Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Perduta, szef DCF: Promocja rosyjskich filmów wydaje mi się po prostu niestosowna [ROZMOWA]

Robert Migdał
Jarosłąw Perduta, dyrektor DCF
Jarosłąw Perduta, dyrektor DCF fot. Tomasz Hołod
Z Jarosławem Perdutą, dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu, rozmawia Robert Migdał

W Dolnośląskim Centrum Filmowym nie zobaczymy, do odwołania, rosyjskich filmów. To gest solidarności z Ukrainą, na którą napadła Rosja?
W czasie, w którym rosyjskie bomby spadają na ukraińskie miasta, zabijani są bezbronni cywile, dzieci i kobiety, promocja rosyjskich filmów wydaje mi się po prostu niestosowna. To nie jest moment na zachwycanie się nad kulturą najeźdźcy i okupanta. Ta decyzja to także odpowiedź na apel wystosowany do międzynarodowej branży filmowej przez ukraińskich filmowców i twórców, między innymi przez Olega Sencowa, który za krytykę wojny w Donbasie i aneksję Krymu przesiedział w rosyjskim więzieniu pięć lat. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym apelem. Jednocześnie ważne jest jedno wyjaśnienie. Mówiąc o rosyjskich filmach, mam na myśli filmy produkowane bądź współprodukowane przez Rosję. To oznacza, że nie wycofujemy się z pokazywania filmów, w które tworzyli bądź współtworzyli rosyjscy twórcy, zwłaszcza, jeśli są to pozycje, które pokazują prawdę o dzisiejszej Rosji.

Nie będzie też festiwalu filmów rosyjskich SPUTNIK?
Tak, ale tę decyzję podjęli sami organizatorzy. I ja bardzo tę decyzję popieram. Mam oczywiście nadzieję, że ten festiwal wróci, bo kino rosyjskie potrafi być niezwykle ciekawe i inspirujące, a niektóre z tytułów należą do kanonu współczesnej kinematografii.

DCF włączyło się w akcję pomagania Ukrainie i Ukraińcom. Zaplanowaliście wiele wydarzeń, z których cały dochód będzie przeznaczony na wsparcie uchodźców z Ukrainy.
Pomoc, jaką dzisiaj Polacy niosą Ukraińcom to wyjątkowa sprawa i powód do naszej dumy. Wszyscy staramy się pomagać, każdy na miarę swoich możliwości. W DCF myślimy o tej pomocy w kategoriach długofalowych, bo pomoc potrzebna będzie także za tydzień, miesiąc, a pewnie i za rok. Zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, z których cały dochód przeznaczony będzie na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Zamiast biletów, prosimy o wykupienie cegiełek wsparcia. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących. Partnerem w akcji jest Fundacja PTACH oraz festiwal Millennium Docs Against Gravity. Pierwsze takie wydarzenie zorganizowaliśmy w sobotę, 5 marca. Udało nam się zebrać ponad dwa tysiące złotych.

12 marca zapraszamy na spotkanie w cyklu KinoUkraina. Pokażemy film dokumentalny pt. „Czubaj. Tak długo milczałem” w reż. Mychajła Krupijewskiego. Gościem wydarzenia będzie Kateryna Babkina, ukraińska pisarka, ubiegłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS, która jeszcze kilka dni temu normalnie żyła i mieszkała w Ukrainie.

17 marca zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu CityDocs i pokaz filmu "Przeżyć" J.P. Rasmussena (kandydat do Oscara w dwóch kategoriach) i debatę o uchodźcach w Europie. Na początku kwietnia z kolei zaprosimy na koncert charytatywny oraz maraton czytelniczy poświęcony Ukrainie. Każdy z tych pokazów będzie okazją do wsparcia potrzebujących.
Kontynuujemy też nasz cykl KinoUkraina, a dochód ze wszystkich pokazów cyklu w tym roku zasili konto organizacji pozarządowych niosących wsparcie dla Ukrainy i uchodźców. Obejrzymy kilka dobrych filmów. Porozmawiamy. Lepiej poznamy naszych sąsiadów. A przy okazji może i trochę lepiej zrozumiemy, co się dzieje za naszą granicą i dlaczego... Ja tego nie pojmuję.

Organizujecie też bezpłatne pokazy filmowe dla uchodźców z Ukrainy, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
Pójście do kina czy skorzystanie z oferty kulturalnej na pewno nie jest pierwszą potrzebą osób, które znalazły we Wrocławiu swój azyl. Ale myślimy już o przyszłości. Tworzymy bezpłatną ofertę filmową. Tak naprawdę głównie z myślą o dzieciach, po to, aby dać im szansę chwilowej chociaż ucieczki od traumy wojny, odbicia się od tych wszystkich negatywnych emocji, które im muszą towarzyszyć. Pierwszy bezpłatny pokaz dla ukraińskich dzieci zaplanowaliśmy na 13 marca. Wkrótce pojawią się nowe. Zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje, które zajmują się opieką nad dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, z chęcią zorganizujemy dodatkowe, specjalne pokazy dla grup.

Będą też specjalne pokazy kina ukraińskiego, spotkania i dyskusje o kulturze ukraińskiej.
Będziemy takie pokazy organizować zarówno w ramach naszego cyklu KinoUkraina, jak i poza nim. Mamy sporo propozycji od ukraińskich filmowców, którzy chcą udzielać bezpłatnych licencji na takie pokazy. Zawsze będą im towarzyszyć spotkania i dyskusje o kulturze ukraińskiej. W tym przypadku również biletem wstępu będzie cegiełka wsparcia. Zapraszamy.

Rozmawiał Robert Migdał

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska