Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Kandydaci na prezydenta

Rafał Święcki
Infografika: Maciej Dudzik
Tuż po ogłoszeniu terminu wyborów samorządowych zawrzało na jeleniogórskiej scenie politycznej. Prezydent Marek Obrębalski ogłosił, że rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 listopada, wystartuje jako kandydat niezależny z poparciem Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI. W kampanii wspierać go będzie wiceprezydent miasta Miłosz Sajnog.

Polityczna wolta Obrębalskiego spowodowała przetasowania w szeregach stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI. Grupa radnych, dawnych współpracowników Sajnoga, porzuciła go i postanowiła poprzeć w wyborach kandydata PO Marcina Zawiłę. Odeszła szefowa klubu radnych Anna Ragiel oraz radni: Janusz Lindner i Ewa Duziak. Przy Dolnym Śląsku XXI została radna Bożena Wachowicz-Makieła.

Wiceprezydent Sajnog zapewnia, że jego organizacja, mimo rejterady z klubu, przygotowała już listy wyborcze i będzie miała kandydatów we wszystkich okręgach. Wystartują Sajnog i Wachowicz-Makieła. Innych osób ujawnić na razie nie chce. - Przygotowujemy kilka niespodzianek. Zapewniam, że na listach znajdą się nazwiska znane w Jeleniej Górze - mówi Sajnog.

Zmiany na politycznej scenie Jeleniej Góry skomentował marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. - Żałuję, że prezydent Obrębalski nie poddał się podsumowaniu ostatniej kadencji. Okres wyborów to czas weryfikacji, nie tylko ze strony wyborców, ale także weryfikacji dokonanej przez koleżanki i kolegów z własnego środowiska- powiedział Schetyna.

Według niego, firmowana przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, inicjatywa Dolny Śląsk XXI to próba stworzenia siły, która obsadzi sejmik wojewódzki. Zdaniem Schetyny, w stowarzyszeniu bardziej liczą się interesy wrocławskiego ratusza, a nie innych miejscowości.
Kandydat PO Marcin Zawiła w kampanii prezydenckiej będzie miał utrudnione zadanie. Trudno mu będzie krytykować poczynania Obrębalskiego, który przez cztery lata rządził miastem, będąc członkiem PO.

- Nie chcę kampanii agresywnej. Prezydenturę Marka Obrę-balskiego oceniam pozytywnie. Trochę mnie tylko niepokoi jego zdolność do podkreślania "ja wszystko zrobiłem". W 100-tysięcznym mieście to niemożliwe. Sukcesy możliwe były dzięki pracy jeleniogórzan, radnych miejskich, naszych reprezentantów w sejmiku. Z ludźmi trzeba rozmawiać i potrafić im podziękować - uważa Zawiła.

Spokojniej do wyborów przygotowują się sztaby pozostałych kandydatów. SLD poinformowało oficjalnie o wystawieniu Sylwestra Urbańskiego już w czerwcu. - Nie prowadzimy jeszcze kampanii, ponieważ prawo tego zabrania. Zainaugurujemy ją oficjalnie na początku listopada, prawdopodobnie z udziałem przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego - mówi Grażyna Malczuk z SLD.

Marzena Machałek, posłanka PiS z Kamiennej Góry, ogłosiła zamiar ubiegania się o fotel prezydenta Jeleniej Góry w obecności wiceprezesa partii Adama Lipińskiego. Według niej, brak zameldowania w Jeleniej Górze nie powinien mieć znaczenia dla jeleniogórzan, bo znają ją jako posłankę z całego regionu.

Robert Prystrom, lider stowarzyszenia Wspólne Miasto, czeka z otwarciem kampanii. Pierwsze spotkania planuje w przyszłym tygodniu.

Wczoraj PKW przedstawiła kalendarz wyborczy.

Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W powiatowej komisji rejestruje się listy kandydatów na radnych powiatu, a w wojewódzkiej - listy kandydatów do sejmiku. W tegorocznych wyborach samorządowych 21 listopada w całej Polsce obywatele wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych. MK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska