Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Darmowe szczepienia

Violetta Pietrzak
Przeciwko groźnym pneumokokom zostanie zaszczepionych kilkaset dzieci z Jeleniej Góry
Przeciwko groźnym pneumokokom zostanie zaszczepionych kilkaset dzieci z Jeleniej Góry Fot. Tomasz Hołod
Jelenia Góra pomoże rodzicom małych dzieci. Rusza akcja szczepień. Zapisy już się zaczęły

W Jeleniej Górze po raz kolejny za darmo można zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom i wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Warto skorzystać z tej szansy, bo później za szczepionki trzeba będzie słono zapłacić.

W tegorocznej edycji przeciwko pneumokokom szczepione są dzieci między 24. a 36. miesiącem życia, czyli urodzone w 2008 roku. Muszą być zameldowane na terenie Jeleniej Góry lub przebywać tu w placówkach opiekuńczych.

- W poprzednich edycjach szczepiliśmy dzieci młodsze, ale wtedy dawki trzeba powtarzać jeszcze dwa razy. Teraz wystarczy jedna - tłumaczy Gabriela Bajek z Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej jeleniogórskiego magistratu.

Szczepienia nie są obowiązkowe, więc każdy rodzic, który chce przystąpić do takiego programu, musi złożyć pisemną deklarację.

- Szacujemy, że zostanie zaszczepionych 650 dzieci - mówi Gabriela Bajek. To bardzo dużo w porównaniu do lat ubiegłych. W 2009 i 2010 roku podobnym programem objęto łącznie nieco ponad 120 maluchów.

Dzieci można zaszczepić w kilku przychodniach: Zabobrze (ul. Ogińskiego 1b); Medicta (ul. Wolności140); Doktor (ul. Grottgera 10) oraz POZ (ul. Cieplicka 83a).

Drugim programem, który kontynuuje w tym roku miasto, są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. W tym roku mogą zgłaszać się dziewczynki, które mają 12 lat (czyli urodzone w 1999 roku). Przygotowano nieco ponad 300 szczepionek.

Kto chciałby z nich skorzystać, musi zgłosić się do przychodni Zabobrze. W tym roku szczepienia przeciwko HPV finansowane przez miasto wykonuje tylko ta placówka. Decyduje kolejność zgłoszeń. Już dziś można zapisać się na szczepienie. Dawka jest powtarzana dwukrotnie.

Oprócz szczepień, organizowana jest akcja informacyjna na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą pneumokoki i wirus HPV. Zaplanowano spotkania ze specjalistami w szkołach, akcję informacyjną w postaci ulotek i plakatów w mieście.

A o tym, że pneumokoki mogą wywołać nie tylko niegroźne zapalenie zatok, przekonała się rodzina z Bogatyni. Iwona Majewska nie zaszczepiła swojego synka, bo nie wiedziała, że jest skuteczna szczepionka przeciwko pneumokokom. Dziecko zachorowało nagle i walczyło o życie tydzień. Niestety, mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować...

Podczas konferencji w Zgorzelcu, na której zastanawiano się, czy lepiej leczyć, czy szczepić, do szczepionek przekonywała pediatra Romana Jaworska-Bobkier. Podkreślała, że są jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie zachorowań.

Ale tylko nieliczne samorządy fundują szczepionki. Robią to między innymi Bogatynia i Jelenia Góra.

Współpraca: KAB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska