W nowym terminarzu Funduszu Osiedlowego wydłużona została część przeznaczona na ocenę projektów. Każdy z nich trafił do odpowiedniej jednostki merytorycznej, czyli miejskiej spółki, która na co dzień zajmuje się daną tematyką. Na przykład pomysły dotyczące zieleni rozpatruje Zarząd Zieleni Miejskiej, infrastrukturalne - Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta itp. Celem Funduszu Osiedlowego jest realizacja najpotrzebniejszych inwestycji na każdym z 48. wrocławskich osiedli, dlatego też ocena dokonana przez urzędników jest omawiana i konsultowana z przewodniczącymi zarządów osiedli. Według założeń miało się to odbywać w siedzibach spółek miejskich lub na terenie przyszłych inwestycji.
- Ze względu na przewidzianą w harmonogramie konieczność przeprowadzenia spotkań rad osiedli z urzędnikami i rad w swoim gronie oraz obecne obostrzenia związane z pandemią musieliśmy wydłużyć czas końcowej weryfikacji projektów - tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego UM.
Wstępne wyniki naboru wrocławianie poznają 1 czerwca. Później do 24 sierpnia potrwa weryfikacja końcowa. Będzie ona dotyczyła tych projektów, w których zostały zgłoszone uwagi i zastrzeżenia w toku oceny. Każde osiedle zgłaszało pomysły do 150 procent kwoty, jaką będzie dysponowało. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się zrealizować jednego projektu, wówczas oceniony będzie kolejny.
- Ostateczne wyniki naborów będą znane z końcem sierpnia, co da możliwość liderom Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na ewentualne wycofanie projektu, jeśli ten zostanie sfinansowany z Funduszu Osiedlowego - dodaje Tomasz Myszko-Wolski.
Pieniądze na drobne inwestycje
Środki z Funduszu Osiedlowego w większości zostaną przeznaczone na realizacje pilnych potrzeb mieszkańców każdego z wrocławskich osiedli, które do tej pory nie zmieściły się w kolejnych budżetach miasta. Projekty wybierali oni sami w konsultacjach społecznych
Każde z 48. wrocławskich osiedli otrzyma inną kwotę na realizację swoich planów. Pieniądze przyznawane były na podstawie przyjętego algorytmu. 40 procent kwoty podzielono proporcjonalnie, a pozostałe 60 procent rozdysponowano biorąc pod uwagę powierzchnię danego osiedla oraz liczbę znajdujących się na jego terenie lokali. Jednostki otrzymały więc od kilkuset tysięcy złotych, do ponad 1,5 mln zł.
W ramach pierwszej, pilotażowej, edycji Funduszu Osiedlowego do wydania trafi 40 milionów złotych. Jest ona przewidziana do końca 2021 roku, ale urzędnicy zapewniają, że inwestycje będzie można kończyć także później.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?