Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowa prezes wrocławskiego zoo. To ona zastąpi Radosława Ratajszczaka

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Neon nad głównym wejściem do zoo we Wrocławiu
Neon nad głównym wejściem do zoo we Wrocławiu Maciej Mituła
Po 15 latach pracy ze stanowiskiem prezesa wrocławskiego zoo pożegnał się Radosław Ratajszczak. Kierowanie ogrodem przejmują jego bliscy współpracownicy.

Radosław Ratajszczak ze stanowiska szefa wrocławskiego zoo zrezygnował oficjalnie 28 lutego. W marcu zostanie on dyrektorem Programu Ochrony Naczelnych w parku Cuc Phuong w Wietnamie.

Ogrodem zoologicznym we Wrocławiu od 1 marca zarządzać będą: dotychczasowa wiceprezes Joanna Kasprzak oraz dyrektor ds. hodowlanych Mirosław Piasecki. Podzielą między siebie obowiązki, jakie pełnił obecny prezes.

Joanna Kasprzak zasiądzie w fotelu prezesa zoo, ale zajmować się będzie finansami i organizacją ogrodu jako atrakcji turystycznej oraz projektami inwestycyjnymi. Natomiast kwestie hodowlane pozostaną w rękach eksperta - Mirosława Piaseckiego.

"Dziękuję panu prezydentowi za zaufanie. Wrocławskie zoo od lat znajduje się na dobrej drodze i nie zamierzamy zmieniać tego kursu. Siłą ogrodu jest wykwalifikowany i zaangażowany zespół, który znam i na który mogę liczyć" - mówi Joanna Kasprzak, nowa prezes zoo we Wrocławiu.

Radosław Ratajszczak został prezesem wrocławskiego ogrodu zoologicznego w 2007 r. Uczynił go jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Jest też pomysłodawcą powołanej Fundacji Zoo Wrocław "Dodo" wspierającej ochronę ginących gatunków na świecie, która dba obecnie o ok. 10 tysięcy zwierząt (nie licząc bezkręgowców), a jego ekspozycja w ciągu ostatnich 15 lat powiększyła się ponaddwukrotnie. To plasuje wrocławskie zoo w europejskiej czołówce pod względem liczby gatunków. W latach 2007-2022 przeprowadzono ponad 170 inwestycji. W tym czasie we wrocławskim zoo powstało m.in.:

  • Afrykarium (w 2014 r. za 245 mln zł),
  • Terytorium Panter (w 2018 r. za 5,8 mln zł),
  • Odrarium (w 2014 r. za 3,3 mln zł),
  • nowy wybieg dla wilków "Wilcza Ostoja" (w 2019 r. za 2 mln zł),
  • nowy wybieg dla wydr (w 2019 r. za 1,8 mln zł),
  • remont zabytkowej ptaszarni (w 2021 r. za 6,8 mln zł).

"Wrocławskie zoo to nie tylko miejsce spotkań ze zwierzętami z całego świata. Najważniejszą misją zoo jest przede wszystkim ratowanie i hodowla gatunków, które w naturze zagrożone są wyginięciem. Dzisiaj to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji nie tylko w kraju, ale i w Europie. Rocznie wrocławski ogród odwiedza ponad 1,6 mln gości - mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor ds. marketingu

Kim są nowi szefowie zoo we Wrocławiu?

Joanna Kasprzak z wrocławskim zoo związana jest od początku 2008 r. Zaczęła pracę na stanowisku księgowej. Następnie pełniła funkcję zastępcy dyr. ds. finansów i dyr. ds. sprzedaży. W 2019 r. została powołana w skład Zarządu Spółki ZOO Wrocław Sp. z o.o., najpierw jako Członek Zarządu, a następnie jako Wiceprezes Zarządu, dyr. Finansowy. Od ubiegłego roku jest też Członkiem Rady Nadzorczej Fundacji ZOO Wrocław „Dodo”.

Joanna Kasprzak
Joanna Kasprzak mat. prasowe

Nadzoruje także prace nad tworzeniem planów i sprawozdań finansowych Spółki. Jest odpowiedzialna za kontakty z bankami oraz innymi instytucjami finansującymi projekty prowadzone w zoo, jak i za rozliczanie tych inwestycji (w tym budowy Afrykarium ze strefą kasowo – wejściową). Uczestniczy też przy rozwijaniu współpracy pomiędzy ogrodem, a np. uczelniami. Odpowiada również za kreowanie wizerunku zoo na terenie miasta przy współpracy z innymi jednostkami miejskimi. Prywatnie pasjonują ją podróże do miejsc niezwykłych pod względem przyrodniczym. W wolnych chwilach lubi sięgnąć po dobrą książkę lub obejrzeć ciekawy film.

Dr inż. Mirosław Piasecki - we wrocławskim zoo zatrudniony od marca 1984 r. Pierwsze kroki w Zoo Wrocław stawiał jeszcze jako student zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jego praca magisterska opisywała biologię i hodowlę niezwykle rzadkiego gatunku jelenia-milu, zwanego też jeleniem Davida. Odkryty w XIX w. już wtedy był wymarły w środowisku naturalnym i żył tylko w ogrodach cesarza Chin. Wrocławskie ZOO do dziś odnosi sukcesy hodowlane w rozmnażaniu tego gatunku i jego hodowli zachowawczej.

Mirosław Piasecki
Mirosław Piasecki mat. prasowe

W 2011 r. awansował na stanowisko dyrektora ds. hodowlanych. Zarządzany przez niego zespół tworzy najliczniejsza, bo blisko 100-osobowa grupa pracowników zoo. Jest bliskim współpracownikiem i „prawą ręką” Radosława Ratajszczaka, pod przewodnictwem którego brał udział w najważniejszych projektach związanych z rozwojem i przebudową ogrodu. W wolnym czasie zajmuje się fotografią. Jest też miłośnikiem książek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska