Jedyna taka w Polsce. Mobilna kriokomora zaparkowała na...

  Jedyna taka w Polsce. Mobilna kriokomora zaparkowała na AWF-ie

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .
  1/11
  przejdź do galerii

  . ©Fot. Tomasz Holod / Polskapresse

  Wystarczy maksymalnie trzy minuty, aby przynieść natychmiastowe ukojenie bólu czy zmniejszenie obrzęku. Metoda leczenia w kriokomorach znana jest nie od dziś. Jednak dopiero w tym tygodniu wrocławianie mieli okazję zobaczyć pierwszą w Polsce mobilną kriokomorę Creator, która zaparkowała przy budynkach wrocławskiego AWF-u.
  Prof. Anna Skrzek, dziekan wydziału fizjoterapii z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, mówi że komora stojąca przy budynkach AWF-u to nowość na skalę Polski. Do tej pory bowiem znane były tylko komory stacjonarne. - Duże zainteresowanie krioterapią wykazują sportowcy. Podczas igrzysk i zgrupowań mają oni utrudniony dostęp do tej formy leczenia. Dzięki mobilnej komorze ma to się zmienić - tłumaczy prof. Skrzek.

  Skrajnie niskie temperatury w krioterapii mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe i rozluźniającej. Przy pomocy krioterapii leczy się napięcia nerwowo-mięśniowe, urazy a także choroby tj. stwardnienie rozsiane.

  Z dobrodziejstw kriokomory mogą korzystać osoby z chorobami reumatologicznymi, a także… z depresją. Niskie temperatury poprawiają także wydolność u sportowców. Powodują również wytwarzanie endorfin.

  Jedna sesja krioterapii trwa maksymalnie trzy minuty. Do komory jednocześnie mogą wejść dwie osoby. - Sesja odbywa się w temperaturze od -120 do - 160 stopni Celsjusza. W przedsionku komory następuje przygotowanie organizmu w temperaturze - 60 stopni. Pacjent wchodzi do kriokomory tylko w bieliźnie. Im więcej ciała jest odsłonięte podczas krioterapii, tym lepsze efekty przynosi leczenie. Pacjent ma założone jednak rękawiczki, skarpetki, czapkę i maseczkę na twarz, gdyż nos, ręce i nogi są najbardziej wrażliwe na zimno – wyjaśnia prof. Anna Skrzek.

  Komora stojąca pod AWF-em jest prototypem. Creator, firma, która ją wyprodukowała, jeszcze nawet nie wyceniła jej kosztów. - Koszt komory stacjonarnej to ok 200 tys. złotych. Komora mobilna zapewne będzie nieco droższa - przewiduje Wojciech Lipnicki z firmy Creator. - Pierwszy raz chcieliśmy pokazać komorę właśnie podczas obchodów 70-lecia AWF, gdyż to właśnie tu narodziła się wrocławska szkoła krioterapii. Komora mobilna ma służyć przede wszystkim tym, którzy uprawiają sporty wieloetapowe tj. kolarstwo czy narciarstwo. Podczas zgrupowań nie mają oni możliwości skorzystania z tej formy leczenia. Liczymy więc, że mobilna kriokomora to umożliwi - dodaje Lipnicki.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie jedyna i nie pierwsi !!!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Na Mistrzostwach Europy Polska reprezentacja używała mobilnej kriokomory Firmy Maximus, wiec nie piszcie że jedyna w Polsce i jesteście pierwsi :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wcale nie jedyna - patrz na kriosystemlife.com

  Art (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Autorze, trochę rzetelności. Wrocław to zagłębie produkujące kriokomory. Creator wcale nie jest pierwszy!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  modele

  wiesiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  ładna dżungle ma ten baran po lewej pod pachami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie przesadzajmy.

  Weredyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Dzialanie komory jest mocno przereklamowane! Nie wspomne juz o tym ze na zabiegi czeka sie czasami ROK.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ocena

  Klara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Zapłać za zabiegi to nie będziesz czekać roku a działanie NIE JEST przereklamowane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo