Jaka jest kondycja sektora B+R we Wrocławiu i okolicach

Bartłomiej Łata
Materiały Prasowe
Udostępnij:

O potencjale wrocławskich instytucji badawczych i potrzebach przedsiębiorców realizujących projekty rozwojowe dyskutowano podczas konferencji 10 maja w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.

Podczas spotkania firmy doradcze PWC i Antal oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA zaprezentowały wspólnie przygotowany raport "Potencjał i potrzeby badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw aglomeracji". Jest to kompleksowe opracowanie, które dotyczy sfery badawczo-rozwojowej w regionie aglomeracji wrocławskiej. Zawarte w publikacji dane obejmują m.in. podsumowanie najważniejszych atutów miasta, zestawienie najistotniejszej inwestycji oraz wyniki badania ankietowego, przeprowadzonego wśród przedsiębiorców prowadzących działalność w regionie.

5,6 tysiąca pracowników w sektorze badawczo-rozwojowym

Z raportu wynika, że stolica Dolnego Śląska jest jednym z najbardziej przedsiębiorczych miast w Polsce. W podregionie wrocławskim działa ok. 173 663 przedsiębiorstw, a ich liczba rośnie rocznie średnio o 2,8 proc. Obecnie Wrocław jest liderem pod względem liczby osób zatrudnionych w sektorze B+R. Jest to ok. 5,6 tysiąca pracowników. Potencjał badawczo-rozwojowy Wrocławia budują głównie uczelnie wyższe oraz renomowane instytuty naukowe, które prowadzą badania i świadczą usługi B+R. W regionie funkcjonuje też wiele instytucji wspierających biznes, np. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Wrocławski Park Technologiczny lub Dolnośląski Park Innowacji i Nauki.

Opracowanie "Potencjał i potrzeby badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw aglomeracji" wskazuje też, że w zakresie tworzenia działów B+R w firmach produkcyjnych w aglomeracji wrocławskiej, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i Legnickiej Specjalnie Strefie Ekonomicznej zaobserwowano tendencję wzrostową.

Czy firmy będą współpracować z naukowcami?

Na spotkaniu obecni byli m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz przedstawiciele świata biznesu nauki.

- Aby móc dalej rosnąć musimy poznać swoje możliwości i potrzeby w zakresie tworzenia innowacji. Krokiem w tę stronę, mam nadzieję, będzie niniejszy raport – uważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

- Współpracujemy z przedsiębiorcami, bo nie da się kształcić inżynierów bez znajomości potrzeb rynku pracy, bez kontaktu z praktykami. Ale mamy w zakresie tej współpracy jeszcze wiele do zrobienia – wskazuje w raporcie prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Wierzę, że raport pomoże i nam, czyli środowisku naukowemu, i przedsiębiorcom na wzajemne poznanie - i w efekcie - stworzenie modelu współpracy opartego na potencjale badawczym wrocławskich uczelni i instytucji naukowych, określeniu potrzeb i kapitale firmowym oraz zapewnieniu dobrych warunków dla inkubacji twórczych rozwiązań przez samorząd Wrocławia.

Po prezentacji opracowania odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział reprezentanci świata nauki i biznesu. Debata dotyczyła kondycji sektora B+R w aglomeracji wrocławskiej oraz rozwoju współpracy pomiędzy jednostkami badawczo-rozwojowymi i przedsiębiorstwami. Głównym zagadnieniem rozmowy było pytanie: Czy firmy powinny ubiegać się naukowców, czy odwrotnie? Zauważono, że zarówno środowiska akademickie, jak i biznesowe powinny bardziej otwierać się na siebie nawzajem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie