Jest pomoc dla zabytkowego parku pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]

  Jest pomoc dla zabytkowego parku pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]

  AB

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ruszyły prace przy usuwaniu skutków huraganowego wiatru, który uszkodził w sierpniu 2017 roku ponad 200 drzew w zabytkowym parku w podwrocławskim Ba
  1/7
  przejdź do galerii

  Ruszyły prace przy usuwaniu skutków huraganowego wiatru, który uszkodził w sierpniu 2017 roku ponad 200 drzew w zabytkowym parku w podwrocławskim Bagnie ©Materiały prasowe

  Ruszyły prace przy usuwaniu skutków huraganowego wiatru, który uszkodził w sierpniu 2017 roku ponad 200 drzew w zabytkowym parku w podwrocławskim Bagnie. Park jest atrakcją turystyczną oraz ostoją dla kilkudziesięciu gatunków ptaków i drobnych zwierząt. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył dotację w wysokości około 250 tys. złotych na naprawę zniszczeń wyrządzonych przez nawałnicę.
  Rozpoczęcie akcji usuwania skutków wichury to dobra wiadomość dla Dolnoślązaków. - Z uwagi na rzadkie i cenne gatunki dendrologiczne, przypałacowy park w Bagnie jest licznie odwiedzany przez wycieczki z całego województwa - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

  Park jest obecnie niedostępny dla zwiedzających, trwają w nim takie prace, jak m.in. wycinka kilkudziesięciu uszkodzonych drzew i usuwanie połamanych gałęzi.
  Wykonano już część prac z udziałem alpinistów, którzy odcinali konary drzew w ich koronach. Pozostałe drzewa poszkodowane przez nawałnicę zostały już wcześniej zabezpieczone oraz poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Dalszy etap prac to odtworzenie zniszczonego układu kompozycyjnego drzewostanu. W tym celu zostaną posadzone nowe drzewa, tj. dęby, miłorzęby, jarzęby, cisy i lipy (łącznie około 70 sadzonek). Otwarcie parku dla turystów jest planowane na wiosnę, a zakończenie wszystkich prac na listopad tego roku.

  Park przypałacowy w Bagnie został założony w XVIII w. a w drugiej połowie XIX w. został przekształcony w park krajobrazowy o nieregularnym przebiegu alejek i ścieżek. Decyzją Konserwatora zabytków został wpisany do rejestru zabytków. Park krajobrazowy o powierzchni ok. 5 ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem m.in. jodłą olbrzymią i kalifornijską, dębem błotnym czy choiną kanadyjską otacza barokowy zespół pałacowy z początku XVIII wieku. W pałacu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo