Jeden procent pomocy dla potrzebujących

Katarzyna Gęsiarz
Jeden procent pomocy dla potrzebującychNa jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1 procenta tylko jednej organizacji
Jeden procent pomocy dla potrzebującychNa jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1 procenta tylko jednej organizacji Materiały prasowe
Jeżeli nie jest nam obojętne co stanie się z naszym jednym procentem podatku wystarczy wskazać konkretną organizację, do której mają trafić nasze pieniądze. Podpowiadamy, jak prawidłowo zrobić to krok po kroku.

Sprawdź, czy możesz przekazać 1 procent
Jeden procent podatku mogą przekazać wszystkie osoby fizyczne, posiadające przychód (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Jednak rozliczenia nie może wykonać za podatnika jego pracodawca. Potrzebującym mogą pomóc także osoby rozliczające się ryczałtowo, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19--procentowej stawki podatku.
Swój jeden procent mogą przekazać także emeryci. Warunkiem jest jednak to, by rozliczenia dokonywać samodzielnie.
 

Możesz wskazać tylko organizację z rejestru
Jeżeli chcemy przekazać datek dla wybranej organizacji, wystarczą ją wskazać.
Jednak nasze pieniądze nie trafią do niej, gdy ta nie podała lub nie zweryfikowała (zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego) numeru rachunku bankowego lub gdy został on zmieniony w okresie od 15 marca do 31 lipca po okresie podatkowym.
Z racji tego, przed wskazaniem konkretnej organizacji pożytku publicznego, warto za każdym razem sprawdzić, czy w dalszym ciągu jest ona na liście instytucji uprawnionych do otrzymania wsparcia.
Wykaz instytucji NGO upoważnionych do uzyskania pomocy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem: www.mpips.gov.pl/bip. lub na stronie www.ngo.pl.
Aby przekazać datek, wystarczy wpisać go w odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT--36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38).
Najpierw trzeba obliczyć, ile podatku należy zapłacić w tym roku, a potem wpisać w odpowiednich rubrykach PIT-u („Wniosek o przekazanie 1 procentu podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) nazwę i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 procent.
Przekazywaną kwotę należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.
 

Datek można przekazać na konkretny cel
Przekazując datek, można wpisać dodatkowe informacje w formularzu podatkowym, które wpłyną na rozdysponowanie pieniędzy przez organizację. Wolno nam np. wskazać konkretny cel. Przeznaczona jest na to specjalne rubryka „Informacje uzupełniające” – poz. 127, 129 w PIT-28, poz. 310, 312 w PIT-36, poz. 96, 98 w PIT-36L, poz.133, 135 w PIT-37, poz. 59, 61 w PIT-38, poz. 53, 55 w PIT--39. Informacje te zostaną przekazane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać. Pamiętajmy, że nie może ona jednak przekraczać jednego procenta podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
– Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1 procenta tylko jednej organizacji – mówi Julitta Grzebyk, wicedyrektor ds. Kontroli, Poboru i Egzekucji z Izby Skarbowej we Wrocławiu. – Jeśli jednak rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku publicznego.
Płać terminowo
Pieniądze nie zostaną przekazane na rzecz potrzebujących, jeżeli nie zapłacimy całego należnego podatku od kwoty, od której ma zostać obliczony jeden procent. Wpłaty należności należy dokonać do dwóch miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym.
Jeden procent należnego podatku zostanie przekazane na konto wybranej organizacji przez urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Datki z zeznań podstawowych
Jeden procent można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie