Jakie możliwości daje inteligentny dom?

materiał partnera
Udostępnij:
Budzisz się powoli dzięki dźwiękom swojej ulubionej muzyki. Nie rażą cię zbyt silne promienie słońca, gdyż rolety w twojej sypialni samodzielnie otwierają się tylko do połowy. Podłoga w łazience jest nagrzana a w kuchni już pracuje ekspres do kawy. Wszystko to jest dokładnie zsynchronizowane z twoim własnym tempem budzenia się do życia. Marzenie? Niekoniecznie.

Wielu osobom nadal wydaje się, że inteligentny dom pozostaje w sferze oczekiwań przyszłościowych. Nie zdają oni sobie sprawy z tego, jak bardzo się mylą. Nic dziwnego - nie każdy na bieżąco śledzi nowinki techniczne a system inteligentnego domu faktycznie brzmi jak futurystyczna sielanka. Te wszystkie dobra są jednak na wyciągnięcie ręki. Inteligentny dom jest już bowiem nie tylko technicznie możliwy, ale również osiągalny dla każdego.

Samodzielność

W systemie inteligentnego domu chodzi przede wszystkim o to, aby nie musieć osobiście zajmować się kontrolowaniem wszystkiego, co dzieje się w naszym domu. Można powiedzieć, że system zupełnie samodzielnie podejmuje liczne decyzje, na przykład dotyczące temperatury czy poziomu wilgoci. Potrafi włączać oraz wyłączać urządzenia a także reagować na nieprzewidziane sytuacje, takie jak włamanie czy pożar.

Wszystkie te funkcje służą zapewnianiu domownikom jak najwyższego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa. W pewnym sensie nowoczesny dom wyposażony w taką sztuczną inteligencję jest jak samochód - służy do konkretnego celu, ma spełniać swoje zadania, jednocześnie jest używany do celów rozrywkowych, ale musi być w stu procentach bezpieczny. Kupując auto nie wybieramy czy chcemy mieć tylko poduszki powietrzne, czy tylko radio. Dobierając telefon nie dokonujemy wyboru pomiędzy możliwością korzystania z WiFi a możliwością robienia zdjęć. Dlaczego zatem nie skorzystać z wszystkich funkcji jakie może nam zaoferować dom?

Dom, który może wszystko za niewiele

Posłużmy się przykładem - system Fibaro (dostępny w sklepie internetowym https://trik.pl/inteligentny-dom). Aby ożywić nasz dom musimy zainstalować wybrany system inteligentnego domu. Dociekliwi, którzy już wiedzą, że coś takiego naprawdę istnieją, zaczynają wyszukiwać informacji na temat takiej instalacji. I wbrew pozorom wcale nie znajdują zdjęć walających się po domu gruzów z wyburzonych ścian oraz zwisających wszędzie kabli. Można się obejść i bez tego. Wspomniany wyżej system Fibaro opiera się na przykład na technologii Z-Wave, co oznacza, że działa on bezprzewodowo. Żadnej demolki. Do kosztów instalacji nie trzeba zatem doliczać niebotycznej kwoty remontu.

Jakie możliwości daje inteligentny dom?

Oczywiście nie każdy jest jak Tony Stark, który potrafi odnaleźć się wśród mnóstwa migających, wypełnionych danymi ekranów. Bez obaw - to wcale tak nie wygląda. Obsługa systemu inteligentnego domu jest tak naprawdę prosta. Właściwie jest ona równie domyślna jak większość aplikacji, których współcześnie używamy praktycznie codziennie. Zatem, choć nie każdy jest Iron Manem, każdy może żyć jak w Stark Tower, w domu, który robi wszystko, dla naszej wygody.

Co zatem może robić twój nowy dom? Kwestią oczywistą i bezsprzecznie najistotniejszą jest bezpieczeństwo. Możesz więc zainstalować u siebie wszelkiego rodzaju czujniki (dymu, zalania, etc.). Jest to coś, co współcześnie nie zaskakuje już nikogo. To jednak nie wszystko. Fibaro na przykład pozwala również na kontrolę otwierania i zamykania drzwi, okien czy rolet a także na włączanie lub wyłączanie sprzętów RTV oraz AGD na odległość.

Inteligencja pod kontrolą

Bez obaw, żadna sztuczna inteligencja nie przejmie panowania nad naszym domem. Wszystkie funkcje, niezależnie od tego czego one dotyczą, system wykonuje zgodnie z naszymi wytycznymi. Nie musimy wszystkiego robić sami, o nie. System nadal działa samodzielnie. Chodzi tutaj raczej o konkretne ustawienia, które wprowadzamy do naszego systemu, innymi słowy: wszystkie nasze preferencje. Oczywiście możemy je dowolnie zmieniać według własnego uznania.

Sterowanie systemem jest dziecinnie proste. Fibaro oferuje możliwość połączenia systemu z naszym telefonem komórkowym czy też tabletem. Jest to tym łatwiejsze, że instalowany system współgra z Androidem oraz IOSem. Można więc spokojnie powiedzieć, że każdy, kto potrafi obsłużyć smartfona, poradzi sobie z zarządzaniem inteligentnym domem.

Samo wprowadzanie ustawień to jednak nie wszystko. Inteligentny dom powiadamia nas także o zmianach czy też istotnych wydarzeniach, które miały miejsce (na przykład o włączeniu się alarmu).

Jeszcze nowsza nowoczesność

System inteligentnego domu sam w sobie jest produktem bardzo nowoczesnym, budowanym w oparciu o najlepsze technologie. Jednak producenci nigdy nie stają w miejscu. Najbardziej innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane do stałego ulepszania ich produktów. Dlatego niektórzy z nich, na przykład Fibaro, posiadają w swojej ofercie tak genialne opcje, jak SWIPE czy Lili.

Jakie możliwości daje inteligentny dom?

System SWIPE to prawdziwa magia. Jest to bowiem specjalny czujnik, który wykrywa konkretne, ustalone wcześniej gesty. Można zatem ustawić “swój” gest na włączenie lub wyłączenie świateł, włączenie muzyki czy uruchomienie alarmu. Wystarczy wykonać ten konkretny gest przed ulokowanym w odpowiednim miejscu czujnikiem i gotowe! SWIPE to jednak nie miliony czujników porozsiewanych po domu. Sam produkt przypomina raczej tablet, na którym można ustawić ulubione zdjęcie, piękny krajobraz czy rekonstrukcję jakiegoś dzieła. W ten sposób powstaje przedmiot wyglądający dokładnie jak nowoczesna, stylowa ramka (na przykład ze zdjęciem) do postawienia lub powieszenia. Jeśli natomiast nie chcemy burzyć harmonii urządzonego już pomieszczenia, czujnik można schować - na przykład pod tapetą.

Natomiast LILI to nie tylko pomoc, ale również towarzystwo - twoja nowa przyjaciółka lub asystentka. W każdym razie LILI zrobi dla ciebie wszystko, wystarczy wydać odpowiednią komendę. Ten sterowany głosem system wykona każde wydane przez ciebie polecenie, dopyta (dosłownie!) w razie potrzeby o jego szczegóły i odpowie na twoje wątpliwości. Z pewnością akurat z nią nigdy nie będziesz chciał się rozstać.

Podobno ideały nie istnieją. Cóż, czas podać tę sentencję w wątpliwość. System inteligentnego domu to wygoda idealna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo