Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest przełom w sprawie budowy szkoły i przedszkola w Lipie Piotrowskiej

Andrzej Zwoliński
ulica cynamonowa lipa piotrowska.gazeta wroclawska tomasz holod / polskapresse..
ulica cynamonowa lipa piotrowska.gazeta wroclawska tomasz holod / polskapresse.. Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
Po wielu latach walki mieszkańców o placówkę, zapadły decyzje, które ruszą inwestycję do przodu. Zespół szkolno-przedszkolny ma pomieścić 1200 dzieci.

Po latach walki mieszkańców o szkołę i przedszkole w Lipie Piotrowskiej zapadły decyzje, które ruszą inwestycję do przodu. Nowy zespół szkolno-przedszkolny ma pomieścić 1200 dzieci.

- Mamy to – pochwalił się na swoim profilu fb prezydent Jacek Sutryk, wymachując pismem od wiceministra Roberta Nowickiego z Ministerstwa Rozwoju. Chodzi o przekazanie miastu działki w Lipie Piotrowskiej, na której będzie mógł powstać zespół szkolno- przedszkolny od dawna wyczekiwany przez mieszkańców zarówno Lipy jak i Widawy.

Starania mieszkańców o budowę placówki trwały od lat, a od 2018 roku miasto zabiegało o pozyskanie gruntów pod tę inwestycję od Skarbu Państwa, a dokładniej od Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Po przekazaniu gminie Wrocław kilkuhektarowej działki mogą ruszyć przygotowania do budowy zespołu, bliźniaczo podobnego – jak zapowiedział Jacek Sutryk – do budowanego już na Jagodnie.

Bez basenu, ale z wielkim terenem rekracyjno-sportowym

Zespół pomieści 1000 uczniów i 200 przedszkolaków, którzy będą mieli do dyspozycji 44 sale dydaktyczne, 3 świetlice, 2 sale gimnastyczne do zajęć rehabilitacyjnych i jednej dużej – o powierzchni 800 mkw - sali do zajęć sportowo-rekreacyjnych. Do tego pomieszczenia administracyjne, kuchnia i jadalnie. Na terenie zespołu ma też powstać 2,5-hektarowy teren z wielofunkcyjnymi placami, boiskami, skoczniami, bieżniami, placami zabaw, a także parkingiem na ponad 50 pojazdów.

Pierwotnie planowano też budowę basenu, ale z powodów finansowych ten nie powstanie. Inwestycja – jak oszacowano – ma kosztować około 70 milionów złotych, a basen podbiłby koszty do 90 mln. Jeszcze nie wiadomo, kto wybuduje szkołę, najpierw trzeba podpisać akt notarialny, który przypieczętuje przejęcie ziemi. Z zapowiedzi prezydenta wynika, że do końca roku wyłoniona zostanie firma, która zaprojektuje placówkę. W przyszłym roku ma zostać wyłoniony wykonawca szkoły i przedszkola. Zespół ma być gotowy najwcześniej w 2024 roku. Będzie to duża ulga dla rodziców, którzy w tej chwili dowożą swoje pociechy do okolicznych szkół – głównie SP 50 i SP 20. Już teraz placówki organizowały zajęcia na zmiany, a wraz z szybką rozbudową osiedli w Lipie Piotrowskiej, coraz trudniej będzie zapisać do nich kolejnych uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska