Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki był twoj pierwszy dzień na Dolnym Śląsku? Powstał o tym serial.

Hanna Wieczorek
Reżyser Witold Świętnicki
Reżyser Witold Świętnicki Paweł Relikowski
Polacy z Kresów, Wielkopolski, Małopolski, Mazowsza, Romowie, Grecy, Żydzi, Łemkowie, Niemcy... Wszyscy oni są bohaterami filmów dokumentalnych w reżyserii Witolda Świętnickiego, zatytułowanych „Mój pierwszy dzień”.

Bohaterowie 24 półgodzinnych odcinków opowiadają o swoim spotkaniu z Dolnym Śląskiem zaraz po zakończeniu II wojny światowej, o latach, kiedy razem z rodzinami budowali tutaj nowe życie.

– Zawsze byłem ciekawy świata i ludzi – śmieje się Witold Świętnicki. – I postanowiłem sprawdzić, jak wyglądał Dolny Śląsk w latach 1945/1946/1947.
Jak to sprawdzić? Najlepiej słuchając tych, którzy przyjechali tutaj zaraz po wojnie. I tak w 2012 roku powstała pierwsza seria cyklu „Mój pierwszy dzień”, składająca się z 12 półgodzinnych filmów dokumentalnych. W tym roku Witold Święt-nicki nakręcił kolejne 12 odcinków.

Jak sam mówi, z każdym z bohaterów swoich obrazów spędził długie godziny. A potem trzeba było nakręcony materiał skrócić.
– Zostawiałem to, co było dla mnie nowe, czasem zaskakujące – uśmiecha się reżyser.
Bohaterami filmów są bardzo różni ludzie – profesor Stanisława Bartosiewicz, jedna z pierwszych studentek Uniwersytetu Ekonomicznego, i Włodzimierz Kałdowski, który doWrocławia przyjechał na studia, ale treścią jego życia stała się fotografia.
O czym opowiadają bohaterowie filmów? O wszystkim: życiu codziennym, szczurach, sklepach i szaberplacu, wypalonych ruinach i pierwszej miłości. Profesor Stanisława Bartosiewicz śmieje się, że jej pierwsza miłość – Czech poznany na wyjeździe studenckim – pięknie się do niej zwracał: Swietoczka. Co znaczy świetlik.

Historie opowiadane przez bohaterów są piękne, wzruszające, czasem przerażające. Producent programu Dariusz Dyner wspomina, że największe wrażenie zrobiła na nim opowieść Greczynki, pani Marii Skrze-szewskiej.
– Rodzice powiedzieli jej, że wyjeżdża na wakacje – opowiada. – I jechała kilka tygodni przez Albanię i inne kraje bałkańskie, aż dojechała do Polski, na Dolny Śląsk. Nie wiedziała, co się dzieje, gdzie jedzie. Miała wtedy 6 lat.

Kolejne odcinki na antenie TVP Wrocław można oglądać w każdy czwartek o godzinie 18.50. Pierwszy sezon zaprezentowano także na kanale TVP Historia, emitowany będzie też przez TVP Polonia. Oba kana-ły zainteresowane są również drugą serią.
Program jest współfinansowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska