Jaka była zima 2020/2021 w ocenie KOGENERACJI

Materiał informacyjny Partner KOGENERACJA
Zapotrzebowanie na ciepło w systemie ciepłowniczym zależy przede wszystkim od pogody. A tegoroczna zima, a nawet wiosna, do najcieplejszych nie należą. Jarosław Jakubczak
Jaka była tegoroczna zima? Na pewno mroźniejsza niż poprzednia. W tym roku najniższą temperaturę -16°C odnotowano 18 stycznia. Dla porównania - w poprzednim roku najniższa temperatura na zewnątrz spadła tylko do -7°C, a rok 2020 został sklasyfikowany jako wyjątkowo ciepły - wynika z podsumowania zimy 2020/2021 przeprowadzonego przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, spółki należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

KOGENERACJA produkuje jednocześnie ciepło i energię elektryczną w układzie skojarzonym. Zapotrzebowanie na ciepło w systemie ciepłowniczym zależy przede wszystkim od pogody. Tworzone na podstawie prognoz plany produkcyjne są podstawą do sterowania urządzeniami w elektrociepłowni – określenia mocy i czasu pracy poszczególnych jednostek wytwórczych.

- Nasze elektrociepłownie pracują przez cały rok, dzięki czemu, niezależnie od pory roku, jesteśmy w stanie dostarczać mieszkańcom ciepło na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Miniona mroźna zima pokazała, że nawet podczas bardzo niskich temperatur realizujemy dostawy do sieci ciepła o wymaganych przez klientów parametrach – wyjaśnia Andrzej Jedut, prezes wrocławskiej elektrociepłowni.

Wpływ na zużycie ciepła mają nie tylko warunki pogodowe, takie jak temperatura zewnętrzna, wiatr, wilgotność, ale również typ budynku (m.in. izolacja termiczna, szczelność okien, jakość dachu) oraz przyzwyczajenia mieszkańców.

Jesienią ubiegłego roku, w kampanii „Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko” PGE Energia Ciepła i KOGENERACJA edukowały odbiorców ciepła na temat prostych sposobów, dzięki którym możliwe jest obniżenie zużycia ciepła, przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Animowane filmy z kampanii dostępne są tu:https://pgeenergiaciepla.pl/cieplo/Cieplo/oszczedzaj-cieplo-i-dbaj-o-srodowisko

Dodaj ogłoszenie