Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić zarośnięty teren w pole uprawne (poradnik)

oprac. (rek)
Urszula Baumann
Ziemia leżąca odłogiem w sąsiedztwie lasu po kilku latach może zamienić się w młodnik. Zamiana jej w uprawne pole wymaga wielu zabiegów.

Wykarczowanie drzew i krzewów to dopiero początek. Po ścięciu czy wyrwaniu drzew teren trzeba oczyścić i już w pierwszym etapie usunąć jak najwięcej korzeni. Dotyczy to nie tylko korzeni dużych, ale też tych najdrobniejszych. Zabieg ten zapobiegnie butwieniu resztek, a co za tym idzie przedostawaniu się do gleby związków toksycznych, które miałyby ujemny wpływ na rozwój nowo posadzonych roślin.

Następnym ważnym zabiegiem jest głęboka orka ciężkim pługiem. Po orce należy znowu wyzbierać wyorane korzenie. Jeżeli drzewa karczowane były jesienią, glebę w ostrej skibie można pozostawić na zimę.

 

Kolejnym zalecanym działaniem jest wjechanie na pole ciężką broną talerzową. To kolejna okazja do wyciągnięcia pozostałych w ziemi korzeni. Jeżeli nie dysponujemy ciężkim sprzętem, warto rozważyć wynajęcie specjalistycznej firmy do najtrudniejszych prac. Może okazać się to bardziej opłacalne, niż ewentualna naprawa własnych maszyn, które łatwo można uszkodzić. Przed kolejną talerzówką warto poczekać aż odrosną chwasty i  pozbyć się ich. Potem pora na  orkę, na ok. 25 cm i wyrównanie całego terenu.

 

Bardzo prawdopodobne jest, że ziemia jest zakwaszona. Warto jednak zrobić badanie gleby i sprawdzić jej pH. Jeżeli przypuszczenie okażą się słuszne, należy zastosować wapnowanie.

Dobrze jest wykonać także głęboką analizę gleby z trzech poziomów (próchnicznego - warstwa orna, poziomu wymywania - warstwa podorna i poziomu wzbogacania - głębsze partie) profilu glebowego dla określenia w każdym z nich zawartości materii organicznej, odczynu pH, zawartości makroelementów (wapnia, potasu, fosforu, magnezu i siarki) i mikroelementów. Uzyskane wyniki pozwolą na odpowiednie zwapnowanie gleby oraz zastosowanie nawozów doglebowych.

 

Warto też pokusić się o wysianie, przynajmniej w pierwszym sezonie, a najlepiej w dwóch - trzech, roślin fitosanitarnych. To głównie rośliny krzyżowe, które hamują rozwój nicieni, drutowców oraz nasion chwastów. Można tu wymienić gorczycę białą, rzepak, rzodkiew oleistą - należy jednak pamiętać, aby po nich nie uprawiać warzyw kapustnych i rzepowatych, ponieważ są one porażane przez te same choroby i szkodniki. Cenną rośliną jest też gryka, odporna na szkodniki i choroby roślin, i zostawiająca po sobie dobre stanowisko. Tanina, którą wydziela hamuje rozwój pędraków, a rutyna – ogranicza wzrost chwastów.

 

Na uwagę zasługuje także nostrzyk- najbardziej niezawodny w plonowaniu, który udaje się nawet na piaskach. Wytwarza kumaryny, które odstraszają myszy i nornice.

Glebę w składniki odżywcze znakomicie wzbogacą także gatunki szybko rosnące, które w krótkim czasie dają wysoki plon biomasy.  Najczęściej na nawóz zielony stosuje się rośliny motylkowe:

  • -łubin żółty - roślina o bardzo głębokim systemie korzeniowym, odpowiednia dla każdego rodzaju gleby, wzbogaca glebę w azot (wysiew od kwietnia do września),
  • wyka - wszystkie rodzaje gleby (wysiew od maja do września),
  • peluszka - odporna na niską temperaturę, która jest wręcz wymagana w czasie jej kiełkowania_(wysiew w marcu- kwietniu),
  • bobik - który dobrze toleruje nadmiar wilgoci w glebie oraz  seradela.

Z  innych roślin na masę zieloną polecane jest żyto, którego substancje korzeniowe hamują rozwój chwastów i które często wysiewa się z wyką ozimą, oraz facelia o niewielkich wymaganiach glebowych, którą można siać już w marcu. 

Glebę pod uprawę roślin na zielony nawóz należy przygotować równie starannie, jak dla upraw docelowych. Nawozy zielone możemy stosować bez ograniczeń i pod każdą uprawę. Mają one ogromne znaczenie dla regeneracji zbitej gleby. ­

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zmienić zarośnięty teren w pole uprawne (poradnik) - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska