18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jakie pamiątki przywieźć z dolnośląskich miast?

Artur Szałkowski
W Jeleniej Górze chętnie kupowane są pocztówki
W Jeleniej Górze chętnie kupowane są pocztówki Marcin Oliva Soto
Udostępnij:
Warszawa oferuje turystom figurki Syrenki lub Małego Powstańca, Kraków - gadżety z Lajkonikiem lub Smokiem Wawelskim. Natomiast turyści goszczący dotychczas w Wałbrzychu mogli co najwyżej kupić pocztówki, przewodniki i sporadycznie albumy o mieście.

Jeszcze w sierpniu ma się to zmienić. Muzeum w Wałbrzychu wymyśliło gadżet, który kojarzy się z miastem, a jednocześnie jest ładny i turyści chętnie go kupią. Do muzealnego sklepiku lada dzień trafią porcelanowe filiżanki w efektownych opakowaniach. Są to wyroby w najlepszym gatunku, wyprodukowane w Fabryce Porcelany Wałbrzych i wzorowane na tych, które wytwarzano w wałbrzyskiej manufakturze Carla Tielscha.

- Wałbrzych słynął nie tylko jako górnicze, ale również porcelanowe zagłębie - mówi Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. - Wyroby z miejscowych fabryk Tielscha i Kristera są wysoko cenione na całym świecie. Stąd nasza decyzja o produkcji pamiątek, które kojarzą się z miastem.

Nowe wałbrzyskie pamiątki to również rarytas dla kolekcjonerów. Porcelanowe cacka mają być bowiem produkowane w limitowanych seriach oraz numerowane i oznaczane wspólnym logo muzeum oraz Fabryki Porcelany Wałbrzych. Jeden zestaw ma kosztować około 30 zł. Osoby związane z branżą turystyczną w regionie nie mają wątpliwości, że porcelanowe pamiątki będą się cieszyły wielkim wzięciem.

- W lipcu gościło u nas bardzo dużo turystów z Holandii - wyjaśnia Dorota Poręba-Spanier z Centrum Informacji Turystycznej w Wałbrzychu. - Oprócz Książa interesowało ich, czy można zwiedzać fabryki porcelany i gdzie kupić ich wyroby. O to samo pytał również przebywający w Wałbrzychu turysta z Argentyny.

500 sztuk mają liczyć serie porcelanowych zestawów sprzedawanych w Wałbrzychu

Na markowe pamiątki stawiają także w Legnicy. Przebojem są unikatowe wyroby z legnickiej Cepelii. Ceramiczne dzwoneczki i płytki kafelkowe są ozdabiane ręcznie wizerunkami kościołów, zamku lub Akademii Rycerskiej. Można też kupić albumy z malowanymi na papierze czerpanym obrazkami z miasta. Wszystko schodzi jak ciepłe bułeczki.

- Do niedawna rzemieślnicy nie chcieli wytwarzać pamiątek obawiając się, że nie znajdą się na nie chętni - wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.

W Jeleniej Górze liczą, że hitem wśród turystów będą pieniądze z wizerunkiem jelenia z herbu miasta. Od 4 września w obiegu pojawią się monety o wartości 6 jeleni (6 zł) oraz po raz pierwszy na Dolnym Śląsku pamiątkowy banknot - 12 jeleni (12 zł).

We Wrocławiu najpopularniejsze są gadżety z krasnalami. - To nowy symbol miasta, który dobrze się sprzedaje - tłumaczy Ewa Bujak z CIT we Wrocławiu.

Krasnale stały się znakiem rozpoznawczym stolicy Dolnego Śląska na początku lat 80.,kiedy w mieście zawiązał się ruch Pomarańczowa Alternatywa. Dziś w różnych punktach Wrocławia stoi ponad sto figur krasnali.

Współpraca: TOW, KM, SZEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wieszcz
Szkoda, że w rodzimym pamiątkarstwie wrocławska Iglica nie jest tak wykorzystywana, jak Wieża Eiffla przez paryżan. Może nie jest aż tak efektowna, ale też rozpoznawalna; nie tylko w Polsce.
141
W dużo mniejszym od Wrocławia Wałbrzychu wymyślono pamiątkę z klasą i na poziomie.

Limitowana seria dobrej porcelany ma sens i styl
Nie wstyd tego wręczyć nawet koronowanej głowie.

Wrocławskie gnomy i kłódki przynoszą stolicy Dolnego Śląska jedynie wstyd.
Tego prezentu nie powinno się wręczać nawet dzieciom, żeby nie psuć im gustu.
w
wrc
stadionik, fontanienka, tramwaik plusik, mostek z kłódeczkami, wszystko w skali 1:48.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie