Jeden z twoich bliskich może mieć Alzheimera? Są bezpłatne badania

Olga Ochocka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz, Polsska Press
Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska co czwartek organizuje bezpłatne badania pamięci, są one współfinansowane przez gminę. Mogą zbadać się zarówno osoby, u których występują objawy Alzheimera jak i ci, którzy chcieliby sprawdzić swoją pamięć profilaktycznie.

Alzheimer dotyka najczęściej osób po 65. roku życia. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie 1 proc. Rośnie ono wraz z wiekiem. W przedziale wiekowym 65 - 69 lat choruje 2% populacji, natomiast wśród 90-latków zachorowalność wynosi aż 40 proc.

U zaledwie 5% chorych przyczynę choroby stanowi mutacja określonych genów, ogólnie czynniki ją wywołujące nie są znane. Jedynie wskazuje się starszy wiek, płeć żeńską, cukrzycę i posiadanie w rodzinie osoby chorej na Alzheimera czy niskie wykształcenie jako czynniki zwiększające ryzyko zachorowania.

Choroba objawia się utratą lub upośledzeniem pamięci, orientacji, umiejętności rozumienia, liczenia, mowy czy oceny sytuacji, co jest związane ze stopniowym zanikaniem komórek. Wyróżnia się trzy etapy otępienia. Pierwsza faza to otępienie łagodne – osoba chora ma problem z zapamiętywaniem nowych informacji oraz koncentracją uwagi. Mogą pojawić się huśtawki nastrojów i objawy depresji, która często poprzedza Alzheimera. Drugi etap to otępienie o średnim nasileniu, w którym dochodzi do zaburzeń mowy i orientacji, chory nie poznaje członków rodziny, znajomych i miejsc, które dobrze zna, myli pojęcia. Trzeci etap jest najtrudniejszy dla członków rodzin, osoba chora nie jest w stanie samodzielnie ubrać się czy umyć, może mieć także problemy z poruszaniem się.

- Badanie składa się z wywiadu, na podstawie którego analizujemy historię chorób pacjenta, oraz testów. Testy polegają na sprawdzeniu zdolności językowych, percepcyjnych, wzrokowo-konstrukcyjnych oraz pamięci. Osoby badane proszone są o zapamiętanie czegoś lub przerysowanie. Całe badanie trwa około 40 minut i w zależności od wyniku albo jest pogłębiane, albo nie – mówi w rozmowie z nami Daniel Wójcik, neuropsycholog oraz członek zarządu Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej. Metodę badania dobieramy indywidualnie do pacjenta, inaczej przeprowadzamy badania profilaktyczne osób, które dobrze funkcjonują ale chciały się sprawdzić a inaczej diagnozujemy pacjentów, którzy mają już wyraźne problemy poznawcze – dodaje Wójcik.

W związku z tym, że czynniki wywołujące zachorowalność na Alzheimera nie są znane, leczenie na podstawie określenia przyczyn choroby nie jest możliwe. Pacjentom po rozpoznaniu u nich Alzheimera podaje się leki zwiększające ogólną ich aktywność, przez co poprawia się także ich pamięć, leki zwiększające przepływ krwi mózgu, czy memantynę, która hamuje działanie kwasu glutaminowego, jego nadmierne działanie powoduje otępienie. Nie powinniśmy opierać się jedynie na leczeniu farmakologicznym. Dla chorych bardzo dużym ułatwieniem będzie oznaczenie poszczególnych miejsc i urządzeń w domu czytelnymi symbolami oraz zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które zmniejszy problem z orientacją w nocy.

Badanie odbywa się w każdy czwartek we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ulicy Hallera 190/2. Aby zbadać swoją pamięć, wystarczy zarejestrować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 533 260 085 – informuje Daniel Wójcik. Badania cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wrocławian, ale przyjeżdżają do nas pacjenci z całego Dolnego Śląska. Przeprowadzamy około 20 badań tygodniowo. Badania są bezpłatne – dodaje.

Podejrzewasz, że bliska osoba może chorować na Alzheimera? Oto 10 pytań, na które powinieneś sobie odpowiedzieć

  • Czy u bliskiej osoby coraz częściej zdarzają się kłopoty z pamięcią?
  • Czy ma problemy z planowaniem dnia i rozwiązywaniem problemów dnia codziennego?
  • Czy coraz trudniej jest mu wykonać proste domowe czynności (np. „nastawić wodę na zupę”)?
  • Czy powtarzają się zachowania związane z zaburzeniem orientacji w przestrzeni i czasie (gubienie się w drodze do domu, bezradne stanie na środku ulicy itp.)?
  • Czy bliska osoba ma kłopoty z rozpoznawaniem obrazów, twarzy?
  • Czy widzimy problem z komunikowaniem się i pogorszenie pisma?
  • Czy coraz częściej bliski gubi rzeczy, odkłada je w „dziwne” miejsca (gazetę do lodówki itp.), nie może ich znaleźć?
  • Czy bliski ma nagle mocne problemy z dobrym osądem spraw i podejmowaniem rozsądnych decyzji (powszechny przykład: zgadzanie się na niewiarygodne i nieopłacalne oferty podejrzanych akwizytorów itd.)?
  • Czy nasz bliski porzuca/zaniedbuje pracę, życie towarzyskie, izoluje się od rodziny?
  • Czy w kontakcie z bliską osobą obserwujemy zmiany osobowości, duże wahania nastrojów?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Choroba Alzheimera

Ośrodki dla chorych na Alzheimera Wrocław www.opieka-justynadom.pl

Wolne Miejsca

G
Gość

Dom opieki Alzheimer

A
Alzheimer

Profesjonalnych, zamkniętych ośrodków, dedykowanych dla chorych na Alzheimera jest po prostu bardzo mało. W każdym województwie jest podobna sytuacja. Na 10 domów opieki tylko 1-2 mogą zapewnić profesjonalną opiekę osobie chorej na Alzheimera. Powstają nowe domy opieki, którym brakuje doświadczenia w tej ciężkiej chorobie. Ludzie zostawiają swoich bliskich, a później nie śpią po nocach. Tylko specjalistyczne ośrodki wchodzą w grę, a takich z lupą szukać.

G
Gość

Jeśli to Alzheimer to musi to byc specjalistyczny, zamknięty dom opieki. Dla tych, którzy rozważają dobry dom opieki.

J
Justyna DOM

Prywatne, profesjonalne domy opieki dla chorych na Alzheimera. Wrocław i okolice www.opieka-justynadom.pl Tel. 693 465 703 Wolne Miejsca

Dodaj ogłoszenie