Prace mają zostać zakończone do 31 października 2011 r. (koszt - 7,5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z funduszy europejskich).
Inwestycja obejmuje nie tylko odbudowę zaniedbanego koryta. Obok niego powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów o długości prawie 2 km. Zostaną połączone z traktem pieszo-rowerowym prowadzącym do schroniska Perła Zachodu. Mieszkańcy Zabobrza będą więc mogli zacząć spacer przy elektrowni wodnej przy ul. Różyc-kiego i przejść nawet kilka kilometrów, aż do Siedlęcina.Wykonawcy zapewniają, że wyremontowanym kanałem popłynie czysta woda. Teraz przepływu praktycznie nie ma, bo kanał jest zanieczyszczony śmieciami wyrzucanymi tu od dziesięcioleci.
- Gwarantujemy, że po remoncie przepływ wody wyniesie co najmniej pół metra sześciennego na sekundę. W niektórych miejscach woda będzie miała 60 cm głębokości, a w najpłytszym miejscu 30 cm - tłumaczy Lech Mierzwiński, prezes firmy Eko-mel.
Projekt budowlany przewiduje przebudowę kanału Młynówka dwiema metodami. Linię brzegową podzielono na trzy odcinki. Na pierwszym odcinku (od ujścia kanału do rzeki Kamienna w rejonie Wzgórza Krzywoustego do skrzyżowania z ulicą Podwale) brzegi zostaną wzmocnione drewnianą palisadą. Brzeg drugiego odcinka (od piekarni przy ul. Pijarskiej do wiaduktu przy ulicy Drzymały) będzie obudowany kamieniem. W trzeciej części (do elektrowni wodnej na Bobrze) powstanie palisada. Na całej długości pojawi się kilka stopni wodnych.
Harmonogram prac przewiduje w pierwszej kolejności roboty hydrotechniczne. Część drogowa będzie realizowana w przyszłym roku. Wzdłuż ścieżki spacerowej zostaną zasadzone drzewa i krzewy. Wykonane zostaną również bariery ochronne. Stanie tu ponad 30 ławek. Ponadto, z własnych funduszy miasto zapłaci za oświetlenie ścieżki.
Powstanie zupełnie nowy park. Będą się mogły po nim poruszać także osoby niepełnosprawne, ponieważ projekt uwzględnia likwidację barier architektonicznych.