Jelenia Góra jako jedyne miasto na Dolnym Śląsku będzie miało trzeciego orlika. Stanie się tak, bowiem z planów budowy wycofała się gmina Lubin. Dzięki temu orlik mógł powstać w innym miejscu na Dolnym Śląsku. Warunek był tylko jeden: budowa musi się zakończyć najpóźniej w listopadzie.
- Chętnie skorzystaliśmy z takiej możliwości, bo chcemy, aby nasza młodzież miała gdzie spędzać wolny czas - mówi prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski.
Jak dodaje, miasto liczy również na to, że dzięki orlikom ujawnią się sportowe talenty i doczekamy się reprezentanta Jeleniej Góry w piłkarskiej drużynie światowego formatu.
- Chciałbym kiedyś być piłkarzem Realu Madryt - marzy 11-letni Łukasz Zielonka, którego spotkaliśmy wczoraj kopiącego piłkę na ul. Groszowej. To bardzo blisko Szkoły Podstawowej nr 13, przy której powstanie orlik. Roboty ruszą w sierpniu. W październiku, gdy kompleks będzie oddany do użytku, Łukasz będzie mógł regularnie grywać w piłkę.
Pierwszy kompleks w Jeleniej Górze powstał przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych "Budowlanka" dwa lata temu. W ubiegłym roku boiska wybudowano przy Szkole Podstawowej nr 6. Dzieci chętnie grają na orlikach w piłkę. Teraz, w czasie wakacji, boiska są oblegane. - Mamy zapisy - mówi ze śmiechem 13-letni Paweł, który gra w kosza na boisku SP nr 6. Kolejka naszej drużyny wypada o godz. 16 - wylicza skrupulatnie.
- Staramy się również o budowę w mieście tzw. białego orlika, czyli lodowiska - zdradził nam wczoraj prezydent Marek Obrębalski i zapewnił, że miasto stać na inwestycje w sport. W tej chwili w Jeleniej Górze powstają również dwa inne kompleksy boisk przy podstawówkach. Planowana jest budowa hali sportowej przy mechaniku. Uczniowie nie będą już uciekać z wf.
W latach 2008-2009 na Dolnym Śląsku powstały 104 orliki. W tym roku przybędzie ich 49. W czerwcu oddano do użytku trzy kompleksy: w Głuszycy, Oławie i Szklarskiej Porębie.
Każda gmina może mieć swego orlika
- Zasada finansowania budowy orlików jest prosta i praktycznie każda gmina może sobie pozwolić na taką inwestycję - mówi Maciej Pliszka z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt dzieli się na trzy równe części pomiędzy gminę, samorząd województwa i ministerstwo. Średni koszt budowy to ok. 1,1 mln zł, jednak w wielu przypadkach udało się wybudować kompleksy za mniej niż 1 mln zł (były nieco uboższe). Z orlików bezpłatnie korzystają głównie uczniowie szkół, przy których powstają kompleksy. Popołudniami mogą to robić wszyscy chętni, również kluby sportowe. Wniosków na budowę orlików w tym roku już nie można składać. Miasta i gminy, które chcą mieć orlika, będą to mogły zrobić dopiero w 2011 roku.
Czy boiska z prawdziwego zdarzenia powinny powstać przy każdej szkole w każdym mieście na Dolnym Śląsku? Komentuj!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?