Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić paszteciki i gołąbki? Z czym podać barszcz? (PASZTECIKI PRZEPISY)

KCZ
Barszcz najlepiej podawać z uszkami lub - jak kto woli - z pasztecikami. Zastąpić je mogą też gołąbki w wersji wegetariańskiej. Podajemy listę przepisów na paszteciki do barszczu. Sprawdźcie, jak zrobić paszteciki i gołąbki na święta.
Barszcz najlepiej podawać z uszkami lub - jak kto woli - z pasztecikami. Zastąpić je mogą też gołąbki w wersji wegetariańskiej. Podajemy listę przepisów na paszteciki do barszczu. Sprawdźcie, jak zrobić paszteciki i gołąbki na święta. Agnieszka Piątkowska / prettybaked.pl, zdjęcie z książki "Święta bez chemii"
Barszcz najlepiej podawać z uszkami lub - jak kto woli - z pasztecikami. Zastąpić je mogą też gołąbki w wersji wegetariańskiej. Podajemy listę przepisów na paszteciki do barszczu. Sprawdźcie, jak zrobić paszteciki.

Zobacz też: Potrawy wigilijne. 12 potraw na wigilię (LISTA DAŃ, PRZEPISY)

Gdy mamy już barszcz (**

Zobacz też: Barszcz. Przepisy na Wigilię i święta

**), powstaje pytanie, co do niego podać. Wystarczą uszka, a może zaskoczyć rodzinę pysznymi pasztecikami? Mamy dla Was kilka propozycji, również takich, które zadowolą wegetarian.

Warto zadbać także o odpowiednią oprawę i świątecznie przystrojony stół wigilijny (**czytaj też:

Symbole świąt Bożego Narodzenia. Tradycje i zwyczaje, które każdy powinien znać

**).

Przepis na paszteciki mięsne do barszczu

Składniki. Co potrzebujemy?
1 kg mąki tortowej
kostka drożdży
4 jajka
szczypta soli
ok. szklanki mleka
kostka margaryny
ok. 2 łyżek cukru

Farsz - składniki
ok. 1 kg karkówki bez kości
2-3 cebule
sól
pieprz
sucha bułka
Karkówkę pokroić na kawałki, podsmażyć na oleju lub oliwie z oliwek razem z pokrojoną cebulą.

Podlać wodą i dusić do momentu, aż mięso będzie miękkie, cebula powinna się zeszklić. Co jakiś czas można dolewać wody. Odstawić do wystudzenia. Następnie zmielić w maszynce do mięsa, bułkę namoczyć w zimnej wodzie i też zmielić z mięsem oraz cebulką. Dodać przyprawy: sól i pieprz.

Jak wyrobić ciasto i zrobić paszteciki?

Wsypać mąkę do miski. Drożdże rozpuścić w letnim mleku, dodać cukier. Mąkę mieszać najpierw z jajkami, stopniowo dolać rozczyn z drożdży i dalej mieszać, ciasto wyrabiać ręcznie. Do tego wlać rozpuszczoną, ostudzoną margarynę, pamiętać o szczypcie soli. Podsypać z wierzchu mąką, przykryć ściereczką. Odstawić na 30 minut, aż wyrośnie. Następnie wałkować i stworzyć podłużne, nie za cienkie paski, nałożyć farsz i zawinąć w rulonik.

Paszteciki z pieczarkami. Przepis

Składniki. Co potrzebujemy?
1 opakowanie ciasta francuskiego
500g pieczarek
2 cebule
2 łyżki masła
sól, pieprz, czosnek suszony do smaku
żółtko

Sposób przygotowania
Pieczarki i cebulę obrać, a następnie zmielić. Podsmażyć na maśle. Dodać sól, pieprz i drobno pokrojony czosnek. Ciasto francuskie rozwinąć. Na cieście ułożyć pasek farszu. Farsz przykryć drugim paskiem ciasta. Zlepić brzegi.
Ciasto pokroić w paski. Posmarować paszteciki żółtkiem, a potem naciąć. Piec ok 20-25 min w 190 stopniach. Można podawać na ciepło lub na zimno.

Kruche paszteciki z tofu. Przepis

Składniki na ciasto
3 szklanki mąki,
0,5 szklanki śmietany,
25 dag tłuszczu,

Składniki na farsz
serek tofu,
3 średnie marchewki,
1-2 pietruszki,
mała puszka kukurydzy,
1 łyżka oleju (oliwy),
sól i pieprz,
ze 2 łyżki mąki amarantusa (ale może być każda inna),
natka pietruszki,
sezam do posypania.

Sposób przygotowania
Wszystkie składniki szybko i dokładnie zagnieść, następnie ciasto zawinąć w folię i schować na jakiś czas do lodówki. Na tarcie utrzeć warzywa, rozgrzać olej na patelni i wrzucić na nią przygotowane warzywa. Dodać do nich mocno rozdrobniony serek, odsączoną kukurydzę, posiekaną pietruszkę, doprawić solą i pieprzem, zagęścić mąką. Odstawić do wystudzenia. Wyjąć ciasteo z lodówki i rozwałkować je na prostokąt Posmarować przygotowanym nadzieniem na ¾ szerokości i zwijamy jak roladę. Pokroić roladę na czterocentymetrowe kawałki. Wierzch posmarować mlekiem rozmąconym z żółtkiem i posypać sezamem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 25 minut.

Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami. Przepis Julity Bator

średnio trudne, ok. 16 szt.

3 dag (lub więcej) suszonych grzybów
1 łyżka klarowanego masła
1 główka kapusty
sól morska lub kamienna (bez żelazocyjanku potasu E 536)
40 dag kaszy gryczanej palonej
1 cebula
oliwa z oliwek
bazylia
szałwia
rozmaryn

Grzyby namoczyć w wodzie na 1–2 godz., umyć i dusić w małej ilości wody z dodatkiem masła ok. 40 min, aż będą miękkie. Wystudzić i drobno pokroić.Z kapusty wyciąć głąb długim, ostrym nożem. Ugotować kapustę w osolonej wodzie. W trakcie gotowania wyciągać z wody odchodzące liście. Kaszę przepłukać pod bieżącą wodą i zalać 1 l wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować bardzo wolno pod przykryciem przez 20 min. Cebulę pokroić w kostkę i udusić na oliwie z dodatkiem wody. Połączyć kaszę, grzyby i cebulę. Doprawić do smaku solą i pieprzem i dokładnie wymieszać. Na liście nakładać po 2 łyżki kaszy i zawijać gołąbki.

Układać blisko siebie w brytfance lub naczyniu żaroodpornym. W osobnym naczyniu wymieszać 1 szklankę wody z ziołami, solą i pieprzem. Zalewą zalać gołąbki i przykryć je kilkoma liśćmi, a następnie pokrywką. Piec ok. 1 i ½ godz. w temperaturze 225°C.

Przepis na gołąbki pochodzi z książki "Święta bez chemii. Zdrowe przepisy na tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie i inne święta". Książka ukazała się 4 listopada nakładem wydawnictwa Znak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska