Jaka wieś, taka Polska. Zgarnij Floriany 2017, zgłoś swoje OSP i gminę

Redakcja
pixabay.com
Udostępnij:
Ochotnicze Straże Pożarne i lokalne społeczności - to do nich jest kierowany Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i samorządów. Najlepsi dostaną statuetki FLORIANY oraz nagrody. Projekty zrealizowane w gminach i powiatach w latach 2015 i 2016 można zgłaszać do 28 lutego 2017 r.

 

W Polsce działa 16 304 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Według danych Związku OSP Rzeczpospolitej Polskiej z końca 2015 r. to prawie 700 tysięcy osób. OSP to nie tylko akcje ratownicze, to też szereg działań, których efektem jest integracja, edukacja i rozrywka dla mieszkańców. Strażacy-ochotnicy organizują zawody sportowe, akcje kulturalne, pokazy bezpiecznych zachowań, przyciągają młodych, dorosłych i seniorów. Te inicjatywy chce docenić Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a w jego imieniu miesięcznik „Strażak”.

Przeczytaj też: Ochotnicza Straż Pożarna w Polsce. Wiedzą, że reputację łatwo zniszczyć

 

Często to remizy są ośrodkami życia społecznego. "Powstają przy nich orkiestry, zespoły artystyczne, drużyny sportowe, grupy teatralne, kluby, kina, sale komputerowe z dostępem do Internetu". Wszystkie te działania przyczyniające się do poprawy jakości życia społeczności i rozwijania społeczności warto promować i nagradzać - z tego założenia wyszli organizatorzy „FLORIANÓW”.

 

- Polska będzie taka, jacy będziemy w gminach – w naszych małych miasteczkach i wsiach. Polska nie buduje się od Warszawy. Stolica jest odzwierciedleniem tego, kim jesteśmy w gminach.” - uważa Grzegorz Molewski, twórca Telewizji Kino Polska, projektu KinoRP i pomysłodawca projektu „Kino za Rogiem”, który zasiada w Kapitule Konkursu „FLORIANY”.

 

Konkurs Floriany jest organizowany po raz pierwszy. Ma prezentować, promować i nagradzać najlepsze projekty i inicjatywy społeczne realizowane przez OSP.

 

Moga to być projekty zrealizowane samodzielnie lub razem z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami. Najciekawsze projekty zrealizowane w gminach w latach 2015 – 2016 nagradzane będą w 11 kategoriach konkursowych.

 

- Strażacy ochotnicy niosą pomoc, ratują ludzi, zwierzęta i dobytek, narażając przy tym swoje zdrowie a nierzadko życie. Nieustannie się szkolą i ćwiczą.  Ale znakomita część ich aktywności to także rozmaite działania społeczne, które sprawiają, że życie w małych miejscowościach jest bezpieczniejsze i po prostu ciekawsze - mówi Dorota Pardecka, redaktor naczelna „Strażaka” pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

- Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, bo tak było zawsze. Jednak w dzisiejszym świecie nie są to wcale postawy oczywiste. To wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu dla innych, konsekwencji, organizacji, rozumienia potrzeb innych ludzi. Co więcej, strażacy ochotnicy to ludzie skromni, którzy rzadko chwalą się swoimi dokonaniami. Chcemy promować i nagradzać projekty realizowane przez OSP i lokalne środowiska oraz zachęcać innych do współdziałania z ochotniczymi strażami i jednoczenia się wokół wspólnego celu, który przynosi pożyteczne społecznie efekty. Chcemy, by Konkurs FLORIANY rozwijał się i łączył środowiska". - tłumaczy przedstawicielka organizatora Konkursu „FLORIANY”.

 

Kto może wziąć udział w konkursie? Zespoły realizujące projekty prospołeczne, utworzone przez OSP oraz gminne, powiatowe i wojewódzkie jednostki samorządu terytorialnego, placówki podlegające samorządom jak szkoły, biblioteki, ośrodki kultury i sportu, organizacje pozarządowe, instytucje, przedsiębiorców i firmy oraz OSP indywidualnie. Przewidziano 11 kategorii. Uczestnicy Konkursu mogą zgłaszać do nagrody najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców, którzy wspierają pożyteczne lokalne inicjatywy oraz ich twórców.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego 2017 r.

 

Kto oceni zgłoszenia? Nadesłane projekty oceniać będzie 9-osobowa Kapituła Konkursu, którą tworzą wybitni przedstawiciele dziedzin i środowisk nawiązujących do poszczególnych kategorii konkursowych: Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, gen. brygadier w stanie spoczynku Wiesław Leśniakiewicz – członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, dr Andrzej Malinowski – prezydent Pracodawców RP, prof. Artur Krajewski, Czesław Lang, dr hab. Władysław Tabasz - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego, prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny, Grzegorz Molewski oraz Dorota Pardecka. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas konkursowej gali statuetką „FLORIANA” – patrona strażaków oraz nagrodami. Podczas trwania Konkursu „FLORIANY” planowane są również spotkania warsztatowo-panelowe dla lokalnych środowisk oraz warsztaty dla OSP.

Kategorie konkursowe:
 • I Rozbudowa lokalnej infrastruktury
 • II Poprawa bezpieczeństwa
 • III Ochrona środowiska i ekologia
 • IV Poprawa estetyki przestrzeni publicznej
 • V Edukacja
 • VI Rozwój sportu i rekreacji oraz turystyki
 • VII Kultura i tradycja
 • VIII Aktywizowanie seniorów i współpraca pokoleń
 • IX Integracja społeczna
 • X Innowacje oraz integracja cyfrowa poprzez zwiększanie dostępności do Internetu i tworzenie bezpiecznego środowiska cyfrowego
 • XI Współpraca zagraniczna
 • XII Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca

 

Szczegóły na www.floriany.pl. Źródło: informacja prasowa

 

Wideo

Materiał oryginalny: Jaka wieś, taka Polska. Zgarnij Floriany 2017, zgłoś swoje OSP i gminę - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie