Jaka miniwieża do 1000 zł? Jak wybrać najlepszą - ranking funkcji

Materiał powstał we współpracy z Kruger&Matz
Jaka miniwieżę wybrać w cenie do 1000 zł? Jakie funkcje są najistotniejsze, na co zwrócić uwagę? Ilość modeli dostępnych na rynku jest całkiem pokaźna. Przed zakupem warto uświadomić sobie, na czym najbardziej nam zależy i zrobić research, dzięki któremu sprecyzujemy, które funkcje i parametry będą dla nas najistotniejsze.

Mikro i miniwieża stereo z głośnikami – czy i kiedy warto ją kupić?

Mikro i miniwieże są kierowane przede wszystkim do osób, które poszukują niewielkiego sprzętu, mającego konkretne funkcje, ceniących sobie przy tym dobrą jakość dźwięku. Małe gabaryty wież są zaletą dla osób, mieszkających w niewielkich mieszkaniach lub takich, które często się przeprowadzają, ale nie oznacza to, że nie znajdziemy sprzętu, który sprawdzi w dużych przestrzeniach. Dodatkowo ogromnym plusem miniwież jest także ich stosunkowo niski, w porównaniu z większym sprzętem audio, pułap cenowy, ponieważ można znaleźć produkty dobrej jakości na niemal każdą kieszeń.

Miniwieże są odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które słuchają regularnie radia oraz lubią, gdy muzyka codziennie pobrzmiewa w ich domu. Na rynku znajdziemy produkty, które spełnią oczekiwania zarówno osób, ceniących sobie ciepłe brzmienie jazzowych kawałków jak i tych, które lubią cięższe rockowe brzmienie. Dzięki dostępności sprzętu z odtwarzaczem CD miłośnicy płyt znajdą coś dla siebie, podobnie jak osoby słuchające muzyki ze źródeł online, dzięki dostępności wież z Bluetoothem. Dodatkowe funkcje, w które wieże są wyposażone, np. odtwarzacz DVD sprawiają, że możemy potraktować taki sprzęt jak mini kino domowe.

Jaką miniwieżę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem nowego sprzętu odpowiedzmy sobie na parę zasadniczych pytań. Przede wszystkim jaką funkcję nasza wieża ma pełnić. Nieco innymi kryteriami będziemy się kierować przy wyborze produktu do niewielkiego pomieszczenia, w którym muzyka stanowi tło, a innymi, gdy potrzebujemy sprzętu do rozkręcenia imprezy. W każdym przypadku zwracajmy uwagę na parametry techniczne, z których kluczowym jest moc oraz funkcje, które będą nam faktycznie potrzebne. Nie warto ulegać kuszącej ofercie niezliczonych udogodnień, jeżeli najważniejsza jest dla nas przede wszystkim jakość dźwięku.

Istotnym kryterium jest również budżet. Przejrzyjmy dokładnie ofertę dostępnych produktów w wybranych widełkach cenowych, żeby uzyskać szerszą perspektywę odnośnie tego, czego możemy wymagać od danego modelu w konkretnej cenie.

Z pewnością nie tylko miłośnicy estetyki zwracają uwagę na wygląd sprzętu. Jest to element wyposażenia, z którym będziemy mieć styczność każdego dnia, zatem design jak najbardziej odgrywa istotną rolę. Na rynku możemy znaleźć szerokie spektrum produktów, wpisujących się w większość stylów – począwszy od nowoczesnych, nieco kosmicznych wież poprzez elegancką klasykę aż po sprzęt w stylu retro.

Miniwieża do domu, biura, salonu kosmetycznego czy warsztatu?

Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu muzycznego powinniśmy koniecznie zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie, a co za tym idzie – gdzie planujemy go umieścić. Innymi kryteriami będziemy się kierować jeśli planujemy słuchać muzyki w małym pomieszczeniu bez echa, a inaczej, gdy zdecydujemy się postawić sprzęt w otwartej przestrzeni, takiej jak open space w biurze. Zwróćmy także uwagę czy podczas słuchania muzyki pojawią dodatkowe dźwięki, które będą nam zakłócać pełnię odbioru. Stąd niezbędne jest sprawdzenie mocy wzmacniacza, ponieważ to ona będzie tutaj głównym kryterium wyboru.

Moc

Podczas przeglądania dostępnych modeli na rynku starajmy się rozumieć czym są przedstawione parametry oraz jaka ich wartość jest najlepsza.

Moc wzmacniacza to maksymalna moc jaką urządzenie może przekazać do głośników i to ona najczęściej jest podawana w danych technicznych i przedstawiana przykładowo w formacie 2x50W. To oznacza, że wzmacniacz posiada dwa kanały, zatem do wieży można podłączyć dwa głośniki. Pamiętajmy, że ich moc musi być zawsze większa od mocy wzmacniacza, ale w przypadku, gdy kupujemy wieżę stereo te wartości będą dobrane przez producenta. Warto na to zwrócić uwagę w sytuacji, gdy głośniki kupujemy osobno lub chcemy do nowej wieży podłączyć te, które już mamy.

Moc wzmacniacza stanowi de facto o realnej mocy wieży. Z reguły im wyższa jej wartość, tym sprzęt będzie głośniejszy. Ma również przełożenie na większą liczbę szczegółów dźwięku. Mając to na uwadze do większych i głośniejszych pomieszczeń wybierzmy wieżę z większą mocą.

Miniwieża z radiem cyfrowym DAB+

Wybór sprzętu z dekoderem DAB+ jest kierowany do osób, które lubią słuchać radia. Taka funkcjonalność umożliwia odbiór czystszego sygnału bez zakłóceń, wyszukiwanie stacji po nazwie oraz pozwala również na przesyłanie dodatkowych informacji do radioodbiorników. Dzięki temu nie będziemy musieli zgadywać tytułu piosenki, której aktualnie słuchamy, ponieważ taka informacja, łącznie z nazwą albumu czy wokalisty pojawi się na wyświetlaczu wieży.

Miniwieża z wejściem AUX

Wejście AUX umożliwia podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Najczęściej będzie to odtwarzacz MP3 lub telefon, ale także możemy podłączyć radio lub Chromecast Audio. Możliwości jest wiele o ile źródło ma wyjście słuchawkowe, co sprawia, że nie jesteśmy ograniczeni jedynie tym, co oferuje sama wieża.

Łączność bezprzewodowa: Miniwieża z Bluetooth lub NFC

Dla fanów wygodnych rozwiązań, niezawodną opcją jest bezprzewodowe połączenie bluetooth lub NFC. Podobnie jak w przypadku podłączenia kablem mamy możliwość słuchania muzyki bezpośrednio ze smartfona lub tableta. Sprawdza się to doskonale zwłaszcza w przypadku, gdy mamy na nich zapisane ulubione utwory lub gdy korzystamy z muzycznych platform
streamingowych. NFC natomiast umożliwi nam szybkie automatyczne parowanie naszego sprzętu z wieżą.

Miniwieża z CD dla kolekcjonerów płyt lub USB dla odtwarzania z dysków zewnętrznych.

Mimo że ogromna rzesza z nas wybiera komputery lub smartfony jako główne źródła dostępności do muzyki – albo z platform streamingowych albo plików z laptopów, to jednak na pewno znajdzie się niemała grupa fanów płyt. Nie są one bowiem jedynie zapisem dźwięku, ale także pewnym śladem samego artysty. Jeśli w pełni utożsamiacie się z tym stwierdzeniem, to na pewno powinniście się zdecydować na wieżę z odtwarzaczem. Warto tutaj sprawdzić czy miniwieża odtwarza tylko audio-CD czy również inne pliki muzyczne, zapisane na płycie.

Dyski zewnętrzne, podobnie jak płyty, są nośnikiem plików w konkretnym formacie. Zatem jeżeli macie całą muzyczną kolekcję zapisaną przykładowo na pendrivie, poszukajcie wież z portem USB. W obu przypadkach – wieży z napędem CD lub wejściem USB zwróćmy uwagę na formaty obsługiwanych plików.

Miniwieża z DVD zamiast kina domowego

Jako małe kino domowe sprawdzi wieża z odtwarzaczem DVD. Aktualnie w ofercie znajdziemy także sprzęt, który odtwarza również płyty Blu-ray, na których można zapisać więcej danych niż DVD, co przekłada się na lepszą jakość dźwięku i obrazu. Gdy zdecydujemy się na podłączenie naszej wieży do telewizora koniecznie sprawdźmy czy oba sprzęty posiadają wejście HDMI.

Miniwieża z HDMI ARC

Funkcja HDMI ARC jest idealna dla miłośników kina domowego i pozwala ograniczyć zbędną plątaninę kabli. ARC (Audio Return Channel) pozwala na obustronne przesyłanie danych między wieżą a telewizorem. W praktyce oznacza to, że po podłączeniu mamy możliwość za pomocą tego samego kabla zarówno widzieć przesłany obraz z wieży do telewizora, jak i słyszeć przesłany dźwięk z telewizora do wieży (np. podczas oglądania telewizji lub używania aplikacji Smart TV). W przypadku zwykłego złącza HDMI możliwe jest jedynie przesyłanie jednostronne – z wieży do telewizora.

Ranking miniwież do 1000 zł – czego można się spodziewać w różnych przedziałach cenowych?

Tania miniwieża do 400 zł – co powinna zawierać?
Ta półka cenowa pozwala nam na zakup podstawowego sprzętu, który świetnie się sprawdzi w małym wnętrzu. W tym przypadku oczekujmy mocy mniej więcej na poziomie 2x30W. Powinniśmy się spodziewać, że wieża będzie posiadać radio FM oraz wejście AUX, a także w tej cenie czasem znajdziemy sprzęt z technologią Bluetooth.

Miniwieża do 600 zł – czyli ile kosztuje miniwieża z CD,USB, Bluetooth?
Im wyższa cena, tym większy wybór pod względem funkcjonalności. Tutaj możemy znaleźć sprzęt z możliwością odtwarzania płyt CD, a także z portem USB. Większość produktów powinna też posiadać technologię Bluetooth oraz zdecydowanie większą moc.

Zobacz ranking miniwież do 600 zł Kruger&Matz>>

Miniwieża z Bluetooth, NFC i DAB+ w cenie do 1000zł
W tej kategorii spodziewajmy się naprawdę dobrej jakości dźwięku, który zadowoli nawet wymagających słuchaczy. Dysponując takim budżetem możemy wybrać sprzęty, dostosowane do naszych preferencji i wśród nich z pewnością znajdą się najnowsze technologie bezprzewodowe

Ranking miniwież do 1000 zł – sprawdź zestawienie Kruger&Matz>>

Miniwieża jest dobrym kompromisem pomiędzy kosztownym i skomplikowanym sprzętem audio, a laptopem lub smartfonem z podłączonym głośnikiem. Dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, mikro i miniwieże stanowią odpowiedź na preferencje niemal każdego słuchacza. Nie dajmy się zwieść głosom, że znalezienie dobrego sprzętu audio w rozsądnych cenach nie jest możliwe. Poniżej 1000 zł z pewnością jesteśmy w stanie kupić porządną miniwieżę w pełni odpowiadającą naszym potrzebom.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kruger&Matz

Dodaj ogłoszenie