Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Rozpoczynają remont Młynówki

Rafał Święcki
Kanał Młynówka od dziesięcioleci jest miejskim ściekiem
Kanał Młynówka od dziesięcioleci jest miejskim ściekiem Fot. Marcin Oliva Soto
Wczoraj władze Jeleniej Góry podpisały umowę z wykonawcą rewitalizacji zaniedbanego kanału Młynówka. Wodny ciek, który od dawna szpeci śródmieście, wyremontuje konsorcjum dwóch miejscowych firm: Eko-mel Przedsiębiorstwo Robót Melioracyjnych i Inżynierii Środowiska oraz specjalizujące się w budowie dróg Kółko Rolnicze w Siedlęcinie.

Prace mają zostać zakończone do 31 października 2011 r. (koszt - 7,5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z funduszy europejskich).

Inwestycja obejmuje nie tylko odbudowę zaniedbanego koryta. Obok niego powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów o długości prawie 2 km. Zostaną połączone z traktem pieszo-rowerowym prowadzącym do schroniska Perła Zachodu. Mieszkańcy Zabobrza będą więc mogli zacząć spacer przy elektrowni wodnej przy ul. Różyc-kiego i przejść nawet kilka kilometrów, aż do Siedlęcina.Wykonawcy zapewniają, że wyremontowanym kanałem popłynie czysta woda. Teraz przepływu praktycznie nie ma, bo kanał jest zanieczyszczony śmieciami wyrzucanymi tu od dziesięcioleci.

- Gwarantujemy, że po remoncie przepływ wody wyniesie co najmniej pół metra sześciennego na sekundę. W niektórych miejscach woda będzie miała 60 cm głębokości, a w najpłytszym miejscu 30 cm - tłumaczy Lech Mierzwiński, prezes firmy Eko-mel.

Projekt budowlany przewiduje przebudowę kanału Młynówka dwiema metodami. Linię brzegową podzielono na trzy odcinki. Na pierwszym odcinku (od ujścia kanału do rzeki Kamienna w rejonie Wzgórza Krzywoustego do skrzyżowania z ulicą Podwale) brzegi zostaną wzmocnione drewnianą palisadą. Brzeg drugiego odcinka (od piekarni przy ul. Pijarskiej do wiaduktu przy ulicy Drzymały) będzie obudowany kamieniem. W trzeciej części (do elektrowni wodnej na Bobrze) powstanie palisada. Na całej długości pojawi się kilka stopni wodnych.

Harmonogram prac przewiduje w pierwszej kolejności roboty hydrotechniczne. Część drogowa będzie realizowana w przyszłym roku. Wzdłuż ścieżki spacerowej zostaną zasadzone drzewa i krzewy. Wykonane zostaną również bariery ochronne. Stanie tu ponad 30 ławek. Ponadto, z własnych funduszy miasto zapłaci za oświetlenie ścieżki.

Powstanie zupełnie nowy park. Będą się mogły po nim poruszać także osoby niepełnosprawne, ponieważ projekt uwzględnia likwidację barier architektonicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska