Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zakazu zgromadzeń. „Wprowadzony bez odpowiedniej podstawy prawnej”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Jest decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zakazu zgromadzeń. „Wprowadzony bez odpowiedniej podstawy prawnej”
Jest decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zakazu zgromadzeń. „Wprowadzony bez odpowiedniej podstawy prawnej” fot. szymon starnawski / polska press
„To pierwsze takie orzeczenie SN co do zakazu zgromadzeń. Od kilku miesięcy na wniosek RPO uchyla zaś wyroki za brak maseczek czy złamanie zakazu przemieszczania się” – oceniło Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o decyzję Sądu Najwyższego, który odniósł się do zakazu zgromadzeń wprowadzonego podczas pandemii COVID-19.

Sąd Najwyższy orzekł, że wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 października ubiegłego roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przepis zakazujący organizowania zgromadzeń "został wydany z przekroczeniem delegacji ustawowej".

"To pierwsze takie orzeczenie Sądu Najwyższego co do zakazu zgromadzeń" - podkreśliło w poniedziałek Biuro RPO, informując o zapadłym na początku lipca orzeczeniu.

Brak podstaw

RPO wielokrotnie wskazywał, że „zakazywanie przez rząd zgromadzeń w pandemii kolejnymi rozporządzeniami naruszało istotę konstytucyjnej wolności zgromadzeń”, a Sąd Najwyższy wielokrotnie uchylał po kasacjach Rzecznika wyroki sądów wymierzające kary za złamanie zakazu przemieszczania się w pandemii.

RPO Adam Bodnar wielokrotnie podnosił tę kwestię – zarówno przyłączając się do postępowań, jak i w wystąpieniach do premiera oraz ministra zdrowia.

„Podstawą zakazu zgromadzeń publicznych nie mogła być ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do której rząd odwoływał się w kolejnych rozporządzeniach. Problem w tym, że ta ustawa nie daje podstaw do takich ograniczeń wolności” – podkreśla biuro RPO.

Dodano, że rozporządznia „"w przypadku zgromadzeń pozwala wyłącznie na zakazanie 'widowisk i innych zgromadzeń ludności', nie dotyczy więc chronionych konstytucyjnie m.in. zgromadzeń spontanicznych”.

Orzeczenie SN

Sąd Najwyższy rozpatrzył w Izbie Karnej kasację przedłożoną przez RPO. W orzeczeniu podzielił generalnie argumentację Rzecznika w odniesieniu do zakazu zgromadzeń.

"Zakaz ten został wprowadzony bez należytej podstawy prawnej - w drodze rozporządzenia - zamiast ustawy oraz wbrew regulacjom zawartym w art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP" - wskazał SN w uzasadnieniu wyroku.

Przywołane przepisy konstytucji zapewniają wolność zgromadzeń, która może być ograniczona jedynie na drodze ustawy.

Tym samym Sąd Najwyższy przychylił się do kasacji i uniewinnił dwóch mężczyzn, którzy w październiku ubiegłego roku wzięli udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach pod jednym z biur poselskich.

Oprócz tego SN uchylił orzeczenie dotyczące złamania obowiązku zakrywania nosa i ust. Jak uznał SN, powołując się na swe wcześniejsze orzecznictwo, wydany został z przekroczeniem delegacji ustawowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest decyzja Sądu Najwyższego dotycząca zakazu zgromadzeń. „Wprowadzony bez odpowiedniej podstawy prawnej” - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska