Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskrę moźna leczyć

Bogumiła Nehrebecka
Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty
Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty Materiały prasowe
Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego. Gdy obejmie cały nerw – następuje utrata wzroku. W wielu przypadkach choroba latami przebiega skrycie – bez bólu i zaczerwienienia oka – aprowadzące do ślepoty ubytki w polu widzenia są długo niezauważane.

W innych przypadkach występuje „ostry atak” wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego z bardzo silnym bólem i gwałtownym pogorszeniem widzenia oraz widzeniem tęczowych kręgów wokół źródeł światła. To tak zwana „ostra jaskra”, która może grozić nagłą utratą wzroku. W każdym przypadku rozpoznanie a nawet podejrzenie tej nieuleczalnej choroby, za jaką się jaskrę uważa, jest kojarzone z dożywotnim leczeniem i obawą przed ślepotą.

Czy jest to przekonanie nadal słuszne? Prof. dr hab. Maria Hanna Niżankowska, autorka podręcznika „Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta – diagnostyka, zapobieganie i leczenie”, dowodzi, że tę postać jaskry– uważaną dotąd za nieuleczalną – można wyleczyć a nawet zapobiec jej rozwojowi.

Istnieją bowiem dwa główne typy jaskry. Pierwszy to jaskra pierwotnie otwartego kąta (JPOK), choroba „samoistna” i uwarunkowana genetycznie oraz nieuleczalna. Jej leczenie ma na celu takie spowolnienie uszkodzenia nerwu wzrokowego aby pacjent mógł zachować użyteczną ostrość wzroku do końca swego życia.

Drugi typ to jaskra pierwotnie zamkniętego kąta (JPZK), która albo alarmuje chorego opisanym wyżej bardzo bolesnym i groźnym dla wzroku „ostrym atakiem” wymagającym interwencji szpitalnej, albo nęka, szczególnie młodszych pacjentów, nawracającymi bólami oczu i głowy oraz pogarszającym się widzeniem, m.in. po długotrwałym wysiłku wzroku. Ponieważ jednak objawy te mijają, są często tłumaczone zmęczeniem. Tymczasem może to być już jaskra lub jej zapowiedź. Jej stwierdzenie jest możliwe dzięki optycznej tomografii przedniego odcinka oka (AS OCT Visante), dzięki której można rozpoznać zagrożenie lub istnienie tzw. pierwotnego zamknięcia kąta (PZK) a także jego typ.

Laserowa korekta konfiguracji kąta pozwala na jego otwarcie, pod warunkiem jednak, że rozpoznanie nie jest zbyt późne i szczelina kąta wcześniej nie zarosła. Wynika z tego, że wczesne rozpoznanie i korekta anatomicznej predyspozycji może zapobiec jaskrze zamkniętego kąta a wiele istniejących przypadków jaskry z takim mechanizmem może być wyleczone. Nie cofa to jednak skutków wcześniej wywołanych przez chorobę uszkodzeń w nerwie wzrokowym. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska