Jaki będzie budżet powiatu wrocławskiego w 2016 roku

Katarzyna Gęsiarz
Jaki będzie budżet powiatu wrocławskiego w 2016 roku
Jaki będzie budżet powiatu wrocławskiego w 2016 roku Starostwo Powiatowe we Wrocławiu
Rozmowa z Romanem Potockim, starostą powiatu wrocławskiego, o planach na kolejne miesiące Jakie są planowane dochody i wydatki budżetu samorządu na 2016 rok? Z jakich źródeł ma być pokryty ewentualny deficyt?Dochody budżetu powiatu wrocławskiego zostały zaplanowane na poziomie ok. 102 mln 752 tys. zł, natomiast wydatki na poziomie 104 mln 98 tys. zł. Planowany deficyt w wysokości ponad 1 mln 346 tys. zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z wpływów ze sprzedaży papierów wartościowych wy-emitowanych przez powiat.

Jak duże będą wydatki na inwestycje? Czy budżet będzie miał prorozwojowy charakter ?
Wydatki na inwestycje    w 2016 roku w budżecie powiatu zostały zaplanowane na poziomie ponad 14 mln zł. Przy planowaniu budżetu staraliśmy się uwzględnić zarówno bieżące potrzeby związane z realizacją zadań ustawowych powiatu, jak i długofalowe plany związane z rozwojem powiatu wrocławskiego. Zamierzamy skutecznie zabiegać o środki finansowe w ramach obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Czynimy w tym kierunku zaawansowane przygotowania, również we współpracy z samorządami gmin. Jestem przekonany, że budżet w 2016 roku nie będzie budżetem stagnacji.
 

Czy są przewidziane jakieś spektakularne inwestycje dla mieszkańców (np. hale sportowe, baseny itp.) ?
Należy zaznaczyć, że w porównaniu do samorządów gminnych, powiaty mają o wiele bardziej ograniczone możliwości inwestycyjne. Niezmiennie naszym priorytetem jest infrastruktura drogowa. Dynamiczny rozwój powiatu wyrażający się stałym wzrostem liczby mieszkańców generuje zwiększone potrzeby w zakresie bieżącego utrzymania i rozbudowy dróg powiatowych. Wobec wzmożonego ruchu, musimy zadbać nie tylko o odpowiednią ich jakość, ale też bezpieczeństwo. Tego oczekują od nas mieszkańcy, ale również inwestorzy, którzy coraz chętniej lokują swój kapitał na naszym obszarze. Dlatego także w 2016 roku nasza strategia działania w dużej mierze będzie się koncentrować wokół infrastruktury drogowej.
Największym projektem w tym obszarze będzie przebudowa drogi powiatowej 2000D. Na to zadanie chcemy uzyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przebudowa obejmie odcinek od zjazdu z autostrady A4 przez miejscowości Kilianów, Piława, Milin do Mietkowa. Droga ta stanowi bezpośrednie połączenie z siecią TEN-T obszarów aktywności gospodarczej powiatów wrocławskiego i świdnickiego. Koszt realizacji inwestycji wyniesie około 18 mln 800 tys. zł.
Ponadto, staramy się o dofinansowanie kolejnych inwestycji drogowych w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
Złożyliśmy dwa wnioski. Jeden obejmuje kontynuację przebudowy drogi 1535D na terenie gminy Czernica (w miejscowości Nadolice Wielkie), a drugi na przebudowę drogi w miejscowości Smolec w gminie Kąty Wrocławskie.
Kolejnym, ważnym, planowanym przedsięwzięciem będzie wykonanie drugiego etapu projektu tzw. „e-urzędu”. Będzie to kontynuacja realizowanego w ubiegłej kadencji projektu teleinformatyzacji siedmiu gmin powiatu wrocławskiego. Tym razem, w ramach projektu realizowanego z ośmioma gminami, chcemy doprowadzić do zwiększenia dostępności i jakości elektronicznych usług oraz stworzenia i wykorzystania otwartych zasobów publicznych dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych na naszym obszarze. Obecnie przygotowujemy dokumentację aplikacyjną dla tego projektu z myślą o pozyskaniu dofinansowania w ramach działania 2.1 e-usługi publiczne RPO WD 2014-2020.
Ważne będzie również pozyskanie pieniędzy na rozwój edukacji, doposażenie naszych jednostek oświatowych, termomodernizację placówek oświatowych, docieplenie obiektów i wymianę systemów grzewczych. Nasze plany wpisują się w założenia programowe nowej perspektywy finansowej UE. Dlatego bardzo liczymy na wsparcie projektów ze środków unijnych.
 

Jakie są główne pozycje wydatków budżetowych?
Budżet powiatu na rok 2016, po stronie wydatków, został oszacowany na ponad 104 mln zł. Znaczną część środków pochłoną inwestycje drogowe w zakresie remontów i bieżącego utrzymania dróg powiatowych. Spora część budżetu zostanie przeznaczona także na utrzymanie naszych placówek oświatowych oraz realizację zadań z obszaru szeroko rozumianej polityki społecznej. Tegoroczny budżet nie zaspokaja wszystkich naszych potrzeb i planów, dlatego będziemy starali się pozyskiwać dodatkowe środki na ich realizację z wszelkich dostępnych źródeł, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Obok wspomnianych już środków z UE i środków rządowych, liczymy też na dochody ze sprzedaży naszych nieruchomości. Poczyniliśmy już wiele istotnych kroków w zakresie skutecznej promocji inwestycyjnej naszego obszaru, które, mam nadzieję, zaowocują niedługo konkretnymi efektami w postaci zasilenia powiatowego budżetu.
 

Jakie są największe zagrożenia, jeśli chodzi o wpływy do budżetu? Czy będzie to trudny rok dla finansów powiatu?
Budżet powiatu wrocławskiego, zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów, zaplanowany został w sposób optymalny, na podstawie założeń makroekonomicznych i prognoz Ministerstwa Finansów oraz analizy wykonania budżetu z lat poprzednich. Takie racjonalne podejście do planowania budżetu, które sprawdzało się w latach poprzednich, daje solidne podstawy do stwierdzenia, że budżet powiatu w 2016 roku będzie stabilny. Należy jednak pamiętać, że Ministerstwo Finansów zaplanowało w tym roku stosunkowo duży (14 proc.) skok z tytułu wpływów z podatku dochodowego. Zawsze istnieje ryzyko jego niewykonania, co może rzutować na sytuację finansową samorządów, które są od niego zależne. Bierzemy jednak pod uwagę tę ewentualność i w razie potrzeby będziemy na nią przygotowani.
 

Jakie są możliwości rozwoju innych form finansowania inwestycji?
Nasz powiat zawsze stawiał na współpracę. W myśl zasady „duży może więcej” staramy się angażować do naszych działań możliwie szerokie grono partnerów społecznych, gospodarczych i samorządowych. Ta zasada ma swoje szczególne znaczenie zwłaszcza przy realizacji wspólnych inwestycji, ponieważ pozwala optymalizować koszty. Na poziomie powiatu wrocławskiego udało nam się wspólnie z gminami wypracować skuteczny mechanizm współpracy w tym zakresie, który zaowocował dotychczas wieloma wspólnymi inwestycjami, zwłaszcza w obszarze infrastruktury drogowej. Obecnie, we współpracy z gminami naszego powiatu, realizujemy wspólny program budowy chodników przy drogach powiatowych. Taka wielostronna, zintegrowana współpraca sprawdza się też na wielu innych polach, np. w zakresie planowania przestrzennego. Przykładem jest zakończony w 2015 r. projekt pn. „Studium spójności funkcjonalnej we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym” (WrOF), który został sfinansowany ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013 oraz ze środków województwa dolnośląskiego. Liderem projektu był powiat wrocławski, partnerami – miasto Wrocław oraz gminy: Kąty Wrocławskie, Siechnice i Wołów. Celem projektu było m.in. wielopłaszczyznowe zarządzanie przestrzenią na poziomie samorządów i zbudowanie trwałej platformy współpracy.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wyborca11

a i jeszcze dożynki powiatowe w ratowicach

w
wyborca11

Wyborco chyba sie mylisz wasz starosta niestety wszystko robi tylko w gminie czernica:/

spojrz droga Dobrzykowice-Chrzastawa,droga z Dobrzykowic do  Kiełczówka,droga

w gajkowie,chodnik jeszkowice..

T
TRĄBKA

HE HE PROBLEMY BUDŻETOWE WSZYSCY MAJĄ TYLKO WÓJT CZERNICY NIE BĘDZIE ICH MIAŁ JAK SPRZEDA ZGK NIEMCOM. A ŻE MIESZKAŃCY ZA TO ZAPŁACĄ ? NO CÓŻ SAMI GO WYBRALI!

m
mieszkaniec powiatu

A ile kosztował ten materiał 1000 zł czy 2500zł?. Ciekawa forma promocji za publiczne środki. Ciekawe czy Potocki zapłaciłby ze swoich 7500zł wynagrodzenia miesięcznego?. Ale taka jest  Platforma Obywatelska. 

w
wyborca

Romuś chyba zapomniałeś że to mieszkańcy twojej gminy cię wybrali. Bo robisz wszystko i wszędzie tylko nie na gminie czernica!!!

R
RADNY

DŁUG POWIATU WROCŁAWSKIEGO 55 MILIONÓW ZŁ.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3