Jaki samoczyszczący ekspres do kawy wybrać? Który najlepiej spienia mleko?

Materiał informacyjny EkspresDoLatte.pl
Picie kawy sprawia nam przyjemność, ale czyszczenie i odkamienianie ekspresu już raczej nie. Jakie funkcje musi mieć samoczyszczący ekspres do kawy?

Jaki samoczyszczący ekspres do kawy wybrać do 3000 zł i na co zwracać uwagę?

Każdy ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia i odkamieniania, żeby zawsze przygotowywał dobrą kawę i służył nam przez lata. Dbanie o sprzęt pozwala nam zaoszczędzić na kosztach naprawy. Ostatnia rzecz, jakiej byśmy chcieli, to awaria ekspresu, za który zapłaciliśmy pokaźną kwotę, z powodu zaniedbania jego konserwacji. Czysty i pozbawiony kamienia kawowy sprzęt serwuje nam za każdym razem przepyszną kawę. Samoczyszczący się ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem mleka będzie dla nas wygodnym rozwiązaniem, jeśli czyszczenie takiego sprzętu uważamy za kłopotliwe.

Na co zwracać uwagę, wybierając w pełni zautomatyzowany ekspres do kawy?

Ekspres do kawy w pełni automatyczny, oprócz funkcji samooczyszczenia i odkamieniania, powinien mieć m.in. młynek, być wyposażone w nowoczesny system grzewczy oraz funkcję personalizacji kaw. Wybierając ekspres do kawy, który robi latte i zaparza idealne espresso, sprawdźmy, czy ma możliwość zastosowania filtra oraz opcję wyboru twardości wody.

Wśród kawowych sprzętów do 3000 zł kupimy ekspres włoskiego producenta De’Longhi, model Dinamica 350.75. Niezwykle funkcjonalne urządzenie zachwyca swoim subtelnym wyglądem i profesjonalnym wykończeniem. Stanowi elegancki element wystroju kuchni. Intuicyjny w obsłudze samoczyszczący ekspres do kawy doskonale radzi sobie z przygotowaniem przepysznych kaw czarnych oraz napojów mlecznych. Przypadnie więc do gustu każdemu użytkownikowi.

W podobnej cenie co ekspres De’Longhi kupimy również Nivona CafeRomantica 758 oraz Philipis LatteGo. Pierwsze urządzenie wyposażono w praktyczne programy czyszczące, w tym w funkcję automatycznego samooczyszczenia i odkamieniania oraz usuwania zanieczyszczeń po przygotowaniu kawy. Nivona CafeRomantica 758 to szwajcarska jakość, a więc solidne wykonanie i praktyczne rozwiązania. Philips LatteGo z wbudowanym młynkiem ceramicznym i systemem spieniania mleka LatteGo to urządzenie przygotowujące 6 rodzajów kaw, w tym 3 czarne i 3 mleczne napoje.

Krótkie porównanie istotnych funkcji ekspresów z systemem spieniającym mleko przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Czytaj także: Najlepszy ekspres do kawy - ranking blogerów

Ekspres do kawy z funkcją odkamieniania i samooczyszczenia – dlaczego to takie ważne?

Ekspres do kawy, podobnie jak i inne sprzęty kuchenne, wymaga regularnego oczyszczania. Urządzenie pozbawione kawowych pozostałości oraz kamiennego osadu przygotuje wyśmienite w smaku napoje i przez długi czas będzie działało bez zarzutu. Po przygotowaniu kawy powinniśmy przepłukać system mleczny, opróżnić pojemnik na fusy i przemyć tackę na filiżanki. Jeśli wybraliśmy samoczyszczący się ekspres do kawy ze spieniaczem mleka, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uruchomić automatyczny program.

Niektóre ekspresy, takie jak np. De’Longhi Dinamica posiadają funkcję automatycznego płukania systemu z pozostałości kawy oraz oczyszczania elementów odpowiadających za spienianie mleka.

Sprzęty kawowe wymagają regularnego odkamieniania. Osad zalegający w urządzeniu pogarsza smak napojów i może doprowadzić do usterki ekspresu. Automatyczne systemy przypominają nam o konieczności usunięcia kamienia, co robimy, naciskając jeden przycisk. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekspres zawsze działa sprawnie, zaparzając wyśmienite w smaku kawy, a my nie tracimy czasu na samodzielne oczyszczanie sprzętu.

Czyszczenie ekspresu w pełni automatycznego a kolbowego – jakie różnice?

Przygotowując kawę w ekspresie kolbowym, wszystkie czynności wykonujemy samodzielnie. Najpierw mielimy ziarna, wsypujemy kawowy proszek do specjalnego sitka, a następnie go ubijamy, dolewamy wodę do zbiornika i ręcznie spieniamy mleko. Podobnie jest z czyszczeniem. Wszystkie elementy ekspresu kolbowego musimy wyczyścić ręcznie. Po każdym zaparzeniu kawy wysypujemy proszek z kolby i przemywamy sitko. Wylewamy również wodę ze zbiornika i przemywamy tackę na filiżanki. Jeśli spienialiśmy mleko, dokładnie przecieramy dyszę spieniającą. Co pewien czas musimy również użyć specjalnego środka czyszczącego, żeby usunąć z ekspresu pozostałości tłuszczu i innych osadów. Regularnie odkamieniamy urządzenie, przygotowując roztwór z tabletki lub płynu i wlewając go do zbiornika na wodę. Roztwór przepuszczamy przez ekspres dwukrotnie, a następnie przepłukujemy urządzenie czystą wodą.

W ekspresie automatycznym z rurką do mleka po zaparzeniu kawy nie czyścimy właściwie niczego, poza systemem mlecznym. Ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem i pojemnikiem na mleko wymaga odłączenia rurki doprowadzającej mleko i wyjęcia dyszy spieniającej. Rurkę przepłukujemy wodą, a dyszę oczyszczamy szczoteczkę, przemywamy pod wodą i ponownie przykręcamy do urządzenia. Jeśli zakupimy ekspres bez rurki na mleko to jest duża szansa, że będzie miał zaimplementowaną funkcją samoczyszczenia, sprzęt oczyści się po wybraniu przez nas odpowiedniej opcji (tylko wybrane modele mają funkcję automatycznego oczyszczania systemu mlecznego). Podobnie będzie z odkamienianiem. Cały proces zadziała samoczynnie po ustawieniu przez nas odpowiedniej funkcji.

Jak czyścić dyszę do spieniania mleka w ekspresie kolbowym?

Na dyszy do mleka pozostają pozostałości mleka, które powinniśmy usunąć po przygotowaniu każdej mlecznej kawy. Dyszę przecieramy wilgotną szmatką, a następnie przepuszczamy przez nią wodę, żeby wypłukać resztki mleka pozostające w środku dyszy. Jeśli w ekspresie ze spieniaczem często przygotowujemy napoje mleczne, warto co jakiś czas przemyć dyszę urządzenia specjalnym środkiem czyszczącym. Detergent rozpuszczamy w dzbanku do mleka, do dzbanka wkładamy dyszę i włączamy spienianie. Po dokładnym umyciu dyszy środkiem chemicznym, powtarzamy czynność z czystą wodą.

Jak czyścić rurkę do mleka w ekspresach do kawy?

W wielu ekspresach z automatycznym spienianiem mleka, gumowy przewód pobierający mleko wymaga przepłukania pod ciepłą wodą po każdym przygotowaniu mlecznej kawy. W niektórych modelach ekspresów nie musimy wyjmować systemu mlecznego i rurki, ponieważ urządzenie czyści wymagane elementy automatycznie. Jeśli rurkę przepłukujemy po każdym przepuszczaniu przez nią mleka, mamy pewność, że jest higieniczna i nie pozostają w niej resztki nieświeżego płynu.

Jak czyścić wyjmowany blok zaparzający w automatycznych ekspresach ciśnieniowych?

W wielofunkcyjnym ekspresie do kawy znajduje się najczęściej wyjmowany blok zaparzający. Urządzenia automatyczne nie wymagają czyszczenia bloku po każdym parzeniu kawy, a jedynie po ok. 600 cyklach zaparzających (tak jest w przypadku ekspresu Nivona). Żeby dokładnie wyczyścić blok, odłączamy ekspres od zasilania i wyjmujemy element do mycia. Czyścimy go pod bieżącą wodą bez dodatku detergentów, osuszamy i ponownie umieszczamy w ekspresie. Nowoczesne sprzęty kawowe znanych producentów jak np. De’Longhi, Nivona czy Philips dzięki wyjmowanemu blokowi zaparzającemu zapewniają higieniczne i bezawaryjne użytkowanie.

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko – czy warto?

Automatyczne ekspresy z pojemnikiem na mleko to doskonałe rozwiązanie dla osób często przygotowujących kawy mleczne. Ekspres z wygodnym doczepianym do urządzenia zbiornikiem na mleko pobiera odpowiednią ilość płynu, podgrzewa go do wymaganej temperatury i znakomicie spienia. Cały proces odbywa się automatycznie, a my możemy cieszyć się kremowym cappuccino czy przepyszną cafe latte. Karafkę z mlekiem możemy przechowywać w lodówce. Dobry ekspres do kawy latte czy macchiato wyposażony jest w automatyczny system czyszczenia mlecznego pojemnika i elementów do spieniania (taką funkcję ma np. De’Longhi Dinamica).

Karafka powinna być wykonana na przykład z grubego plastiku i dobrze utrzymywać temperaturę mleka. Powinna też dać się łatwo rozłożyć. Dużym atutem może być przystosowanie do mycia w zmywarce.

Ekspresy do kawy z systemem spieniającym mleko – porównanie modeli

Powyżej 2000 zł kupimy ekspres z dozownikiem i automatycznym systemem spieniania mleka. Wybierając model dla siebie, zwróćmy uwagę na kilka ważnych elementów, dzięki którym kawa będzie smakowała rewelacyjnie, a proces jej przygotowania i czyszczenia ekspresu będzie trwał zaledwie chwilę.

Wśród najlepszych modeli ekspresów z funkcją spieniania mleka wymienia się De’Longhi Dinamica z systemem mlecznym Latte Crema. Aż 3 stopnie regulacji puszystości pozwalają przygotować nam piankę o ulubionej konsystencji. Mleko jest idealnie spienione, a pianka delikatna i puszysta. Latte Crema zaprojektowany przez włoskiego producenta dobiera odpowiednie proporcje mleka i kremowej pianki w zależności od rodzaju zaparzanej kawy. W domowym zaciszu przygotujemy więc przepyszne mleczne napoje jak z najlepszej kawiarni. Cappuccino oraz inne kawy z puszystą pianką przyrządzone w ekspresie De’Longhi Dinamica mają zawsze odpowiednią temperaturę, a pianka o strukturze mikro bąbelków utrzymuje się na napoju do ostatniej kropli.

Ogromną zaletą włoskiego ekspresu z wbudowanym (ale wyjmowanym) pojemnikiem na mleko jest stalowy żarnowy młynek. Dużo trwalszy od ceramicznego (znajdującego się np. w ekspresie Philips LatteGo), precyzyjnie mieli ziarna do pożądanej grubości. Napoje kawowe w ekspresie De’Longhi Dinamica możemy zaparzać też z kawy już zmielonej.

Ekspres posiada funkcję samoczyszczenia i odkamieniania, a w urządzeniu nie musimy nawet płukać pojemnika na mleko. Kawowy sprzęt zrobi to sam, kiedy na karafce ustawimy odpowiednią opcję.

Philips LatteGo z serii 5000 to kolejny ekspres ze zbiornikiem na mleko dla miłośników mlecznych kaw. Sprzęt zaparzy dla nas 6 rodzajów kawy (a nie tak jak De’Longhi 12), w tym 3 napoje mleczne (cappuccino, late macchiato i café au lait). Producent wyposażył ekspres w młynek ceramiczny z 5 ustawieniami grubości ziaren. Choć młynek z założenia ma działać ciszej niż jego stalowa wersja, jest jednak mniej wytrzymały i łatwiej ulega uszkodzeniom.

Philips LatteGo posiada wyjmowaną karafkę na mleko, która wymaga ręcznego czyszczenia, podobnie jak cały system do spieniania mleka. Producent zapewnia, że mycie systemu trwa zaledwie 15 sekund, ale pracę i tak musimy wykonać samodzielnie.

Dobrym ekspresem do kawy z dozownikiem mleka jest szwajcarska Nivona CafeRomantica 670. Urządzenie wyposażono w młynek z hartowanej stali, funkcjonalny wyświetlacz z opcją „Moja kawa” oraz programy automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Z ekspresem połączymy się też za pomocą telefonu i ustawimy moc naparu, czas parzenia i temperaturę wody. Kawowy sprzęt szwajcarskiego producenta przygotuje dla nas mleczne napoje i podgrzeje mleko w wyjmowanym zaparzaczu połączonym z ekspresem cienką rurką. Po przyrządzeniu mlecznego napoju rurkę powinniśmy przepłukać, żeby usunąć z niej pozostałości mleka.

Kompleksowy test ekspresów do kawy: Dobry ekspres do kawy czyli jaki? DELONGHI, PHILIPS, SAECO - porównanie popularnych modeli >>

Dodaj ogłoszenie