Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Po stu latach koniec kina Marysieńka

Rafał Święcki
Kino Marysieńka w Jeleniej Górze zostało wystawione na sprzedaż. Właściciel (wrocławska Odra Film) chce je zamknąć w ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy.

Kino w kamienicy przy deptaku 1 Maja ma ponadstuletnią historię. Projekcje filmów odbywały się tu już w 1909 roku. Od tego czasu działa właściwie bez przerwy, bo polska administracja po wojnie też przeznaczyła salę na kino. - Nazwa Marysieńka pochodzi od imienia żony pierwszego polskiego kierownika - mówi regionalista Iwo Łaborewicz.

Dyrekcja firmy Odra Film zdecydowała się na likwidację kina, ponieważ jest niedochodowe. Niektóre seanse odwoływano z powodu niskiej frekwencji.

Andrzej Białas, dyrektor Odry Film, decyzję o likwidacji tłumaczy też rosnącą konkurencją. Kilkusalowe kino ma powstać w galerii handlowej na dawnym targowisku. Inwestor zapewnia, że będzie gotowe w ciągu dwóch lat.

- Po zamknięciu Marysieńki rolę kina studyjnego z niekomercyjnymi filmami, których nie ma w multipleksach, przejmie nasze kino Lot - tłumaczy Andrzej Białas. Drugim czynnym w mieście kinem będzie Grand. Na razie na kupno budynku kina Marysieńka nie ma tłumu chętnych. Cenę wywoławczą ustalono na 1,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska