MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wymogi Zielonego Ładu UE wycofuje w 2024 roku? Zmiany ostatecznie zatwierdzone

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Unijne kraje w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, ugorowanie nie będzie koniecznością.
Unijne kraje w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, ugorowanie nie będzie koniecznością. unsplash.com/Pascal Bernardon
To już pewne, nie będzie obowiązkowego ugorowania, mniej kontroli, a najmniejsze gospodarstwa zostaną z nich zwolnione. Kraje unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły 13 maja zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej i Zielonym Ładzie. Nowe regulacje mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Spis treści

Zmiany w Zielonym Ładzie - co z ugorowaniem w 2024 r.?

Po intensywnych protestach rolników w różnych częściach przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi w poniedziałek 14 maja Rada UE przyjęła zmiany. Komisja Europejska w połowie marca zaproponowała zmiany w 2 rozporządzeniach regulujących WPR.

Modyfikacji ulega pakiet legislacyjny, który ma doprowadzić do osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w 2050 r. poprzez redukcję emisji w różnych sektorach, w tym w rolnictwie. Dla rolników restrykcyjne przepisy były nie do przyjęcia i ograniczały ich możliwości pracy. Presja na unijnych urzędników była tak duża, że nowe przepisy były procedowane w trybie pilnym i zostały przyjęte zaledwie w 2 miesiące, odnotowuje Polska Agencja Prasowa.

Jeszcze w 2021 roku UE przyjęła 8 warunków (norm GAEC) w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Określają „normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska”.

W poniedziałek 13 maja 2024 r. przyjęto zmiany, za sprawą których rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (GAEC 8).

Zamiast obowiązku pojawia się wariant, zachęta w postaci dobrowolnego ekoschematu: Grunty wyłączone z produkcji ze stawką ok. 563 zł/ha. Rolnik nie straci za brak ugorowania.

Płodozmian i ochrona gleby, czyli wymogi GAEC 6 i GAEC 7

Z kolei w dużym stopniu od decyzji krajów członkowskich będzie zależała realizacja innych warunków - w sprawie:

  • stosowania płodozmianu (GAEC 7)
  • ochrony gleby (GAEC 6).

Za istotny element Zielonego Ładu postawiono płodozmian, który ma chronić bioróżnorodność i zapobiegać powstawaniu dużych monokultur. Jak jego realizacja ma wyglądać od 2024 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem większe gospodarstwa rolne powinny wprowadzać bardziej zróżnicowane uprawy:

  • w przypadku gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 hektarów płodozmian ma polegać na utrzymaniu na gruntach ornych przynajmniej 2 różnych upraw, a uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni;
  • jeśli gospodarstwo liczy więcej niż 30 hektarów, dywersyfikacja będzie oznaczać co najmniej 3 różne uprawy, a dwie główne nie będą mogły przekraczać 95 proc. jego powierzchni.

Zatwierdzone zmiany umożliwiają krajom UE zwolnienie z tych zasad gospodarstw uprawiających głównie:

  • trawy,
  • rośliny pastewne lub strączkowe,
  • stosujących ugorowanie na większości swoich gruntów rolnych.

Mniej kontroli i kar dla rolników

Zwolnione z kontroli i kar[/b] za nieprzestrzeganie zasad WPR będą małe gospodarstwa o powierzchni **poniżej 10 hektarów. Ma to uprościć pracę drobnych producentów rolnych, którzy stanowią 65 proc. beneficjentów WPR.
Co z większymi gospodarstwami? Tu KE zapowiedziała jeszcze w lutym tego roku uproszczone zasady kontroli, co ma zmniejszyć liczbę wizyt kontrolerów o połowę. Nowe zasady mają odciążyć też administracje krajowe.

Dodatkowo państwa członkowskie będą mogły [b]zwalniać rolników z przestrzegania warunków GAEC w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych**, uniemożliwiających rolnikom właściwe funkcjonowanie.

Poniedziałkowa decyzja Rady UE kończy więc proces legislacyjny, wcześniej Parlament Europejski zatwierdził zmiany 24 kwietnia na ostatnim posiedzeniu swojej kadencji. Zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, czyli do końca maja. Będą jednak obowiązywać z mocą wsteczną - rolnicy będą mogli je stosować, składając wnioski także za rok bieżący.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie wymogi Zielonego Ładu UE wycofuje w 2024 roku? Zmiany ostatecznie zatwierdzone - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska