Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zarobić na agroturystyce

Redakcja
Fot. Dariusz Gdesz
Z jednej strony agroturystyka jest doskonałą formą wypoczynku, a z drugiej szansą na rozwój wiejskich gospodarstw domowych. Traktowana jest jako alternatywne źródło dochodu dla rolnika. Z badań ankietowych przeprowadzonych w gospodarstwach agroturystycznych Dolnego Śląska wynika, że agroturystyka to działalność rentowna, a dochody z niej stanowią 30-40 proc. wszystkich dochodów gospodarstw rolnych.

W większości przypadków jest uzupełnieniem podstawowej działalności rolniczej. Zyski pochodzące z prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego są uzależnione od liczby miejsc noclegowych i oferty dodatkowych atrakcji. Oferowanie turystom samego noclegu i wyżywienia staje się w wielu przypadkach niewystarczające.
– Turyści oczekują dodatkowych atrakcji np. warsztatów, zabaw edukacyjnych dla dzieci, pokazów, organizacji ogniska, kuligu, przejażdżki bryczką, czy możliwości wzięcia udziału w pracach polowych– mówi Katarzyna Sikora z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. – Dlatego gospodarstwa agroturystyczne Dolnego Śląska stale polepszają i poszerzają swoją ofertę– dodaje.

Agroturystyka idealnie wpasowała się w panującą obecnie modę na zdrową i ekologiczną żywność i taki sam tryb życia. Coraz więcej ludzi wybiera domki w zacisznych miejscowościach, a nie hotele.
Na Dolnym Śląsku działa ponad 600 gospodarstw agrotu-rystycznych. Baza rozlokowana jest w atrakcyjnych przyrodniczo – historycznych rejonach turystycznych, takich jak: Bory Dolnośląskie, Góry Izerskie, Karkonosze i Kotlina Jeleniogórska, Dolina Baryczy.

– Co roku dolnośląskie gospodarstwa agroturystyczne odwiedza ponad 150 tysięcy turystów, głównie z miast. Turyści zdecydowanie wybierają krótsze pobyty, ale o wyższej jakości usług – mówi Katarzyna Sikora.

Agroturystyka wpływa w istotnym stopniu na rozwój obszarów wiejskich – jest dodatkowym źródłem dochodu dla rolników, pozwala tworzyć nowe miejsca pracy i zmniejszyć stopień bezrobocia w regionie. Pozytywnym aspektem ruchu turystycznego na wsi jest stwarzanie możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, utrzymanie i rozwój miejscowego rzemiosła, handlu i usług.

Agroturystyka przyczynia się także do aktywizacji społeczności wiejskiej i zacieśniania stosunków między mieszkańcami wsi. Inną, pozytywną zmianą w sferze społecznej jest chęć podwyższania kwalifikacji i wykształcenia mieszkańców, podwyższanie standardu ich życia, wzrost estetyki wsi oraz większa dbałość o kultywowanie tradycji.
Sprzyja to również rozwojowi miejscowej infrastruktury i wymianie kulturowej.

 

Każdy, kto choć raz był na wsi, przyzna, że takie wczasy są idealnym sposobem na odpoczynek. Gościnność gospodarzy, bliskość z naturą oraz liczne szlaki turystyczne i spacerowe to to, co przyciąga turystów we wsiach. Mieszkańców miasta zawsze zachwyca cisza i spokój tam panujący. Unia Europejska nie wspiera wprost rozwoju agroturystyki.

 

Wyznacza jedynie priorytety, które mogą lub powinny zostać uwzględnione przez kraje członkowskie w kolejnym okresie programowania. Wsparcie finansowe udzielane jest w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W perspektywie finansowej 2014-2020, priorytetem, w ramach którego mogłoby być udzielane wsparcie na rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (w tym agroturystyki) jest priorytet 6: zwiększenie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w celu negocjacji zapisów zawartych w dokumencie, przekazany został już do Komisji Europejskiej. Powinna zatwierdzić program w ciągu sześciu miesięcy.

Agata Hudomięt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska