Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł na Stadion Olimpijski po remoncie [NOWE ZDJĘCIA]

Piotr Bera, fot. Paweł Relikowski
Remont Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu
Remont Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu Paweł Relikowski
Do końca roku zakończy się przebudowa Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Dotąd arena służyła głównie żużlowcom WTS Sparta i futbolistom amerykańskim Panthers Wrocław. Po remoncie ma być centrum wrocławskich biegaczy.

- W przyszłym roku będziemy organizować 5. nocny półmaraton, będzie też 35-lecie wrocławskiego maratonu. To doskonała okazja do tego, żeby przypomnieć historię biegów maratońskich w stolicy Dolnego Śląska. Chcemy stworzyć izbę pamięci z historycznymi medalami, koszulkami i wspomnieniami. Mamy się czym chwalić - mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu, organizatora maratonu i półmaratonu oraz zarządcy Stadionu Olimpijskiego. Izba ta ma powstać właśnie na stadionie.

Zabytkowy stadion ma być centrum wrocławskich biegów. Tutaj pojawi się sklepik z pamiątkami, gdzie będzie można zakupić m.in. monografię Maratonu Wrocław. Tutaj też będzie usytuowana meta. W planach znajduje się również organizacja gali 35-lecia Maratonu Wrocław i konferencji naukowych poświęconych bieganiu.

- Mamy Bramę Maratońską, to dlaczego z niej nie skorzystać? Tylko w Sztokholmie i Amsterdamie biegacze kończą rywalizację na stadionie i chcemy, żeby u nas było podobnie. Oprawa na stadionie spowoduje, że przyjedzie jeszcze więcej osób. W tym roku w nocnym półmaratonie uczestniczyło 10 tys. osób. W 2017 r. celujemy w 15 tys. Z kolei wrześniowy maraton będzie oficjalnymi mistrzostwami Europy weteranów. Przyjedzie co najmniej 2 tys. zagranicznych biegaczy - przyznaje Gęstwa.

ZOBACZ TAKŻE: Rumak: To nie czas na eksperymenty

Przyszłoroczny półmaraton ma być największą impreza masową przed igrzyskami The World Games. Wcześniej, bo w kwietniu na obiekt powinni zostać wpuszczeni żużlowcy Sparty Wrocław oraz futboliści amerykańscy.

- Sparta i Panthers to główni użytkownicy obiektu, dlatego wszelkie imprezy muszą być zaplanowane zgodnie ich terminarzem. Powiększono szatnie dla futbolistów, a na murawie znajdują się linie do futbolu amerykańskiego, które będą tam na stałe. Dlatego nie będzie tu meczów o punkty w piłce nożnej, ewentualnie jakieś spotkanie towarzyskie - dodaje Gęstwa.

Oba kluby będą mieć tutaj swoje siedziby, tak samo jak MCS oraz Regionalna Rada Olimpijska, która będzie tu edukować mieszkańców oraz organizować prelekcje z dolnośląskimi olimpijczykami. W dodatku WTS Sparta przy parku maszyn stworzy mini muzeum, gdzie zostaną wystawione m.in. historyczne motocykle oraz plastrony.

- Sezon żużlowy i futbolowy trwa wiosną i latem, więc musimy szukać możliwości dalszego eksploatowania obiektu. Można tu organizować Wrocławską Olimpiadę Młodzieży, zawody w ultimate frisbee i koncerty. Chcemy, żeby powrócili tu również szermierze - zastanawia się Gęstwa.

Kto wie, może uda się nawet zorganizować mecz hokeja na lodzie pod chmurką?
W ramach wartej 120 mln złotych inwestycji wyremontowane zostaną również biura, sala konferencyjna, budki komentatorskie oraz zamontowano 11 tys. żółto-czerwonych krzesełek układających się na dwóch trybunach w napisy „Sparta” oraz „Wrocław”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska