Jelenia Góra: Kandydaci na prezydenta

Rafał Święcki
Infografika: Maciej Dudzik
Udostępnij:
Tuż po ogłoszeniu terminu wyborów samorządowych zawrzało na jeleniogórskiej scenie politycznej. Prezydent Marek Obrębalski ogłosił, że rezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 listopada, wystartuje jako kandydat niezależny z poparciem Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI. W kampanii wspierać go będzie wiceprezydent miasta Miłosz Sajnog.

Polityczna wolta Obrębalskiego spowodowała przetasowania w szeregach stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI. Grupa radnych, dawnych współpracowników Sajnoga, porzuciła go i postanowiła poprzeć w wyborach kandydata PO Marcina Zawiłę. Odeszła szefowa klubu radnych Anna Ragiel oraz radni: Janusz Lindner i Ewa Duziak. Przy Dolnym Śląsku XXI została radna Bożena Wachowicz-Makieła.

Wiceprezydent Sajnog zapewnia, że jego organizacja, mimo rejterady z klubu, przygotowała już listy wyborcze i będzie miała kandydatów we wszystkich okręgach. Wystartują Sajnog i Wachowicz-Makieła. Innych osób ujawnić na razie nie chce. - Przygotowujemy kilka niespodzianek. Zapewniam, że na listach znajdą się nazwiska znane w Jeleniej Górze - mówi Sajnog.

Zmiany na politycznej scenie Jeleniej Góry skomentował marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. - Żałuję, że prezydent Obrębalski nie poddał się podsumowaniu ostatniej kadencji. Okres wyborów to czas weryfikacji, nie tylko ze strony wyborców, ale także weryfikacji dokonanej przez koleżanki i kolegów z własnego środowiska- powiedział Schetyna.

Według niego, firmowana przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, inicjatywa Dolny Śląsk XXI to próba stworzenia siły, która obsadzi sejmik wojewódzki. Zdaniem Schetyny, w stowarzyszeniu bardziej liczą się interesy wrocławskiego ratusza, a nie innych miejscowości.
Kandydat PO Marcin Zawiła w kampanii prezydenckiej będzie miał utrudnione zadanie. Trudno mu będzie krytykować poczynania Obrębalskiego, który przez cztery lata rządził miastem, będąc członkiem PO.

- Nie chcę kampanii agresywnej. Prezydenturę Marka Obrę-balskiego oceniam pozytywnie. Trochę mnie tylko niepokoi jego zdolność do podkreślania "ja wszystko zrobiłem". W 100-tysięcznym mieście to niemożliwe. Sukcesy możliwe były dzięki pracy jeleniogórzan, radnych miejskich, naszych reprezentantów w sejmiku. Z ludźmi trzeba rozmawiać i potrafić im podziękować - uważa Zawiła.

Spokojniej do wyborów przygotowują się sztaby pozostałych kandydatów. SLD poinformowało oficjalnie o wystawieniu Sylwestra Urbańskiego już w czerwcu. - Nie prowadzimy jeszcze kampanii, ponieważ prawo tego zabrania. Zainaugurujemy ją oficjalnie na początku listopada, prawdopodobnie z udziałem przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego - mówi Grażyna Malczuk z SLD.

Marzena Machałek, posłanka PiS z Kamiennej Góry, ogłosiła zamiar ubiegania się o fotel prezydenta Jeleniej Góry w obecności wiceprezesa partii Adama Lipińskiego. Według niej, brak zameldowania w Jeleniej Górze nie powinien mieć znaczenia dla jeleniogórzan, bo znają ją jako posłankę z całego regionu.

Robert Prystrom, lider stowarzyszenia Wspólne Miasto, czeka z otwarciem kampanii. Pierwsze spotkania planuje w przyszłym tygodniu.

Wczoraj PKW przedstawiła kalendarz wyborczy.

Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W powiatowej komisji rejestruje się listy kandydatów na radnych powiatu, a w wojewódzkiej - listy kandydatów do sejmiku. W tegorocznych wyborach samorządowych 21 listopada w całej Polsce obywatele wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych. MK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie