Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś zadłużony? Sprawdź co zrobić, gdy ktoś przejmie twój dług

Katarzyna Gulbicka
Katarzyna Gulbicka, Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej BEST.S.A.
Katarzyna Gulbicka, Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej BEST.S.A. Best SA
Zaciągamy pożyczkę w jednej instytucji, a po latach kontaktuje się z nami firma windykacyjna, której powinniśmy spłacić pieniądze. Dlaczego? Jak to się stało? I – co najważniejsze – jest to dla nas korzystne czy wręcz przeciwnie? Poniżej przedstawiamy trzy ważne działania, które należy podjąć, gdy dowiemy się, że ktoś przejął nasz dług.

1. Sprawdź, czy to twój dług

Po otrzymaniu informacji o cesji zobowiązania, należy przede wszystkim sprawdzić, czy to nie pomyłka. Warto w tym wypadku skontaktować się z nowym wierzycielem i zweryfikować, czy faktycznie chodzi o nas i w jaki sposób doszło do przejęcia długu.

Cesja wierzytelności to powszechne, zgodne z prawem zjawisko. Polega na przeniesieniu prawa do dysponowania wierzytelnością na drugi podmiot. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy pierwotny wierzyciel ma problem z wyegzekwowaniem długu od danej osoby, więc aby zająć się swoją podstawową działalnością, np. udzielaniem kredytów, zbywa wierzytelność na wyspecjalizowaną instytucję finansową.

Cesja może odbyć się bez zgody dłużnika, jednak musi on zostać poinformowany o tym fakcie w trybie precyzyjnie określonym w przepisach. Pamiętajmy więc, że kontakt z nowym wierzycielem i wyjaśnienie, skąd pochodzi zobowiązanie, to działanie dla naszego dobra – otwiera nam drogę do negocjacji warunków spłaty i wyjścia z problemów finansowych.

2. Skontaktuj się z wierzycielem

Może okazać się, że wysokość naszego zobowiązania różni się od tego, które zawarliśmy z pierwotnym wierzycielem. Najczęściej wynika to z tego, że opóźnienia w spłacie długu spowodowały wzrost odsetek i kosztów prowadzonych działań windykacyjnych. Być może nie uregulowaliśmy na czas rachunków za telefon lub, pożyczając pieniądze w instytucji finansowej, opóźniliśmy się ze spłatą którejś raty? Wówczas mogły powstać odsetki, które powiększyły zobowiązanie. Ważne, aby jak najszybciej skontaktować się z nowym wierzycielem, dzięki czemu będziemy mogli zastopować naliczanie dalszych odsetek, a dług przestanie się powiększać. Jeśli jak najszybciej ustalimy konkretną kwotę do spłaty, łatwiej będzie nam się z niej później wywiązać.

3. Negocjuj!

Cesja długu to najlepszy moment na dokonanie zmian w spłacie zobowiązania i negocjacje warunków. Instytucje finansowe specjalizujące się w windykacji są bardziej otwarte na współpracę z dłużnikiem niż banki czy telekomy, bo rozmowa z dłużnikami jest istotą ich funkcjonowania.

Dzięki cesji dłużnik otrzymuje nowe możliwości spłaty, których poprzedni wierzyciel nie mógł mu zaoferować. Chcąc odzyskać dług, jesteśmy nawet gotowi zaoferować mu bonusy, np. możliwość odzyskania 5% każdej spłaconej raty w programie lojalnościowym. Dłużnicy często korzystają z opcji rozłożenia zobowiązania na raty i wspólnie z nami ustalają wysokość miesięcznych kwot, które są w stanie spłacać.

Należy jednak pamiętać, że brak podjęcia jakichkolwiek działań po przejęciu długu przez inny podmiot grozi negatywnymi konsekwencjami. Niespłacone zadłużenie wzrasta każdego dnia o odsetki, a brak kontaktu z wierzycielem skutkować może skierowaniem sprawy do sądu i wszczęciem postępowania komorniczego.

Sprawdź nasze inne informacje i porady

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteś zadłużony? Sprawdź co zrobić, gdy ktoś przejmie twój dług - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska