Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Materiał informacyjny Dompsa.pl.
Jeżeli jesteś właścicielem psa to z pewnością nie raz zadawałeś sobie pytanie jak wybrać najlepszą karmę dla psa i na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Z jednej strony mamy na rynku wysyp różnego rodzaju karm. Od suchych po karmy w puszcze, karmy dla szczeniąt i karmy dla psów starszych ale kiedy tak naprawdę dochodzimy do wyboru tej właściwej to w naszych głowach powstaje zamęt i mentlik jak wybrać tę najlepszą karmę dla psa? Wiemy przecież, że karma dla psa musi być dla niego odpowiednia ale jednocześnie nie chcemy na to wydać fortuny.

Ponadto producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych smaków, dodają coraz to bardziej wyszukane dodatki żeby zachęcić nas, konsumentów po sięgnięcie właśnie po tę a nie inną karmę. Standardem jest już sucha karma dla psa o smaku kaczki, jagnięciny. Coraz częściej widzimy karmę dla psa o smaku dziczyzny, wzbogaconą o takie dodatki jak żurawina czy borówki.
Najwięksi gracze jak np. Royal Canin oferują specjalne karmy dedykowane dla konkretnej rasy psów. W ich ofercie znajdziesz specjalną karmę dla yorka, maltańczyka czy karmę dla owczarka niemieckiego. Jeżeli masz psa, które żywienie wymaga znacznie więcej uwagi bo jest na przykład diabetykiem pewnie doskonale wiesz, że w lecznicach weterynaryjnych znajdziesz specjalistyczne karmy dla psów z różnego typu schorzeniami.

To wszystko powoduje, że przeciętny właściciel psa stając przed pytaniem: Jak wybrać najlepszą karmę dla psa? Ma spory zamęt w głowie. A wybór tej jednej właściwej może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej zdecydowanego i świadomego konsumenta.

Dlatego w tym artykule nakreślimy kilka podstawowych zasad, którymi powinno kierować się przy wyborze karmy dla psa. Mamy nadzieję, że te kilka reguł pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie: Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?.

Sucha karma dla psa czy puszki dla psa?

Na początku musisz określić jaką karmą chcesz karmić swojego psa. Czy chcesz żeby była to sucha karma czy też wolałbyś dobrać odpowiednią karmę w puszcze (potocznie zwana mokra karma dla psa). Zarówno i jeden i drugi sposób żywienia ma swoich zwolenników i przeciwników. Musisz na wstępie już wiedzieć, że karmienie suchą karmą z pewnością będzie wydajniejsze a Twój budżet nie ucierpi tak bardzo. Szczególnie jeżeli Twój pies jest większych lub będzie większych rozmiarów. Zazwyczaj suche karmy są lepiej zbilansowane i prościej kupić dobrej jakości karmę za rozsądną cenę. Co prawda, karmy w puszcze są coraz to lepszej jakości i właściciele psów coraz częściej sięgają po ten rodzaj żywienia. W dalszym ciągu jednak na rynku będzie zdecydowanie mniejszy wybór tego typu karmy dla psa.

Jeżeli zdecydowałeś się na mokrą karmę na psa. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Oczywiście przede wszystkim na skład karmy. Warto i zawsze zachęcam do tego aby wczytać się dokładniej w etykietę z drugiej strony puszki. Niestety może się okazać, że tytułowa wołowina, która przyciąga naszą uwagę jest zaledwie tylko procentem w ogólnym składzie puszki. Dobry producent powinien podać nie tylko procentowy skład mięsa ale także czy będzie to mięso czy podroby. Wielu właścicieli psów ceni sobie karmy tzw. Monobiałkowe gdzie występuje tylko jeden rodzaj mięsa. Zazwyczaj te puszki cechują się wysoką zawartością mięsa i producenci nie dodają już innych wypełniaczy. Zaletą takich puszek jest minimalne ryzyko alergii gdyż prosty skład jest bardziej przejrzysty. Można więc z łatwością wyeliminować źródło uczuleń. Ponadto puszki monobiałkowe są zdecydowanie chętniej jedzone przez psy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, bo mają większy procentowy udział mięsa w składzie. A nasze psy to przecież drapieżnicy, których podstawą w diecie od zawsze było mięso. Więc gdy masz niejadka w domu i wypróbowałeś już prawie wszystkiego spróbuj koniecznie puszki z jednym rodzajem mięsa. Efekty mogą Ciebie zaskoczyć a Twój pies z marudy przy misce może stać się łakomczuchem. Od razu w tym miejscu trzeba przestrzec, żebyście zawsze trzymali się wytycznych producenta, co do ilości karmienia. Nie przestrzeganie tych zasad może powodować przekarmienie psa a w następstwie tego może prowadzić do otyłości i innych schorzeń.

Wracając jednak do samej jakości puszek i mięsa w nich zawartego to na szczęście w ostatnim czasie przybywa producentów tzw. „dobrych puszek dla psów”. Przez dobre puszki dla psa należy rozumieć te, w których podstawowym składem jest mięso a nie np. zboża czy inne wypełniacze jak soja, groch, ziemniaki.

Dobre puszki dla psów – mokra karma z dużą zawartością mięsa – sprawdź dostępność w sklepie online>>

Bardzo dużą popularnością cieszy się Dolina Noteci. Jest to polska firma, która ma w swojej ofercie zarówno puszki bytowe o optymalnym składzie, ale także puszki klasy „premium” gdzie zawartość mięsa jest wyjątkowo duża. Spory wybór puszek dla psa ma też nasza rodzima firma John Dog, która deklaruje, że ma puszki w ofercie gdzie mięso stanowi nawet 98% puszki. Jeżeli chcecie spróbować nieco bardziej egzotycznych, jak na nasze rodzime warunki smaków to możecie sięgnąć po puszki Taste of the Wild i zafundować psu mięsną puszkę z bizona.

Przy doborze puszki nie zapominaj o jej wielkości. Ważne jest, żeby otwarta puszka nie stała długo bez zamknięcia. Pamiętaj, że otwarta puszka zawsze musi być przechowywana w lodówce a pies powinien mieć stały dostęp do wody.

Jeżeli zdecydowałeś się na suchą karmę dla psa. Na co musisz zwrócić uwagę?

Jeżeli uważasz, że sucha karma będzie najlepsza dla Twojego Pupila musisz ustalić na początku kilka kwestii, które przy wyborze suchej karmy będą niezbędne.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że dzisiaj jest cała masa producentów suchej karmy dla psa. Oferują oni karmy nie tylko uzależnione od wieku psa, wielkości, rasy ale także od trybu życia. Na początek jednak warto skupić się na trzech podstawowych pytaniach:

  • W jakim wieku jest mój pies?
  • Jakiej wielkości jest mój pies?
  • Czy ma on specjalne potrzeby żywieniowe? np. silne alergie, cukrzyca itp.

Wyselekcjonowana karma sucha dla psa w zoologicznym sklepie online dompsa.pl>>

W jakim wieku jest mój pies? Jak dobrać właściwie suchą karmę dla psa?

Od tego w jakim wieku jest pies będzie zależał mocno skład karmy i jej kaloryczność. Inne wartości odżywcze będą w karmie dla szczeniaka a inne dla psa seniora (potocznie przyjmuje się, że każdy pies powyżej siódmego roku życia to senior). Przede wszystkim sucha karma dla szczeniaka powinna mieć więcej białka i wapna. Te dwa składniki mają dosyć istotne znaczenie w procesie budowy mięśni i układu kostnego. To czy nasz szczeniak wyrośnie na zdrowego psa zależy od tego czy w okresie szczenięcym otrzyma wszystkie, potrzebne składniki odżywcze. Z kolei pies senior będzie potrzebował karmy o obniżonej kaloryczności. Pies w tym wieku nie ma już takiego zapotrzebowania na energię, jego ruchliwość jest znacznie mniejsza. Przy mniejszym wysiłku fizycznym nie trudno o nadwagę, a ta z kolei prowadzi do problemów ze stawami a niekiedy nawet cukrzycy. Warto jest więc w odpowiednim momencie życia psa przejść na właściwą dla niego karmę. Oczywiście pamiętajmy, że nazywanie seniorem każdego psa powyżej siódmego życia jest dużym uproszczeniem. Jeżeli nas pies kwalifikuje się jako senior ale wciąż ma wiele wigoru i nic sobie robi z wieku, nie będzie błędem żywieniowym jeżeli dalej będziemy go karmili karmą suchą dla psów dorosłych. W takim przypadku należy jednak baczniej kontrolować jego wagę.

Karma sucha dla psów dorosłych powinna być podawana po ukończeniu wieku szczenięcego. Inaczej trochę to wygląda wśród psów ras małych a inaczej wśród największych ras. Psy ras dużych mogą z powodzeniem dłużej pozostać na karmie dla szczenią. Przyjmuje się nawet, że do 18 miesiąca życia podczas gdy najmniejsze psy możemy już przestawiać na suchą karmę dla psów dorosłych od 10 miesiąca życia.

Karma sucha dla psów dorosłych powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Jeżeli wybraliśmy już karmę dla szczeniaka i dobrze się na niej rozwijał najprostszym wyborem będzie kontynuowanie karmienia Pupila tą samą marką suchej karmy, zmieniając tylko rodzaj karmy. Obecnie, każdy producent albo prawie każdy ma w swojej ofercie kilka smaków dla psów dorosłych. Bez problemu znajdziecie karmę z kurczaka, indyka, jagnięciny czy nawet kaczki. Bardzo dobrze psy reagują na karmę z ryby. Sucha karma z ryby dla psa ma wiele plusów. Przede wszystkim te karmy są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, które ogólnie wpływają bardzo mocno na zdrowie psa. Dobrą ofertę na rynku ma firma Fish4Dogs, która specjalizuje się tylko w karmach rybnych. Możecie znaleźć tutaj suchą karmę z łososia, białej ryby a nawet sardynki kornwalijskiej.
Przy wyborze suchej karmy warto od razu na wstępie odrzucić kolorowe karmy, bo kolor zielonkawy nie zawsze świadczy o bogactwie warzyw. Wręcz przeciwnie możemy być pewni, że ta karma ma w środku sporo chemii i polepszaczy smaków. Być może pies będzie chętnie jadł taką karmę ale będzie miał z niej mały pożytek dla swojego zdrowia.
Kolejnym pytaniem jakie trzeba sobie postawić to:

Jakiej wielkości jest mój pies ?

Z pozoru może błahe pytanie bo ktoś mógł by powiedzieć a co to za różnica mały czy duży, przecież każdego należy karmić dobrze. Okazuje się jednak, że to bardzo ważne pytanie. Dla psów mniejszych ras inny będzie kształt i wielkość tzw. krokieta lub chrupka psiej karmy. Pieski małe powinny otrzymać mniejsze chrupki dopasowane do ich pyszczków i przełyków podczas gdy psy ras dużych powinny mieć większe kawałki. Zbyt małe kawałki będą dla nich niewygodne do jedzenia i mogą się zbytnio irytować przy jedzeniu a następnie zniechęcić do jedzenia suchej karmy.

Na szczęście producenci wiele lat temu dostrzegli ten problem i teraz na rynku bez problemu możemy kupić różne wersje wielkości suchej kramy.

Skoro już ustaliliśmy jaką karmę powinniśmy dobrać ze względu na wiek oraz wielkość psa to pozostaje ostatnia kwestia a mianowicie

Czy mój pies ma specjalne potrzeby żywieniowe?

Co powinniśmy rozumieć przez specjalne potrzeby żywieniowe? A mianowicie wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe, które powodują duży dyskomfort np. świąd skóry, wypadania sierści, ropienie oczu itp. Są psy, które mają poważne problemy zdrowotne np. są cukrzykami lub ich nerki nie pracują w sposób prawidłowy. Dla takich psów musimy wybrać zupełnie inny rodzaj karmienia i skonsultować go z lekarzem weterynarii. W ofercie są dostępne suche i mokre karmy weterynaryjne, które możemy kupić w lecznicach lub w wybranych sklepach zoologicznych. Pewną nowością na rynku są karmy wyprodukowane z larw robaków. Może nas to trochę dziwić ale okazuje się, że coraz więcej zwierząt wykazuje alergie na białko pochodzenia zwierzęcego. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się karmy z larw robaków. Zazwyczaj ich produkcja przebiega w ściśle kontrolowany sposób a firmy je produkujące mają opartą swoją filozofię na ekologicznych sposobach żywienia. Warto więc spróbować jeżeli przyjdzie Wam się mierzyć z problemami alergicznymi u swoich zwierzaków.

Wiele psów nie toleruje glutenu więc dla nich też należy wybrać karmę, która nie będzie zawierała tego składniku. Jeszcze do nie dawna znalezienie karmy bezglutenowej było sporym wyzwaniem. Na szczęście dzisiaj każdy sklep zoologiczny stacjonarny czy online ma w swojej ofercie karmy bezzbożowe i to w różnych smakach oraz wielkościach.

baner dompsa

Podsumowanie jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Przy wyborze karmy trzeba zatem uwzględnić kilka elementów. Na szczęście dzisiaj znaleźć najlepszą karmę dla psa nie powinno być jakoś szczególnie trudne. Wybór na półkach sklepów zoologicznych jest całkiem spory. Jeżeli odpowiemy sobie na podstawowe pytania, które znajdują się w tym artykule już dokonamy wstępnej selekcji, co pomoże nam ograniczyć wybór i pomóc szybciej trafić na tę właściwą karmę. Pamiętajcie również, że możecie zmieniać swojemu psu karmę. Co prawda producenci karm odradzają tego i wręcz zalecają aby prowadzić psa na jednej karmie przez całe życie ale przy dzisiejszym wyborze karm warto jest co jakiś czas zmienić psu suchą karmę. Zwłaszcza jeżeli zaczyna nam marudzić przy jedzeniu dotychczasowej karmy.
I na sam koniec, nigdy nie zapominajcie o świeżej wodzie dla psa. Szczególnie jeżeli Wasz wybór padł na suchą karma dla psa.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zoologicznym online Dom Psa

Dodaj ogłoszenie