Jak wybrać idealny kosz na bieliznę

Materiał informacyjny
Kosz na pranie jest niezbędny w każdym domu. Bez niego trudno jest zachować porządek w łazience, a także przygotować odzież, bieliznę bądź ręczniki do prania. Choć trudno funkcjonuje się bez kosza na brudne ubrania, wiele osób przywiązuje niewielką wagę do jego wyboru. Jest to błąd, dlatego sprawdź, jak wybrać idealny kosz na bieliznę. Dzięki temu unikniesz zbędnego zagracania domu i stworzysz funkcjonalną oraz estetyczną przestrzeń.

1. Z jakiego materiału wybrać kosz na bieliznę?
2. Jaką wielkość kosza na bieliznę wybrać?
3. Kształt i budowa kosza na bieliznę - czyli jak dopasować go do łazienki?
4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup kosza na bieliznę?

 
Kosze na bieliznę są często traktowane jako niezbędny, lecz nieestetyczny element wyposażenia łazienki. Wiele osób stara się je ukryć za wszelką cenę, jednak dokonując rozsądnego wyboru można wykorzystać kosz na brudną odzież jako dekorację. Jeżeli jesteś na etapie planowania aranżacji łazienki, sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać idealny kosz na pranie.
 
Z jakiego materiału wybrać kosz na bieliznę?
 
Tanie i mało estetyczne kosze na bieliznę zwykle są wykonywane z plastiku. Ich głównym atutem jest niska cena, jednak trwałość i jakość akcesorium zwykle pozostawiają wiele do życzenia. Plastik szybko traci kolor, łatwo wygina się i łamie oraz jest podatny na kruszenie. Jeżeli szuka się solidniejszego kosza na bieliznę, warto postawić na wiklinę. Wiklina jest materiałem naturalnym, który cechuje się eleganckimi splotami. Naturalny odcień wiklinowych witek łatwo komponuje się z różnymi dekoracjami łazienkowymi i dodaje uroku całej aranżacji. Dodatkowo wiklinowe kosze na bieliznę są zwykle uzupełniane o materiałowe worki, które chronią ubrania znajdujące się wewnątrz przed uszkodzeniami.
 
Kosze na bieliznę są wykonywane również z tkaniny, którą mocuje się do drewnianego lub metalowego stelaża. Takie kosze zwykle mają minimalistyczną formę i są łatwe do wyprania, jednak ich minusem jest brak zamknięcia. Zawartość kosza jest przez to widoczna przez cały czas, co może być krępujące, gdy zaprosi się gości. Kosz na bieliznę może przyjąć również formę zamkniętej szafki. Szafka z uchylnym koszem w środku prezentuje się identycznie jak pozostałe meble łazienkowe.
 
Jaką wielkość kosza na bieliznę wybrać?
 
Podczas wybierania kosza na bieliznę kluczową kwestią jest wielkość akcesorium. Z reguły większość osób kieruje się zasadą, że im większa liczba domowników, tym pojemniejszy powinien być kosz. W rzeczywistości taka zasada nie zawsze się sprawdza. Często lepszym rozwiązaniem jest mniejszy kosz lub kilka koszy na pranie w różnych kolorach. Mniejszy kosz o pojemności podobnej jak pojemność bębna pralki wskazuje, kiedy jest pora, by zrobić pranie. Kilka koszy przydaje się natomiast do szybkiego segregowania brudnej bielizny w różnych kolorach, co docenią zwłaszcza zapracowane panie domu.
 
Kształt i budowa kosza na bieliznę - czyli jak dopasować go do łazienki?
 
Kosz na bieliznę zawsze powinien być dopasowany do wielkości i układu łazienki. Dzięki temu stanie się integralną częścią wyposażenia i będzie w pełni funkcjonalny. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się kosze montowane do ściany. Można zawiesić je nad pralką, pod umywalką lub w innym, wolnym miejscu. Takie kosze na bieliznę są dość płytkie, jednak dzięki uchylnym drzwiom mieści się do nich sporo brudnych ubrań. Jeżeli w łazience znajduje się wnęka, można w niej umieścić zarówno pralkę, jak i kosze na bieliznę. Zabudowanie wnęki kilkoma koszami ułatwia segregowanie brudnej odzieży, a także pomaga stworzyć estetyczną aranżację łazienki.
 
W przestronnych łazienkach zamiast małych koszy montowanych do ściany można postawić na duże wiklinowe kosze. Ustawia się je bezpośrednio na podłodze. Dzięki nim aranżacja pomieszczenia nabiera ciepła i staje się o wiele przytulniejsza. Wiklinowe kosze dodatkowo można ozdobić płóciennymi wstążkami i workami, które znakomicie wyglądają w łazienkach w stylu retro lub romantycznym. Kosze wiklinowe dostępne między innymi na https://www.wonder.pl/c/kosze-na-bielizne można zastąpić nowoczesnymi koszami stojącymi, które imitują stylowe pufy. W ich wnętrzu znajduje się pojemnik na brudną bieliznę, którą szybko ukrywa się przed oczyma gości.
 
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup kosza na bieliznę?
 
Wybierając kosz na brudną bieliznę, dobrze jest przyjrzeć się również wodoodporności danego akcesorium. Jest to szczególnie ważne w przypadku koszy w formie szafek montowanych na ścianie. Jeżeli są wykonane z płyt meblowych, powinny posiadać specjalną warstwę zabezpieczającą przed zawilgoceniem. Dzięki temu szafka z koszem na pranie jest trwała i przez lata prezentuje się estetycznie. Istotne jest również sprawdzenie, jaki jest udźwig szafki. W większości z nich można umieścić jedynie lekkie pranie, gdyż zbyt ciężkie ubrania i nadmierne wypełnianie kosza prowadzą do wypaczania zawiasów i uszkodzenia szafki. Dodatkowo powinno się pamiętać, by unikać stawiania na szafce z koszem proszku do prania i innych ciężkich przedmiotów.

Dodaj ogłoszenie