Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy harmonogram Funduszu Osiedlowego. Wyniki naboru do końca sierpnia

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Znamy już nowy harmonogram Funduszu Osiedlowego
Znamy już nowy harmonogram Funduszu Osiedlowego Paweł Relikowski
Harmonogram pierwszej edycji Funduszu Osiedlowego musiał zostać zmieniony ze względu na koronawirusa i fakt, że wiele przesłanych do oceny pomysłów zawierało błędy. Pierwotnie, osiedla miały się dowiedzieć o tym, jakie inwestycje będą mogły w ramach tych pieniędzy wykonać, do połowy kwietnia. Termin jednak trzeba było przesunąć. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone do końca sierpnia. Magistrat chce zdążyć przed rozpoczęciem głosowania w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, bo część projektów może się powtarzać.

W nowym terminarzu Funduszu Osiedlowego wydłużona została część przeznaczona na ocenę projektów. Każdy z nich trafił do odpowiedniej jednostki merytorycznej, czyli miejskiej spółki, która na co dzień zajmuje się daną tematyką. Na przykład pomysły dotyczące zieleni rozpatruje Zarząd Zieleni Miejskiej, infrastrukturalne - Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta itp. Celem Funduszu Osiedlowego jest realizacja najpotrzebniejszych inwestycji na każdym z 48. wrocławskich osiedli, dlatego też ocena dokonana przez urzędników jest omawiana i konsultowana z przewodniczącymi zarządów osiedli. Według założeń miało się to odbywać w siedzibach spółek miejskich lub na terenie przyszłych inwestycji.

- Ze względu na przewidzianą w harmonogramie konieczność przeprowadzenia spotkań rad osiedli z urzędnikami i rad w swoim gronie oraz obecne obostrzenia związane z pandemią musieliśmy wydłużyć czas końcowej weryfikacji projektów - tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego UM.

Wstępne wyniki naboru wrocławianie poznają 1 czerwca. Później do 24 sierpnia potrwa weryfikacja końcowa. Będzie ona dotyczyła tych projektów, w których zostały zgłoszone uwagi i zastrzeżenia w toku oceny. Każde osiedle zgłaszało pomysły do 150 procent kwoty, jaką będzie dysponowało. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się zrealizować jednego projektu, wówczas oceniony będzie kolejny.

- Ostateczne wyniki naborów będą znane z końcem sierpnia, co da możliwość liderom Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na ewentualne wycofanie projektu, jeśli ten zostanie sfinansowany z Funduszu Osiedlowego - dodaje Tomasz Myszko-Wolski.

Pieniądze na drobne inwestycje

Środki z Funduszu Osiedlowego w większości zostaną przeznaczone na realizacje pilnych potrzeb mieszkańców każdego z wrocławskich osiedli, które do tej pory nie zmieściły się w kolejnych budżetach miasta. Projekty wybierali oni sami w konsultacjach społecznych

Każde z 48. wrocławskich osiedli otrzyma inną kwotę na realizację swoich planów. Pieniądze przyznawane były na podstawie przyjętego algorytmu. 40 procent kwoty podzielono proporcjonalnie, a pozostałe 60 procent rozdysponowano biorąc pod uwagę powierzchnię danego osiedla oraz liczbę znajdujących się na jego terenie lokali. Jednostki otrzymały więc od kilkuset tysięcy złotych, do ponad 1,5 mln zł.

W ramach pierwszej, pilotażowej, edycji Funduszu Osiedlowego do wydania trafi 40 milionów złotych. Jest ona przewidziana do końca 2021 roku, ale urzędnicy zapewniają, że inwestycje będzie można kończyć także później.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska