strona internetowa www.strefakultury.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andy
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji
P
Pan Kleks
Słoń zagra na fujarce ??
g
gość
Dupkiewicz szmaciarzu spieprzaj dziadu zasrany
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie