Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Miodek: Odnośnie do czegoś

prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek fot. Jarosław Jakubczak
Przed paroma miesiącami aż podskoczyłem na krześle ze zdziwienia i radości, kiedy jeden z uczestników telewizyjnego programu "Słownik polsko@polski" zwrócił się do mnie ze słowami: "Mam pytanie odnośnie do używania form żeńskich" - z zastosowaną w tej konstrukcji składnią odnośnie do czegoś.

Ale i w książce "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" (Wyd. Zysk i S-ka oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju 2012) - fascynującym zbiorze tekstów, których wyboru dokonał i wstępem je poprzedził prof. Leszek Balcerowicz - znajdowałem fragmenty z tą właśnie syntagmą: "Nie daje żadnych precyzyjnych wskazówek odnośnie do sposobów i natężenia socjalnej interwencji państwa", "Trwają fundamentalne spory odnośnie do tego, jaki moment należy przyjąć za początek istnienia człowieka", "Fundamentalne spory teologiczne i ideologiczne odnośnie do tego, kto powinien rządzić, prowadzą wyłącznie do katastrofy", "Taki pogląd wywoła często wyrażane zastrzeżenia odnośnie do systemu dwupartyjnego".

Wyrażone na początku dzisiejszego zdziwienie bierze się stąd, że absolutna większość użytkowników polszczyzny posługuje się wyrażeniem "odnośnie czegoś" - ciągle jednak uznawanym za błędne. Źródłem zaś mojej radości jest logiczne myślenie tych wszystkich, którzy wybierają zgodną z normą składnię odnośnie do czegoś: skoro wszyscy posługujemy się zwrotem odnosić się do czegoś, racjonalna i funkcjonalna jest obecność przyimka do w pokrewnej syntagmie odnośnie do czegoś.

Nie mogę przecież nie powiedzieć i tego, że autorzy słowników i poradników poprawnościowych, zalecając poprawną składnię z do, uświadamiają rodakom, że można się posłużyć innymi wariantami konstrukcyjnymi to samo znaczącymi. I tak w "Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN" z r. 1999 pod red. prof. Andrzeja Markowskiego można przeczytać: "Odnośnie do najmłodszego przestępcy (lepiej: w stosunku do najmłodszego przestępcy) sąd złagodził wymiar kary", "Uwagi odnośnie do ostatniego punktu obrad (lepiej: co do ostatniego punktu obrad)".

A Mirosław Bańko i Maria Krajewska w "Słowniku wyrazów kłopotliwych" z r. 1994 piszą: "W wydawnictwach poprawnościowych konstrukcja odnośnie czegoś uchodzi za zbyteczny rusycyzm, który można zastąpić wyrażeniami odnośnie do czegoś, w odniesieniu do czegoś, w stosunku do czegoś, wobec czegoś lub mniej oficjalnymi: w sprawie czegoś i co do czegoś. Czasem zresztą krytykowane wyrażenie daje się w ogóle pominąć, np. konstrukcję »Ukazują się dwie lub trzy recenzje odnośnie każdej wystawianej pozycji repertuarowej« można poprawić następująco: »Ukazują się dwie lub trzy recenzje każdej wystawianej pozycji repertuarowej« (lub jeszcze lepiej i prościej: »...dwie lub trzy recenzje każdego przedstawienia«)".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska