Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelcz zwiększa produkcję dla wojska. Zakład w Jelczu-Laskowicach będzie zatrudniał więcej osób

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Obecna hala produkcyjna pozwala na możliwość wypuszczenia maksymalnie ok. 450 pojazdów rocznie realizując produkcję różnych typów pojazdów równolegle. Niezbędna jest jej rozbudowa, by można było rozwinąć produkcję
Obecna hala produkcyjna pozwala na możliwość wypuszczenia maksymalnie ok. 450 pojazdów rocznie realizując produkcję różnych typów pojazdów równolegle. Niezbędna jest jej rozbudowa, by można było rozwinąć produkcję Paweł Relikowski / Polska Press
Spółka Jelcz w Jelczu-Laskowicach zapowiedziała zwiększenie zatrudnienia. Zakład, który jest liderem w produkcji i dostawie podwozi dla Wojska Polskiego, planuje znaczną rozbudowę. Razem z inwestycją pojawią się również nowe miejsca pracy.

Kiedyś zakłady Jelcz były kojarzone głównie z ikonami polskiej motoryzacji. Kto nie zna kultowego autobusu Jelcz 043, potocznie zwanego "Ogórkiem"? Albo ciężarówek serii 300 czy charakterystycznych, jelczańskich wozów strażackich?

Spis treści

Jelcz zwiększy produkcję dla wojska

Dziś spółka Jelcz to główny dostawca podwozi dla Polskich Sił Zbrojnych, w tym pod zabudowy specjalistyczne do programów WISŁA, NAREW czy PILICA, ale także do DMO Regina oraz pojazdów specjalnych do zestawów JAK. Firma nie ukrywa, że otrzymuje coraz więcej zamówień na specjalistyczny wojskowy sprzęt. Aby produkcja na tak dużą skalę była możliwa, konieczny jest rozwój spółki.

Jej rozbudowa była głównym tematem spotkania, do którego doszło 19 stycznia 2023 r. Wzięli w nim udział m.in. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, prezes zarządu spółki Jelcz Wioletta Krawczyk-Namyślak, poseł Paweł Hreniak (członek sejmowej Podkomisji stałej ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP) oraz burmistrz miasta Jelcz-Laskowice Bogdan Szczęśniak.

- Działania spółki Jelcz to przykład, że Polska Grupa Zbrojeniowa systematycznie zwiększa swoje moce produkcyjne, aby sprostać wymaganiom naszego głównego partnera jakim jest Wojsko Polskie. Rośnie liczba zamówień oraz projektów, w których Jelcz odgrywa kluczowa rolę. Dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycjach w nowe hale i zwiększanie zatrudnienia. Temu służyła wizyta, w czasie której wspólnie z zarządem spółki, panem posłem Pawłem Hreniakiem i burmistrzem miasta Bogdanem Szczęśniakiem zapoznawaliśmy się na miejscu z terenami pod przyszłą inwestycję - podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Będzie praca na produkcji, w administracji i dla kadry inżynierskiej

Spółka nie ujawnia, które konkretnie grunty są brane pod uwagę przy inwestycji. Nie podaje także liczby potencjalnych pracowników. Na pewno poszukiwani będą pracownicy produkcyjni, kadra inżynierska oraz pracownicy administracyjni, niezbędni do obsługi zwiększonej liczby zamówień. Jelcz informuje nas, że na tym etapie jest jeszcze zbyt wcześnie, by podać proponowane stawki na poszczególnych stanowiskach. Wiadomo, że rozpoczęcie inwestycji nastąpi w tym roku i razem z nią przeprowadzony zostanie proces rekrutacji pracowników. Ogłoszenia będą publikowane na stronie www.jelcz.com.pl, w zakładce "Kariera". Tam będzie można również złożyć komplet dokumentów.

Co produkuje zakład w Jelczu-Laskowicach?

Wzrost zamówień na wojskowy, specjalistyczny sprzęt w Jelczu jest doskonale widoczny w ostatnim czasie. Tylko od września 2022 roku spółka zawarła kilka znaczących kontraktów: dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4x4 i 6x6 na kwotę blisko 880 mln zł z terminem realizacji odpowiednio do 2026 i 2027 roku. W październiku 2022 roku konsorcjum PGZ-Pilica+ zawarło w Zamościu umowę z Agencją Uzbrojenia MON na dostawy 21 Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+.

W połowie grudnia natomiast została zawarta umowa na wykonanie i dostawę pojazdów oraz podwozi specjalnych Jelcz dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej. W kontrakcie zawarta jest realizacja łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych, które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo, jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS. Wartość zamówienia wynosi ok. 330 mln zł brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2023-2024. W 2022 roku spółka przekazała do wojska ponad 350 podwozi w różnych konfiguracjach w ramach realizowanych już, wieloletnich zobowiązań.

Przypomnijmy, że spółka ma już na swoim koncie realizację ciągników i holowników przyczep oraz naczep, a także transporterów specjalnych do dostarczonych przez firmy amerykańskie elementów systemu IBCS/Patriot realizowanych w ramach programu WISŁA. Rok 2022 zapisał się w historii zakładu dostarczeniem pierwszych 19 ciągników do zestawu JAK, który jest pierwszym pojazdem o tak wysokiej mobilności, przeznaczonym do pokonywania przeszkód terenowych, służącym transportowi czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska