Jerzy Owsiak opowiada nam, jak to się zaczęło. Pieniądze zbierali do worków na śmieci

Kinga Czernichowska
Kiedy Orkiestra zagrała po raz pierwszy, nikt nie spodziewał się, że po kilku latach pierwsza niedziela stycznia stanie się narodowym świętem pomagania. - Chcieliśmy tylko głośno grać i pomagać - mówi o początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. I dodaje: - Nie przejmujemy się fochem osób, które nie lubią Orkiestry. Gramy dla ludzi i ludzie grają z nami.

Historię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trudno opisać w jednym tekście. Trudno było ją nawet zmieścić na kartach książki "Róbta, co chceta, czyli z sercem jak na dłoni. Historia WOŚP", liczącej ponad 300 stron. Trwa właśnie 28. Finał Wielkiej Orkiestry.

- Wszystko zaczęło się zupełnie przypadkiem. Chodziło o zakup sprzętu dla Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W szpitalu zepsuło się jedno z urządzeń. W telewizji o całej sprawie mówili Bohdan Maruszewski i Piotr Burczyński. Prowadziłem wtedy audycję w radiowej Trójce, na antenie rzuciłem hasło, że dobrze byłoby, gdyby udało się pomóc - opowiada o początkach akcji Jerzy Owsiak. - Nikt nie przypuszczał, że ludzie zaczną wysyłać do radia pieniądze w kopertach. Tak ruszyła lawina ofiarności. Potem zaprosiliśmy do radia lekarzy. W sumie udało się wtedy zebrać, w przeliczeniu na pieniądze przed denominacją, kilkadziesiąt milionów złotych.

Nieżyjący już dziś Yach Paszkiewicz, autor projektu graficznego liter na słynnym WOŚP-owym serduszku i twórca teledysku do hymnu Orkiestry w wykonaniu Voo Voo, zdradził nam przed laty, że wcześniej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka leczyła się córka Owsiaka, która miała problemy ze wzrokiem. To właśnie wtedy Jerzy miał po raz pierwszy spotkać lekarzy, którzy skarżyli się na ograniczone możliwości polskiej służby zdrowia. Paszkiewicz poznał Owsiaka przy okazji pracy nad programem festiwalu w Jarocinie.

- Pamiętam, że z Jurkiem i Walterem Chełstowskim spotykaliśmy się wtedy w takiej klitce, a Owsiak miał tam całą ścianę z kasetami zespołów, które zgłosiły się na festiwal w Jarocinie - opowiadał Yach Paszkiewicz. - Jerzy już wtedy miał w sercu rock'n'rolla, ale chyba nie spodziewał się, że Orkiestra zmieni całe jego życie. On był przecież kiedyś artystą, który chciał się dostać na ASP i robić witraże - dodawał.

Pieniądze zbierali do worków na śmieci

Pierwsza oficjalna zbiórka, nazywana przez niektórych półfinałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, została zorganizowana właśnie podczas wspomnianego festiwalu w Jarocinie w 1992 roku.

- Pieniądze zbieraliśmy do czarnych worków na śmieci. Banknoty trzeba było potem prostować, a nawet prasować. To było nie lada wyzwanie przekonać ludzi do udziału w takiej zbiórce, ale się udało - wspomina Jacek Wroński, dziennikarz, który "gra" z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od samego początku. - Pierwsze spotkanie z Jurkiem? Wydawał mi się nieco ekscentrycznym gościem z duszą rock'n'rollowca, który wygłaszał hasła typu "Uwolnić słonia". Dzisiaj, kiedy patrzę na to wszystko z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, że to prawdziwy wizjoner.

Sam Owsiak broni się przed takimi stwierdzeniami.

- Uwierzcie mi, pomysł na orkiestrowe granie powstał spontanicznie, nie potrzeba było impulsu, nie było żadnej prywaty. Gdzieś w głębi serca siedzi we mnie rock'n'roll. Chcieliśmy głośno grać i pomagać - przekonuje Jerzy.

Podczas półfinału w Jarocinie udało się zebrać 40 tys. złotych (w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze). Tamten pamiętny festiwal był symbolicznym początkiem orkiestrowego grania.

- Jarocin dał nam impuls do tego, by zrobić coś na większą skalę w lecie 1993 roku. To miała być jednorazowa akcja, zorganizowana przy współpracy z telewizją - opowiada Jerzy Owsiak. - W telewizji powiedziano nam, że lato nie wchodzi w grę, wszystkie wozy transmisyjne są zajęte, ale zimą będą wolne. To był czysty przypadek, ale los nad nami czuwał, bo okazało się, że zorganizowanie akcji pomagania w zimie było strzałem w dziesiątkę. Rozgrzaliśmy ludzkie serca.

Tamtą zimę dobrze pamięta dziennikarz Jacek Wroński. - Łączyliśmy się z placu Defilad w Warszawie. Tam było wtedy wesołe miasteczko. Jerzy śmiał się potem, że musiałem chyba przymarznąć do karuzeli, bo było kilkanaście stopni na minusie - wspomina. - Polacy pokazali swoją ofiarność. Pamiętam, że podeszła do mnie pewna starsza kobieta z niepełnosprawnym dzieckiem i przekazała na rzecz Orkiestry złoty pierścionek. Naprawdę miałem łzy w oczach.

Tak wzruszające momenty zapadły w pamięć również Yachowi Paszkiewiczowi. - Ludzie przynosili pamiątki rodzinne, czasami złotą biżuterię, z której potem powstawały pierwsze złote serduszka - opowiadał za życia Paszkiewicz. - Jakaś pani podarowała np. na rzecz Orkiestry obrączki po zmarłym mężu. To było niesamowite.

Fundacja WOŚP powstała po pierwszym finale, 3 stycznia 1993 roku, ale przez pierwsze trzy lata działała spontanicznie.

- Nie wiedzieliśmy, że taką działalność trzeba gdzieś zarejestrować, że trzeba coś z tym zrobić. Dopiero kiedy jesienią 1997 r. przyszli do nas przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dowiedzieliśmy się, że musimy to u nich zgłosić, bo wszystko podlegało przepisom z lat 30. Ale nawet wtedy mogliśmy liczyć na ogromne wsparcie urzędników - podkreśla Owsiak. - To byli mili ludzie, którzy po prostu wykonywali swoje obowiązki. Mówili: "chcemy, żebyście grali dalej, ale trzeba to sformalizować". Uczyliśmy się na własnych błędach. Nigdy wcześniej w Polsce nie było przecież żadnego wolontariatu, działającego na taką skalę. Byliśmy pierwsi - dodaje.

WOŚP kiedyś i dziś. Zdjęcia z finałów WOŚP pokazują jak zmie...

Dla Orkiestry rzucił pracę w korpo

Z roku na rok przybywało nie tylko darczyńców, ale coraz więcej młodych osób zgłaszało się do WOŚP. W 1995 roku swoją przygodę z Orkiestrą rozpoczął Krzysztof Dobies, obecnie rzecznik prasowy Orkiestry. - Do fundacji trafiłem trochę przez przypadek. Swoją przygodę z WOŚP zaczynałem w liceum, jako wolontariusz - opowiada. - To był trzeci Finał WOŚP, 1995 rok. Pamiętam nawet, że pierwszą skarbonkę zrobiłem sobie z pudełka po butach. To były czasy, kiedy nie mieliśmy jeszcze jednakowych skarbonek. Wprowadzono je dopiero w 1999 r. A dzisiaj? Wiele się zmieniło. Dziś WOŚP można już wesprzeć nawet zbliżeniowo, kartą płatniczą. W całej Polsce w terminale wyposażonych zostanie 300 wolontariuszy. Kto wie, może za parę lat pojawią się skarbonki z wbudowanym czytnikiem kart - dodaje.

Krzysztof Dobies w wieku 17 lat był szefem sztabu WOŚP w Ostródzie. W 1999 roku przeprowadził się do Warszawy. Przyjechał tu "za pracą", ale dość szybko, bo już w 2001 roku, pracę w korporacji zamienił na Fundację WOŚP.

- Dzisiaj łączę pracę z pasją - mówi. - Robię na co dzień to, co najbardziej lubię. W fundacji szczególnie ujął mnie rock'n'rollowy klimat. Wcześniej tak przyjazną atmosferę dało się odczuć w Pokojowym Patrolu, w którym działałem od 1997 roku. Dzięki temu poznałem moją obecną żonę - dodaje. - Pokojowy Patrol to niezwykłe środowisko, w którym bardzo ważny jest duch zespołowy. W Patrolu było nas 200, a potrafiliśmy szybko i sprawnie się zorganizować. I ten duch zespołowy jest równie ważny podczas pracy w fundacji.

Jerzy Owsiak powtarza nam, że zespół jest najwyższą wartością, bardzo często zresztą używa słowa "my". Łączą nas przyjacielskie relacje, często spędzamy razem czas. Jesteśmy jak rodzina.
Jacek Wroński podkreśla, że Jerzy Owsiak jest po prostu impulsywnym optymistą. Te dwie cechy to mieszanka wybuchowa, ale możliwe, że właśnie dzięki temu Orkiestra gra dalej, a Jerzy Owsiak, mimo pojawiających się raz po raz głosów krytyki, wciąż robi swoje.

Flesz: coraz więcej zachorowań na koronawirusa wśród młodych ludzi

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 253

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 stycznia, 15:03, Gość:

28 lat szkodliwego Róbta Co Chceta i przytulania kaski

Debil ty to byś nikomu nie pomógł masz dzieci które potrzebują pomocy medycznej chyba nie

G
Gość

28 lat szkodliwego Róbta Co Chceta i przytulania kaski

G
Gość
12 stycznia, 12:44, Gość:

W 25 finale zebrano 105.5 mln. Na zakupy dla szpitali i GOPR przeznaczono 100 mln zł.

12 stycznia, 13:29, Gość:

Nawet gdyby, to trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: puszki, serduszka, gadżety WOŚPowe jakie można kupić np. w LIDLu, wytworzenie tego kosztuje pieniądze, jakoś nie chce mi się wierzyć, że drukarnie, szwalnie itp. zrobią produkt za darmo? To też kosztuje.

Co do rzekomego oszustwa Owsiaka się nie wypowiem, bo nie mam wiedzy jak działają fundacje i jak się rozliczają, być może do informacji publicznej jest gdzieś podane wszystko co profani chcą wiedzieć, ale ja nie wiem gdzie szukać.

12 stycznia, 13:34, Gość:

8 wyroków potwierdzających, że Owsiak i WOŚP łamią prawo i ukrywają faktury- wystarczy wpisać w google i po sprawie!

12 stycznia, 13:48, Gość:

Taaaa, jasne. 8 wyroków i nie zakazali mu zbiórki. W państwie rządzonym przez PiS? Ciekawą masz logikę.

12 stycznia, 23:49, Gość:

Dzięki tej akcji pierwszy raz zapoznałam się z działalnością Złotego Melona, Mrówki całej, Tabasco. Więcej nie dostanie!

A nikt twoich brudnych pieniędzy nie chce,wsadź je sobie wiesz gdzie i patrz czy nie zakiełkują!Sorry taki mamy klimat!

G
Gość
13 stycznia, 0:29, Kapral:

Nieźle się Owsiak obłowił na tej akcji.Ludzie przejrzyjcie na oczy i nie róbcie z siebie baranów.

Debil ty to byś nikomu nie pomógł masz dzieci które potrzebują pomocy medycznej chyba nie

T
Tadeusz R. z Torunia
12 stycznia, 12:44, Gość:

W 25 finale zebrano 105.5 mln. Na zakupy dla szpitali i GOPR przeznaczono 100 mln zł.

12 stycznia, 13:29, Gość:

Nawet gdyby, to trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: puszki, serduszka, gadżety WOŚPowe jakie można kupić np. w LIDLu, wytworzenie tego kosztuje pieniądze, jakoś nie chce mi się wierzyć, że drukarnie, szwalnie itp. zrobią produkt za darmo? To też kosztuje.

Co do rzekomego oszustwa Owsiaka się nie wypowiem, bo nie mam wiedzy jak działają fundacje i jak się rozliczają, być może do informacji publicznej jest gdzieś podane wszystko co profani chcą wiedzieć, ale ja nie wiem gdzie szukać.

12 stycznia, 13:34, Gość:

8 wyroków potwierdzających, że Owsiak i WOŚP łamią prawo i ukrywają faktury- wystarczy wpisać w google i po sprawie!

12 stycznia, 13:46, Gość:

Kłamiesz i odpowiesz za to.

12 stycznia, 16:43, Gość:

Ty wiesz wszystko najlepiej, pracujesz u Owsiaka?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zysku-ma-Zloty-Melon-prowadzony-przez-Jerzego-Owsiaka-7636612.html?comments=1#boxArticleComment

Współczuję Jurkowi i jednocześnie rozumiem,mnie też tak szkalowano,czepiano się mego majątku i inwestycji.

G
Gość
13 stycznia, 0:29, Kapral:

Nieźle się Owsiak obłowił na tej akcji.Ludzie przejrzyjcie na oczy i nie róbcie z siebie baranów.

Smutny chciwy człowieczku,przestań bredzić!

P
Prezes

Dzięki wszystkim którzy grali dla orkiestry.

.................
12 stycznia, 15:25, Gość:

Przecież nie plują na owsika on stworzył firmy: WOŚP-Mrówka Cała-Tabasco-Złoty Melon-Jasna Sprawa- Boscato-Fell Mint Production i wciągnął do tego interesu całą rodzinę,czy to jest złe,że z tego żyją?

...a de/bil/e z wywieszonym jęzorem lecą zasilić rodzinną firmę ... :-) w naszym mieście dzieci z przedszkoli wciągnęli w czyste złodziejstwo owsiakowe

K
Kapral

Nieźle się Owsiak obłowił na tej akcji.Ludzie przejrzyjcie na oczy i nie róbcie z siebie baranów.

G
Gość
12 stycznia, 12:44, Gość:

W 25 finale zebrano 105.5 mln. Na zakupy dla szpitali i GOPR przeznaczono 100 mln zł.

12 stycznia, 13:29, Gość:

Nawet gdyby, to trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: puszki, serduszka, gadżety WOŚPowe jakie można kupić np. w LIDLu, wytworzenie tego kosztuje pieniądze, jakoś nie chce mi się wierzyć, że drukarnie, szwalnie itp. zrobią produkt za darmo? To też kosztuje.

Co do rzekomego oszustwa Owsiaka się nie wypowiem, bo nie mam wiedzy jak działają fundacje i jak się rozliczają, być może do informacji publicznej jest gdzieś podane wszystko co profani chcą wiedzieć, ale ja nie wiem gdzie szukać.

12 stycznia, 13:34, Gość:

8 wyroków potwierdzających, że Owsiak i WOŚP łamią prawo i ukrywają faktury- wystarczy wpisać w google i po sprawie!

12 stycznia, 13:48, Gość:

Taaaa, jasne. 8 wyroków i nie zakazali mu zbiórki. W państwie rządzonym przez PiS? Ciekawą masz logikę.

Dzięki tej akcji pierwszy raz zapoznałam się z działalnością Złotego Melona, Mrówki całej, Tabasco. Więcej nie dostanie!

P
Prezes

Wszystkim pozbawionym empatii współczuję i wybaczam!

G
Gość
12 stycznia, 13:01, jurij:

A gdyby okazało się, że jednak Pan Owsiak nie jest taki transparentny? Że kilka milionów mu jednak wpadło do kieszeni? Dzięki sprzętowi dużo osób zostało uratowanych. Czy można uznać, że występki Owsiaka są do zaakceptowania w porównaniu ile dobrego zrobił? Czy robił bo chciał pomóc czy żeby zarobić? Wydaje mi się, że wielu ludzi nawet jak dostanie dowody i i tak nie będą w nie wierzyć. 25 lata dawali,a tu okazuję się że główny cel WOŚP to dobrze dochodowa praca dla Owsiaka. Z WOŚP nic nie zarabia ale w Złotym melonie już tak. Cieżkie to tematy. Ludzie lubią z siebie wypierać, że przez 25 lat byli oszukiwani. Lepiej mówić, że to nie prawda. Może jednak Owisiak jest uczciwym człowiekiem. Taki mamy kraj. Nigdy niczego się nie dowiemy. Kolejny powód żeby dzielić polaków.

12 stycznia, 13:06, Gość:

Owsiak sam podzielił. Nie zgadzam się z jego poglądami, ale pieniądze zawsze dawałam. W tym roku nie będę już sponsorować tego oszusta!

12 stycznia, 13:14, Gość:

Mam nadzieję że dysponuje pani dowodami na oszustwa pana Owsiaka. W przeciwnym razie zalecam lekturę art. 234 KK. Poniedziałek już jutro!

Ci też oszukują?

https://www.kontrowersje.net/oszust_owsiak_i_jego_kolorowe_rozliczenia_gdzie_jest_150_milion_w_gdzie_s_faktury

G
Gość
12 stycznia, 11:49, Gość:

Wpłacając pieniądze na WOŚP mam pewność że nie zostaną zmarnowane. Co innego gdybym oddawał ubrania na PCK.

12 stycznia, 12:46, Gość:

Przestań bredzić! Owsiak w tym roku od nas nie dostanie już złotówki1 Gdzie są sprawozdania finansowe? Tego oszusta nie będziemy już sponsorować, są inne fundacje...

12 stycznia, 12:49, Gość:

O! Tekstem o oszuście dobrze sobie nagrabiles. Dzięki, od rana tu czekałem na coś takiego.

12 stycznia, 17:16, Gość:

Ciekawą masz pracę. Jak się nudzisz to poczytaj o Złotym Melonie i Tabasco!

Tutaj reż kłamią?

https://www.kontrowersje.net/oszust_owsiak_i_jego_kolorowe_rozliczenia_gdzie_jest_150_milion_w_gdzie_s_faktury

G
Gość
12 stycznia, 11:49, Gość:

Wpłacając pieniądze na WOŚP mam pewność że nie zostaną zmarnowane. Co innego gdybym oddawał ubrania na PCK.

12 stycznia, 12:46, Gość:

Przestań bredzić! Owsiak w tym roku od nas nie dostanie już złotówki1 Gdzie są sprawozdania finansowe? Tego oszusta nie będziemy już sponsorować, są inne fundacje...

12 stycznia, 12:49, Gość:

O! Tekstem o oszuście dobrze sobie nagrabiles. Dzięki, od rana tu czekałem na coś takiego.

Ciekawą masz pracę. Jak się nudzisz to poczytaj o Złotym Melonie i Tabasco!

G
Gość
12 stycznia, 12:44, Gość:

W 25 finale zebrano 105.5 mln. Na zakupy dla szpitali i GOPR przeznaczono 100 mln zł.

12 stycznia, 13:29, Gość:

Nawet gdyby, to trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: puszki, serduszka, gadżety WOŚPowe jakie można kupić np. w LIDLu, wytworzenie tego kosztuje pieniądze, jakoś nie chce mi się wierzyć, że drukarnie, szwalnie itp. zrobią produkt za darmo? To też kosztuje.

Co do rzekomego oszustwa Owsiaka się nie wypowiem, bo nie mam wiedzy jak działają fundacje i jak się rozliczają, być może do informacji publicznej jest gdzieś podane wszystko co profani chcą wiedzieć, ale ja nie wiem gdzie szukać.

12 stycznia, 13:34, Gość:

8 wyroków potwierdzających, że Owsiak i WOŚP łamią prawo i ukrywają faktury- wystarczy wpisać w google i po sprawie!

12 stycznia, 13:46, Gość:

Kłamiesz i odpowiesz za to.

12 stycznia, 16:43, Gość:

Ty wiesz wszystko najlepiej, pracujesz u Owsiaka?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-zysku-ma-Zloty-Melon-prowadzony-przez-Jerzego-Owsiaka-7636612.html?comments=1#boxArticleComment

Wymień chociaż jeden. Dlaczego nie siedzą :) ?

Ten wyrok za Krystynę też liczysz?

Manipulacje to nie ze mną!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3